שאלה - תרופה שמעכבת שפיכה ביחסי מין

השאלה:
אני מטופל ברסיטל זה מספר חודשים, לטיפול בדיכאון וב- OCD . התרופה אכן עוזרת להתמודדות עם הסימפטומים באופן משמעותי.

תופעת הלוואי המציקה ביותר של התרופה היא עיכוב בשפיכה בזמן קיום יחסי מין. בעיה זו מעוררת תסכול אצלי ואצל בן זוגי והופכת את יחסי המין לפחות נעימים לעיתים קרובות. חיפוש במאגר השאלות והתשובות שלכם לא סיפק לי מידע על התופעה ובדרכים בהם ניתן לטפל ולהתמודד עימה.

הפסיכיאטר שלי המליץ לי על תרופה בשם Trazodil שאמורה, לטענתו, להפחית את תופעת הלוואי הזו. מידע על התרופה הזו באתר שלכם לא הראה שום הקשר לבעיית העיכוב בשפיכה.


תשובה:


ירידה בליבידו, הפרעה באורגזמה ועיכוב בשפיכה הן בין תופעות הלוואי של התרופות מקבוצת ה-SSRI. קיימות כמה דרכים להתמודד עם התופעה.

הפחתת מינון התרופה עשויה לעיתים להפחית את תופעות הלוואי המיניות, ולשמור על האפקט נוגד הדיכאון והחרדה. הגישה הזאת מתאימה במיוחד למטופלים הנוטלים מינון גבוה של התרופה, ואת המינון יש להפחית בהדרגה ובזהירות.

דרך אחרת היא החלפת התרופה לתרופה אחרת מקבוצת ה-SSRI, אך לא נראה שהגישה הזאת מתאימה לך, שכן ציטאלופראם (רסיטל) נחשבת כגורמת יחסית למעט תופעות לוואי מיניות, למרות שלא קיימים מחקרים בנושא.

אפשר להחליף את התרופה בתרופה שאינה מקבוצת ה-SSRI, כמו טראזודיל או מירטאזאפין (רמרון, מירו), שהשפעתן על התפקוד המיני מינימלית, אך הן עשויות לגרום לישנוניות ולתופעות לוואי נוספות. יעילותו של הטרזודיל כנגד דיכאון שנויה במחלוקת, והוא אינו משמש כתרופת קו ראשון.

שילוב הרסיטל עם תרופה נוספת כמו ויאגרה (שיעילה במיוחד כאשר הבעיה היא עיכוב בשפיכה ולא ירידה בליבידו), בופרופיון (זיבאן - שבארץ משמש רק להפסקת עישון, אך למעשה הוא נוגד דיכאון), בוספירון (סורבון).

ישנה השיטה של הפסקת ה-SSRI בסופי שבוע, אך לא קיימות הוכחות מחקריות ליעילות שיטה זו.

אלו השיטות המקובלות לטיפול בבעיות מיניות הנגרמות עקב שימוש ב-SSRI. מובן שלכל מטופל מתאימה שיטה שונה, ובמקרים רבים הדרך לגלות מה השיטה המוצלחת ביותר היא באמצעות ניסוי וטעייה. ייתכן שלפסיכיאטר שלך יש ניסיון טוב עם טרזודיל, והוא סבור כי זו האופציה המועדפת עבורך.

ד"ר ליה עשת - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!