שאלה - הסיבות לזיהום בדרכי השתן אצל גברים

השאלה:
אני בן 29. בבדיקת שתן שעברתי התגלה כי רמת ה - leucocytes - u strip היא 25. הרופאה אמרה לי כי זה חריג בגברים. ממה זה נובע, והאם עלי לעשות משהו בעניין?


תשובה:


בערכת הסטיק לשתן, נבדקת נוכחותם של מרכיבים כימיים ותאיים של השתן. זהו פס קטן מפלסטיק עם כל מיני ראגנטים, בו כל צבע מציין נוכחות חומר אחר בשתן, כמו סוכר, תאי דם, ניטרטים, לויקוציטים ו- pH. נוכחות של לויקוציטים וניטרטים מעידה על דלקת בדרכי השתן.

הדלקת יכולה להיווצר בגלל זיהום הנגרם על ידי התפשטות של המזהם על ידי עלייה בשופכה לדרכי השתן, דרך מחזור הדם, דרך איברים אחרים כמו הערמונית, או בשל זיהום לאחר בדיקות חודרניות. דלקת יכולה להיווצר גם בגלל בעיות בכליות כמו אבנים בכליות, דלקת בערמונית והפרעות אנטומיות. הסימפטומים כוללים צריבה, כאבים, תכיפות ודחיפות במתן שתן ולפעמים נוכחות דם בשתן.

דלקת בדרכי השתן יחסית נדירה בגברים, במיוחד בצעירים. מעל גיל 40 הדבר יותר שכיח בגלל שאצל רוב הגברים ישנה גדילה שפירה של הערמונית, היוצרת לחץ על שלפוחית השתן והשופכה, הפרעה בזרימת השתן, ולכן זיהום הוא די שכיח.

רמת הלויקוציטים בבדיקה שביצעת היתה אכן גבוהה, ולכן עליך לבצע בירור אורולוגי נרחב למציאת מקור הבעיה. בדיקות נוספות יכולות לכלול בדיקת אולטרסאונד לבדיקת הכליות, בדיקת IVP להערכת דרכי השתן ועוד, בנוסף לבדיקות דם. במקרים של דלקת לא מסובכת בגלל זיהום חיידקים גראם שליליים, הטיפול הוא באנטיביוטיקה כמו רספרים או ציפרופלוקסאצין למשך שבוע.


בברכה,

ד"ר אלעד איכנולד - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!