שאלה - הסיבות להתעלפות

השאלה:
אני בחור צעיר וב-ט' באב צמתי. לקראת סוף הצום הרגשתי הזעה וסחרחורת במהלך העמידה, לאחר כמה שניות מצאתי עצמי על הרצפה מוקף אנשים. שתיתי כוס מים והרגשתי יותר טוב. יש לציין כי עברתי כמה צומות וזוהי הפעם הראשונה שזה קורה לי.

ידוע לי כי נפלתי על הראש ומשום מה איני מרגיש כל כאב בראש, אך מצאתי את הנקודה בה נפגעתי. האם יש חשש או סכנה בעקבות הפגיעה בראש?

אני יודע באופן כללי מדוע התעלפתי, אבל אשמח אם קצת תפרטו יותר מהי הסיבה להתעלפותי.


תשובה:


המקרה שאתה מתאר הוא מקרה שבו איבוד ההכרה גרם לחבלת הראש, ולא חבלת הראש לאיבוד ההכרה. אם התעוררת מיד לאחר שנפלת על הרצפה, לא איבדת שוב את ההכרה לאחר מכן ולא היקאת – אין צורך להיות מוטרד בגלל חבלת הראש.

התעלפות היא איבוד הכרה עקב מחסור זמני בזרימת דם למוח. התעלפות יכולה לקרות אצל אנשים בריאים ממספר סיבות. בדרך כלל ההתקף בא בהדרגה, עם תחושת סחרחורת, הזעה וטשטוש ראיה. ההכרה בדרך כלל חוזרת אחרי זמן קצר.

אתה מספר שאירוע ההתעלפות התרחש בזמן עמידה. לא הצלחתי להבין אם מדובר במעבר מישיבה או שכיבה לעמידה או תוך כדי עמידה. אחת הסיבות האפשריות להתעלפות היא אורתוסטטיזם - ירידת לחץ דם כתוצאה משינוי תנוחה: לחץ הדם יורד בבת אחת ואספקת הדם למוח נפגעת. הגוף מגיב באובדן הכרה קצר שמתחיל בתחושת "שחור בעיניים" וממשיך לנפילה למצב של שכיבה. כתוצאה מהשכיבה עולה אספקת החמצן למוח, וחוזרים להכרה. זו מעין שיטה של המוח לגרום לגוף להחזיר לו את אספקת החמצן הדרושה.

תת לחץ דם אורתוסטטי הגורם להתעלפות שכיח באנשים עם לחץ דם נמוך, במצבי התייבשות, אנמיה או בעקבות נטילת תרופות מסויימות, בעיקר כאלו להורדת לחץ דם. אומנם צמת כבר מספר פעמים בעבר, אך ב-9 באב האחרון שרר עומס חום כבד במיוחד, והסיכוי שהתייבשת גבוה.

אם ההתעלפות תחזור על עצמה מספר פעמים, אם אובדן ההכרה נמשך זמן רב יותר ממספר שניות, אם מופיעות תנועות פרכוסיות, אם לפני ההתעלפות חשת דפיקות לב או כאבים בחזה, אם היו אירועים של מחלות לב או דום לב במשפחה - במקרים כאלה יש לפנות לרופא על מנת לבצע את המשך הבירור המתאים.

ד"ר ליה עשת - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!