שאלה - סטרפטוקוקוס A וסימפטומים של מחלה נוספת

השאלה:
אני בן 20. לפני כמעט שנה, לאחר תקופת הצטננות ממושכת, תקפה אותי מחלת חום (חום נמוך 37.8-37.3) עם חולשה קיצונית, ירידה חדה במשקל, דחיפות במתן שתן, אדמומיות בפנים ובצוואר (הרגשת פנים לוהטות), הזעות לילה, תחושה כללית רעה מאוד, פגיעה במערכת העצבים, בכליות ובמערכת העיכול (רגישות ניכרת בבטן התחתונה). אחרי 6 חודשים גיליתי שחליתי בחיידק הסטרפטוקוקוס A.

בתקופה זו, שנמשכה חצי שנה בהתקפים ובהפוגות, היו לי דופק מהיר, חום נמוך, תחושת קור, אינסומניה, נשירת שיער, כבדות בנשימה, ירידה בהמטוקריט, חלבון ודם בשתן, דקירות בידיים, תחושת ריח קבוע משונה, ירידה באחוז הלימפוציטים בדם, שקיעת דם מוחשת וצהבת קלה (רמת בילירובין מעט גבוהה).

היום אני כבר מרגיש הרבה יותר טוב, התגברתי לבד על החיידק בלי אנטיביוטיקה, אך רמת הברזל בדם שלי הולכת ויורדת מבדיקה לבדיקה, למרות שרמת ההמוגלובין שלי תקינה ורמת הפריטין בגבול התחתון של הנורמה. בשתי בדיקות הדם האחרונות שעשיתי בהפרש של 3 חודשים נמצאה אצלי רמה מעט גבוהה מהנורמה של הנוגדן אנטי סטרפטוליזין O, אך הוא במגמת ירידה, ויש לי קצף רב בשתן (כנראה בגלל חלבון בשתן). משטח הגרון שעשיתי במהלך כל השנה האחרונה היה שלילי.

האם היה לי חיידק טורף שרופאי לא גילו לפי הסימפטומים שתיארתי לעיל? אם לא, היכן חיידק זה ישב? והאם הגיוני שהתגברתי עליו ללא אנטיביוטיקה?
תשובה:


החיידק סטרפטוקוקוס מסוג A יכול לגרום למגוון רחב של מצבים רפואיים, החל בנשאות ללא כל סימפטומים, וכלה במחלה נמקית קטלנית, ואז הוא קרוי החיידק הטורף. ברוב המקרים, הידבקות בסטרפטוקוק מתבטאת בדלקת גרון. רוב החולים מחלימים מדלקת הגרון גם ללא טיפול אנטיביוטי, אך אז הם חשופים לסיבוכים מאוחרים, שכוללים מחלת מפרקים ומחלת כליות.

הסימפטומים שאתה מתאר הם רחבים מהתופעות שיכולות להיגרם על ידי החיידק סטרפטוקוק. רוב הסיכויים שמדובר בשילוב של הידבקות בסטרפטוקוק, שאחראית לחלק קטן מהסימפטומים, ושל מחלה נוספת אחרת. מומלץ לפנות לרופא המטפל ולברר את הסיבה לירידה במשקל, הזעות הלילה, הקצף בשתן, חסר הברזל וכל שאר התופעות.

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ