שאלה - רמה גבוהה של כולסטרול

השאלה:
אני בן 34, שוקל 76 ק"ג, גובהי 1.80, אני נראה בסדר ומרגיש בסך הכול בסדר. החלטתי על דעת עצמי לעשות בדיקות דם/שתן, סתם כי לא עשיתי כבר שנתיים. הופתעתי מאוד, וגם הרופא הופתע לגלות, שיש לי רמת כולסטרול קצת גבוהה: LDL 164, ורמת כולסטרול כללית 220. מה שמעניין זה שאני לא עושה שום דבר לא נכון בתזונה שלי שיכול להוביל לכך, אני לא אוכל בשר מלבד עוף אולי פעמיים בשבוע, לא אוכל הרבה מוצרי חלב, כן אוכל פירות וירקות, ואפילו אוכל לחם מקמח מלא, אגוזים וכדומה.

דבר ראשון, מה עושים? הרופא רוצה שאתחיל טיפול תרופתי ( simvastatin) כי הוא טוען שהדעה היום היא שרצוי שרמת ה- LDL לא תעבור את ה-70, ואם כך, הרמה אצלי היא פי 2 מהרצוי. ודבר שני - איך זה בכלל קורה אם אני אוכל נכון?

בבדיקת השתן רמת ה- Protein שלי היתה 20 mg/dL, וזה גם גבוה, נכון? פה לא קיבלתי שום המלצה לבירור נוסף מרופא המשפחה שלי. מה ההמלצה כשיש רמה חריגה של חלבון בשתן?
תשובה:


לפי חישוב ה- BMI שלך, אתה אכן בגבולות הנורמה לגובה ומשקל. ה- BMI שלך הוא 23.5 כשהרמה הרצויה היא בין 19-25. לפי מה שאתה מתאר אתה אדם בריא, מנהל חיים בריאים, אך עדיין חסרים לי פרטים עלייך. האם אתה מעשן? האם אתה מבצע פעילות גופנית באופן קבוע? האם יש לך נטייה גנטית לרמת כולסטרול גבוהה? מה רמת ה- HDL שלך? רמת הכולסטרול הכללי הרצויה היא מתחת ל- 200 ורמת ה- LDL הרצויה היא מתחת ל-100.

אם אינך מעשן ואתה מבצע פעילות גופנית סדירה, אני מציעה לחזור על הבדיקה שוב בעוד כחודש, לראות אם הרמה זהה או שמא ישנה טעות. אם התוצאות זהות, כדאי להתחיל טיפול תרופתי.

לגבי החלבון בשתן, שוב, אין לי מספיק מידע להערכת המצב. לעיתים קרובות מופיע חלבון בשתן בעקבות פעילות גופנית אינטנסיבית לפני הבדיקה. חלבון בשתן יכול להופיע גם אם הבדיקה נעשית בזמן מחלת חום. כדאי לחזור על הבדיקה שוב, ואם התוצאה זהה, לברר אם ישנה מחלה כלייתית נסתרת.

בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ