שאלה - תופעות קשות עקב חשיפה לפניטואין במקום העבודה

השאלה:
אני עובדת בחברת תרופות, ובין היתר הפעלתי מכונה שממיינת פניטואין. בשבוע שבו עסקתי בחומר זה הרגשתי רע. סבלתי מכאבי ראש חזקים, מליחה ומבחילות. האם זה קשור לחומר שאיתו עבדתי - פניטואין? כשהייתי מגיעה הביתה בסוף היום הייתי מקיאה ומשתעלת הרבה.


תשובה:


פניטואין היא תרופה נוגדת פרכוסים, המשמשת בעיקר לטיפול באפילפסיה. דרכי החשיפה לפניטואין היכולות להשפיע על הגוף כוללות הזרקה, שאיפה, בליעה ומגע עורי. עובדי מערכת הבריאות וחברות תרופות נמצאים בסיכון לחשיפה פוטנציאלית לתרופה במהלך הכנתה, אריזתה ונתינתה למטופלים.

בין תופעות הלוואי של פניטואין מופיעות גם בחילות והקאות. ייתכן שנחשפת לרמות גבוהות של התרופה. ניתן למדוד רמות פניטואין בדם. אם חוששים מהרעלה יש גם למדוד את רמת הסוכר בדם ואת תפקודי הכבד, ולערוך בדיקה נוירולוגית מלאה.

אמנם התסמינים שאת מציינת יכולים לנבוע גם ממחלה ויראלית פשוטה, אך פניטואין מופיע ברשימת המסרטנים הסביבתיים, אשר הוכחו כמסרטנים בבעלי חיים והם מסרטנים אפשריים בבני אדם, ולכן אני מציעה לך לפנות לרופא התעסוקתי במקום בו את עובדת או לרופא המטפל שלך בעניין זה, גם כדי לשלול חשיפה תעסוקתית בלתי רצויה אצל אנשים נוספים.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!