//

שאלה - מהי בדיקת EMG

השאלה:
בני, בן 9, נוהג ללכת רוב הזמן על קצות האצבעות. הוא במעקב אורתופדי בבית חולים זה כמה שנים. הוא מאובחן כ- habitual toe walker. לפני כמה ימים נבדק שוב, ונראה לרופא כי יש שיפור בהליכה וגם שיפור בבדיקה הידנית. הוחלט כי בשלב זה לא יעשה ניתוח, אלא שיש לשקול ביצוע NCT EMG לגפיים התחתונות.

רכשתי סדים עם צירים לפני כשנה ובני נוהג להשתמש בהם רק בבית. בהתייעצות עם רופא הילדים הבנתי כי בדיקת EMG כואבת ואינה פשוטה. לאור כל זאת, האם יש צורך דחוף לבצע את הבדיקה הזו? מהי הבדיקה? מדוע ניתנה לו בדיקה "קשה" כזו?


תשובה:


Toe walking היא תמונה קלינית המאופיינת בהליכה על קצות האצבעות. תבנית הליכה זו עשויה להיגרם על ידי גורמים רבים הכוללים הפרעות מוחיות (שיתוק מוחין), הפרעה בחוט השדרה, מחלות שריר, מחלות עצב וקיצור גיד אכילס. מקרים רבים שבהם נשללת כל סיבה אחרת מכונים "אידיופתיים" או Habitual toe Walkers.

בדיקת EMG היא בדיקה המסייעת באבחון הפרעות בפעולתם התקינה של יחידות השריר והעצב, ומשתמשים בה בעיקר כאשר עולה החשד להפרעה עצבית או שרירית. בדיקה זו אמנם אינה נעימה, שכן היא כוללת החדרת מחטים זעירות לשרירים שונים, אך ייתכן שהיא תספק מידע לגבי תפקודן של אותן יחידות ותתרום להחלטה על אופי הטיפול העתידי.

בברכת בריאות שלמה,

ד"ר רונן בלכר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!