שאלה - כאבים בחזה אצל צעירים

השאלה:
בן זוגי בן 25. לפני כמה ימים חש כאב חזק בחזה בצד שמאל במשך דקות ארוכות, והכאב היה מלווה בדופק מהיר וחזק וקשיי נשימה. הוא הופנה למיון ושם ערכו לו בדיקות אקג, צילום חזה ובדיקות דם כלליות, והכל נמצא תקין. עקב כך נאמר לו כי יתכן שנתפס לו שריר בחזה בצידו השמאלי, וכטיפול הוא קיבל משככי כאבים לשרירים.

מאז כבר כמה ימים יש לו שוב, כמה פעמים ביום, לחץ בחזה המלווה בקשיי נשימה, בדרגה פחותה מאשר בפעם הראשונה, אך הכאב לא חולף אלא פוחת ומורגש תמיד, ומחמיר כל כמה שעות.

רופא המשפחה בדק אותו אחרי הבדיקות במיון ואמר כי אין סיבה לדאגה, ושהדופק נשמע תקין. הוא בחור בריא בדרך כלל. האם זה נורמלי? מה עליו לעשות? איך להקל על המצב?


תשובה:


כאשר מגיע גבר צעיר לחדר המיון ומתלונן על כאבים באזור החזה, המלווים בקשיי נשימה, לא סבר שהבעיה היא אירוע לב, שהוא מצב מסכן חיים, אבלבכל זאת עורכים בירור ראשוני מקיף לשלילת אירוע לב. הבירור כולל על פי רוב בדיקת אקג, צילום חזה, ולעיתים אף בדיקות דם נוספות. לאחר שנשללים גורמים מסכני חיים לכאבים בחזה, נאסף מידע רפואי אישי ומשפחתי בנוגע להיסטוריה של מחלות לב, ואם בבדיקה הגופנית נמצא אזור רגיש במיוחד לכאב, ניתן להניח כי הגורם לכאבים הוא כאב בשרירי בית החזה.

כאבים בשרירים עשויים להוביל לתחושת קושי בנשימה, כי בכל תנועה של בית החזה, הכאבים מתגברים. תופעה זו שכיחה למדי בקרב צעירים המגיעים לחדר מיון עם כאבים בחזה. בדרך כלל עוברים כמה ימים עד שחולפים הכאבים. בינתיים, ניתן להקל על הכאבים הן באמצעות משככי כאבים (כדוגמת אקמול או תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידליים, NSAID'S) וניתן אף לתת טיפול מקומי באזור הכאבים במשחות כדוגמת וולטרן או בקומפרסים חמים.

כאמור, יכולים לעבור כמה ימים עד שחולפים הכאבים, לעיתים אפילו שבוע. אם הכאבים מחמירים, אם מופיעים חולשה או התעלפות, מומלץ לפנות בדחיפות לחדר המיון.

בברכה

ד"ר תהילה חג'ג' - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!