שאלה - ממדי הכליות ותפקוד כלייתי

השאלה:
אני בת 32. בקרוב אצטרך לעבור ניתוח להסרת כיס המרה בשל אבנים. בבדיקת אולטרסאונד לצורך הניתוח ציינה הרופאה שגודל הכליות שלי הוא 9.2 ו-10 ס"מ. היא לא ציינה את גודלם של איברים אחרים. האם הכליות שלי קטנות מדי? באינטרנט ראיתי שהגודל הממוצע הוא 10 ס&qu


תשובה:


מימדיה של כליה ממוצעת הם אורך: 10 ס"מ, רוחב: 6 ס"מ, עובי: 3 ס"מ, משקל: 150 גרם.

אני מניחה שה-9 וה-10 ס"מ שציינת מתייחסים לאורך הכליות שלך. ערכים אלו הם בתחום הנורמה. תפקוד כלייתי מוערך, באופן כללי, על פי ערכי ה- Urea וה- Creatinin. מובן שאם נמצאות בעיות ספציפיות, ממשיכים את ההערכה על ידי איסוף שתן, בדיקות הדמיה, ביופסיות של הכליה ועוד.

כמות החלבון התקינה בשתן היא עד 150 מ"ג ליממת איסוף שתן. בהריון משתנה תפקודן של מערכות פיזיולוגיות רבות, ובתוכן גם מערכת השתן. קצב הסינון הכלייתי וזרימת הדם לכליה עולים שניהם. לכן יש יחס מעט שונה לחלבון או לרמת סוכר גבוליים בשתן במהלך הריון.

לא הבנתי את היחידות שציינת עבור הערכים שנמצאו אצלך בשתן בזמן ההריון, אך ערכי החלבון באיסוף שתן של 24 שעות בין 200 ל-300 מ"ג נחשבים עדיין לנורמליים. הפרשה של מעל 300 מ"ג ליממה מצריכה בירור נוסף.

בכל מקרה, אין להקביל בין בדיקות שתן שנעשו במהלך הריון לבין אלו שאינן במהלך הריון. לפי סיפורך, לא נשמע שיש לך ממה לחשוש, אך למען הסר ספק, את יכולה לבקש בדיקת שתן כללית חוזרת, ולפי התוצאה להיוועץ ברופא המטפל לגבי צורך באיסוף שתן לחלבון או בבירור אחר.

בהצלחה בניתוח!

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!