//

שאלה - סרקואידוזיס וטגרטול

השאלה:
אני חולה בסרקואידוזיס. מזה זמן רב אני סובלת מכאבי ברכיים. בברך אחת התגלה קרע במניסקוס, ולאחרונה, זה 3 חודשים בערך, שורף לי מאד בירך השמאלית עד כדי לחצים חזקים באיזור. ביצעתי בדיקת EMG והתוצאה היתה שיש פגיעה בעצב.

האם נכון ליטול את התרופה טגרטול? למיטב ידיעתי, התרופה מיועדת בעיקר לחולי אפילפסיה ולחולים פסיכיאטריים.
האם ניתן להשתמש במשחה או בכדורים נקודתיים יותר למצבי (לא פסיכיאטריים או נוגדי פרכוסים)?
האם יש קשר בין מחלת הסרקואידוזיס לבין מצבי כיום?
האם השימוש בטגרטול עלול לגרום להתמכרות, אשר כתוצאה מהפסקה בשימוש תגרום חלילה לאפילפסיה או למחלות נפשיות?


תשובה:


סרקואידוזיס היא מחלה כרונית רב-מערכתית שסיבתה אינה ידועה. היא מאופיינת בהופעת גרנולומות והרס המבנה התקין של הרקמה. הריאה היא האיבר שהכי שכיח שנפגע. בעיות בעור, בעיניים, בכבד ובקשריות הלימפה גם הן נפוצות. המחלה יכולה לחלוף מעצמה (דבר שקורה בכ-50% מהחולים), ולעיתים היא כרונית ונמשכת שנים רבות. לרוב החולים יש סימפטומים הקשורים למערכת הנשימה, ושיעול הוא אחד מהם. מתועדות גם פגיעות עצבים בסרקויאידוזיס, אך עיקר הפגיעה היא בעצבי הפנים.

קארבאמאזפין, או טגרטול, קרוב מבחינה כימית לנוגדי דיכאון טריציקליים, והוא מפחית את הסיכון של התקפי פרכוסים הנגרמים עקב התפרצות אותות עצביים לא-תקינים במוח. תרופה זו אכן ניתנת לחולי אפילפסיה. לא מתועדים בספרות המקצועית מקרים של התמכרות לתרופה והיא לא תגרום לאפילפסיה אם תפסיקי.

יש מחלות אחרות שבהן ניתנת התרופה, כגון בעיית קשב וריכוז, סכיזופרניה ובעיות עצביות הגורמות לכאבים, כמו אלה שאת מתארת. עוד תרופות הניתנות לטיפול בתופעה כמו שלך הן נוגדי דיכאון, הפועלים דרך השפעה על מערכת העצבים, או משככי כאבים, אם זה מספיק. על כך תצטרכי להיוועץ עם הרופא המטפל.

מידע נוסף על התרופה תמצאי באינדקס התרופות:

http://www.infomed.co.il/drug1.asp?dID=253
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!