שאלה - מתי כורתים כליה שאינה מתפקדת

השאלה:
מה קורה כאשר כליה לא מתפקדת ומציעים להוציאה מהגוף? האם אדם יכול לחיות עם כליה אחת?


תשובה:


ישנם מקרים בהם מבוצעת כריתת כליה. באופן עקרוני, גם אם הכליה אינה מתפקדת, אין צורך להוציאה בניתוח, אלא אם כן קיומה בגוף גורם לתחלואה כלשהי. הרבה אנשים חיים עם כליה שאינה מתפקדת במשך שנים רבות מבלי שיהיה צריך להוציאה מן הגוף. יש להבין שהוצאת כליה היא ניתוח לא קטן שכרוך בסיבוכים, כך שעדיף להימנע ממנו אם ניתן.

דוגמרות למקרים בהם הכליה הפגועה מזיקה לאדם:

כאשר הכליה הפגועה מובילה ליתר לחץ דם קיצוני, אשר מסכן את האדם (פגיעה בכליה השניה, פגיעה בלב, פגיעה בעורקים, פגיעה ברשתית העין, אירועים מוחיים ועוד). כריתת הכליה תוביל לאיזון לחץ הדם ומניעת סיבוכיו.

כאשר הכליה הפגומה מזוהמת. זה מתרחש בעיקר באנשים שסובלים מאירועים חוזרים של זיהומים בדרכי השתן. זיהומים כאלה עלולים להגיע לכליה. מובן שאם הזיהומים נשלטים והכליה אינה מזוהמת ולא ממשיכה להפיץ את החיידקים בגוף, אין צורך בכריתתה. אולם יש מקרים בהם ישנם מוקדי זיהום בתוך הכליה - אבצסים או ציסטות מזוהמות. מוקדים אלה מקשים על הטיפול בזיהום, וכליה מזוהמת שכזו עלולה להוביל להגעת חיידקים לדם ולזיהומים מסכני חיים. אי לכך, זו יכולה להיות התוויה לכריתת הכליה, כמובן, במקרה שהיא אינה מתפקדת.

כליה שאינה מתפקדת ומייצרת אבנים, הגורמות לכאבים חוזרים ונשנים הפוגעים משמעותית באיכות חייו של המטופל, יכולה גם היא להיות סיבה לכריתתה.

סביר להניח שקיימים מקרים נוספים בהם ישנה התוויה לכריתת כליה, אך חשוב להבין שהכליות חיוניות לחיים התקינים של האדם, ולכן כל מקרה נבדק לגופו, וההחלטה נעשית בהתאם.

מצב יותר שכיח שבו נכרתת כליה, הוא בתורמי כליה. אנשים התורמים כליה אחת מהשתיים שיש להם, עוברים כריתת כליה. במקרה כזה נכרתת כליה תקינה, כמובן, המושתלת בגופו של האדם הסובל מאי-ספיקת כליות סופנית.

ניתן לחיות עם כליה בודדת, היות שהכליה הבודדת עוברת שינויים המאפשרים לה לתפקד כמו שתי כליות. במקרה של אדם עם כליה בודדת, יש לשים לב למספר דברים חשובים בנוגע לאורח החיים והמעקב התקופתי. על כך תוכלי לקרוא בשאלה הבאה.

http://infomed.co.il/questions/q_110406_1.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!