שאלה - אורטיקריה כרונית

השאלה:
אני בן 29, סובל מאורטיקריה כרונית מאז שהתגייסתי לצבא לפני 10 שנים. בחודש השני לשירותי בצבא הופיעה אצלי מחלת האורטיקריה ופניתי לבית חולים וגם למרפאה צבאית לצורך קבלת טיפול רפואי, שם קיבלתי אהיסטון ומשחות שרק עזרו לטווח הקצר, והמחלה שוב חזרה.

הרופאים בצבא מסרו לי שאין תרופה יעילה למחלה שממנה אני סובל. ברצוני לציין גם שהגורם למחלה אינו ידוע (אבל רופא שמכין לי חוות דעת רוצה לשייך את המחלה למתח נפשי), וכך לא התלוננתי יותר על המחלה, למרות שהופיעו אצלי פריחה בעור וגירוד. המחלה גם המשיכה לאחר השחרור מהצבא. הגשתי תביעה נגד משרד הביטחון בעקבות המחלה, ולאחר שנבדקתי על ידי מומחה מטעם משרד הביטחון, הוא כתב בחוות דעתו כי "אין קשר סיבתי בין המחלה לבין תנאי שירותך" ודחו את התביעה. הגשתי ערעור לבית משפט השלום בגין המחלה, וכעת רופא מומחה לאלרגיה מכין חוות דעת משפטית בעניין. הרופא ינסה לקשר את מחלת האורטיקריה הכרונית למתח נפשי. המחלה הופיעה אצלי אחרי הטירונות.

לדעתך, האם יש סיכויי לזכות בתביעה כיוון שהמחלה פרצה עקב מתח נפשי? ואם יש אופציה אחרת או גורמים שכדאי להעלות אותם, אבקשך שתעזור לי משום שאני עדיין סובל מן המחלה.


תשובה:


אני מבין את התסכול בו אתה נמצא. מצד אחד מחלה מטרידה מאוד ואתה לא יודע מאין הגיעה ואיך מטפלים בה, ומצד שני, המלחמה נגד משרד הביטחון שהיא לא פשוטה, במיוחד במקרים כמו שלך.

האורטיקריה ממנה אתה סובל תוקפת בין 15% ל-23% מהאוכלוסיה ברמות שונות של דחיפות וחומרה. כ-25% מהסובלים מאורטיקריה יפתחו אורטיקריה כרונית.

הסיבה לאורטיקריה איננה ידועה בוודאות, ומשייכים אותה למגוון סיבות, כל אחת לחוד ובשילובן יחד. יש המשייכים את המחלה לתגובה אוטואימונית של הגוף, בה הוא בוחר לתקוף משהו שהוא לא היה אמור להגיב אליו. יש סברה המשייכת את המחלה לגורמים סביבתיים, כגון החשפות לקור, לשמש, מאמץ והזעה, אלרגיה לחומר ספציפי או מזון מסויים. עכשיו מתחילים מחקרים המראים על פן תורשתי.

האורטיקריה הכרונית דווקא משוייכת יותר לגורם תורשתי, כיוון שהיא תוקפת בעיקר בגיל המבוגר יותר ולא בילדות, והטיפולים בסטרואידים פחות מצליחים בה.

ללחץ נפשי בהחלט יש תפקיד באורטיקריה, אך לא מזכירים אותו כגורם יחיד או ראשוני למחלה, אלא כנדבך המוסיף לחומרת המחלה ולהישנות רבה יותר שלה.

לצערי, אינני איש בשורות, וקשה לי להאמין שמשרד הביטחון ייעתר לבקשתך, אבל אני מאחל לך הצלחה!

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!