//

שאלה - טיפול בהתקפי זעם

השאלה:
אני בחורה בת 25, חיה חיים מהנים ופוריים, אך גם לחוצים ומלחיצים, הכוללים לימודים קשים ועבודה במשרה מלאה במקביל.

בשנה האחרונה החלו להתפתח אצלי התקפי עצבנות אלימים ובלתי נשלטים עד כדי מכות וזריקת חפצים על יקיריי. בנוסף, רמת העצבנות באופן כללי הפכה בלתי נסבלת וכל דבר קטן מקפיץ ומרגיז אותי, החל מחפצים דוממים (למשל תקרה מתקלפת) ועד לשאלות ששואלים אותי, ועוד.

בהמלצת פסיכיאטרית התחלתי טיפול בסוגים שונים של אנטי-אפילפטים, אך הדבר גורם לי לחוסר יכולת ריכוז והאטה מחשבתית הפוגעת בלימודים, וכן תופעות לוואי נוספות כמו פריחה ושלפוחיות בידיים. אני משתמשת בתרופה טגרטול.

אני מתחננת לעצה טובה - איך אוכל להפחית את המתח ולשלוט על מעשי?


תשובה:


אני שמח שאת מודעת לעצמך ולשינויים שחלו בך, ושאת מנסה לטפל בהם ונמצאת תחת טיפול תרופתי. זה כבר חלק לא מבוטל מהדרך לפתרון. יש משפחות שונות של תרופות פסיכיאטריות ותרופות שונות בכל משפחה עצמה, והן ידועות בתופעות הלוואי הלא נעימות שלהן, שבגללן מפסיקים חולים רבים את הטיפול.

אני ממליץ לך לסור לפסיכיאטרית שלך על מנת למצוא תחליף לתרופות שאת לוקחת, ובכלל לקיים שיחה ולראות אם התרופות עוזרות לך בהרגעת התפרצויות הזעם.

הטיפול האופטימלי יהיה לשלב בין הטיפול התרופתי לבין טיפול פסיכולוגי, אשר יוכל לתת לך כלים להתמודדות עם התקפות הזעם, ואם לא לנטרל אותן - אז לפחות להפחית את עוצמתן ולקצר את משכן.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!