שאלה - ניוון מקולרי הקשור לגיל (AMD)

השאלה:
אני בת 64. לפני 3 חודשים עברתי טיפול לייזר לגלאוקומה בזווית סגורה. אני סובלת מ- AMD יבש. בבדיקת OCT נמצאו הממצאים הבאים: "מבנה הרשתית וצורתה שמורים בשתי העינים, יש אטרופיה של השכבות הפנימיות והשטחה של השקע המקולרי". לגבי עין ימין נכתב ש&qu


תשובה:


AMD היא מחלה כרונית של מרכז הראייה. היא שכיחה בגיל מבוגר. החלוקה המקובלת היא ל- AMD "יבש" ו"רטוב": השלב היבש הוא שלב ראשון של המחלה והוא נובע מהזדקנות והידקקות של שכבת המקולה (מרכז הראייה). AMD רטוב הוא שלב מתקדם של המחלה, בו מתפתחים כלי דם באזור המקולה.

אין כיום טיפולים רפואיים מוכחים לטיפול ב- AMD יבש, ולמעשה, לא ניתן לתקן נזק שכבר נגרם. אולם, מחקרים גדולים ברחבי העולם, ובפרט בארצות הברית (מחקר AREDS), מראים בשנים האחרונות כי נטילת ויטמינים ותוספי מזון כגון בטא קרוטן, ויטמין C, ויטמין E ואבץ מאיטים את קצב התקדמות המחלה.

אין צורך לרוץ לרופא בעקבות תוצאות בדיקת ה- OCT, אלא אם את חשה ירידה בראייה או טשטוש ראייה, או אם יש בעיות חריפות אחרות בעיניים שהופיעו לאחרונה.

ניתוח תוצאות בדיקת ה- OCT צריך להיעשות כחלק מהתמונה הקלינית כולה, שכוללת נתונים על חדות הראייה בשתי העיניים, לאחר בדיקת המקטע הקדמי והאחורי של שתי העיניים והתייחסות לבעיות עיניים נוספות, דוגמת גלאוקומה סגורת זווית, ובעיות סיסטמיות.

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!