שאלה - מטרת ניתוח כפתורים באוזניים של תינוקות

השאלה:
בתי בת שנה וחצי, סובלת מדלקות חוזרות ונשנות באוזניים. מבדיקה אצל מומחה ילדים עולה כי באוזן שמאל עליה לעבור ניתוח כפתורים, ובאוזן ימין המצב יותר רציני, ושם כנראה שתצטרך לעבור ניתוח Mestoidectomy, וצריך לבדוק אם יש לה Cholesteatoma. הרופא אמר שהוא בעצמו מופתע לראות שיש לה את זה בגיל כזה מוקדם. הוא טען כי בניתוח הכפתורים שיבצע בהרדמה כללית, הוא יבדוק גם את אוזן ימין לראות בדיוק מה המצב תחת הרדמה, ואז יראה מה עושים הלאה.

האם ניתוח כפתורים מחייב הרדמה כללית, ואיך ההרדמה נעשית בגיל קטן, לילדה בת שנה וחצי? האם בגז צחוק או משהו אחר? האם אין סיכון בהרדמה כזאת? היו סיפורים על ילדים שהלכו לרופא שיניים ובהרדמה היו סיבוכים כי גילו מאוחר מדי שהיו רגישים לחומר ההרדמה. האם צריך לבדוק רגישות שלה לחומרים מסויימים, ואם כן, אילו חומרים בדיוק? מה לגבי הניתוח באוזן ימין - meastoidectomy?
תשובה:


הניתוח נעשה בדרך כלל בילדים מגיל חצי שנה עד שנתיים הסובלים מהצטברות נוזל באוזן התיכונה, דבר הגורם לדלקת האוזן התיכונה ועשוי לפגוע בשמיעה ובהתפתחות השפה. בניתוח זה מוכנסות צינוריות קטנות (הנקראות כפתורים) לעור התוף, המשמשות לניקוז ואוורור של האוזן התיכונה. בניתוח ה- Mastoidectomy מנוקזת המוגלה שהצטברה בחללי האוויר שמאחורי האוזן. מטרת הניתוח הזה היא לנקז נוזלים שהצטברו באוזן התיכונה. הכפתורים נשארים באוזן כ-9 עד 12 חודשים ובדרך כלל יוצאים מעצמם כתוצאה מהחלמת עור התוף.

הניתוח מבוצע בילדים בהרדמה כללית, מכיוון שהם חייבים להיות במצב של חוסר תזוזה מוחלט. כידוע, ניתוח הוא דבר לא נעים וילדים בדרך כלל לא משתפים פעולה עם המנתח. בנוסף, מדובר פה בניתוח באזור דרכי האוויר העליונות, ועל כן חשוב לשמור על דרכי אוויר פתוחות בזמן הניתוח, וזה באחריותו של הרופא המרדים. החומר שבו ישתמשו להרדמה מותאם במהלך הניתוח וניתן לפי משקל הילד.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ