שאלה - בדיקת מי שפיר - כן או לא?

השאלה:
אני בת 28. בהריון בשבוע ה-20 ושלושה ימים. עשיתי בדיקת חלבון עוברי. לפני מספר ימים התקשר אלי הרופא וביקש שאקבע תור ליועץ גנטי. התור נקבע לשבוע הבא. תוצאות הבדיקה:

AFP 0.81 MOM
AFP 32.35 ng/ml
HCG 1.95 MOM
HCG 41.23 U/ml
Estriol 0.82 MOM
Estriol 1.17 ng/ml
Maternol age-related risk 1/1018
Risk (Age+Biochem) 1/423

האם יש הצדקה לבדיקת מי שפיר? אני מאוד חוששת מבדיקה זו. הרופא טוען שהתוצאות פחות טובות מהממוצע, ולדעתו יש הצדקה לבדיקה זו. אשמח לקבל הסבר מפורט יותר.


תשובה:


הבדיקה שביצעת היא תבחין משולש. בבדיקה זו נבדקים שלושה פרמטרים: חלבון עוברי (Alpha Feto Protein או AFP), שערכי MOM קטנים מ-2.5 שלו שוללים בסבירות גבוהה מומים פתוחים במערכת העצבים של העובר; HCG (הורמון גונדוטרופין אנושי) שערכיו הנורמליים הם בין 0.4 לבין 2.0 MOM; וההורמון אסטריול E3.

כל הערכים שנמדדו אצלך הם בטווח הנורמה, אך ישנו הבדל משמעותי בין הסיכון המחושב על פי הגיל בלבד לבין הסיכון המשוקלל. הסיכון עדיין לא גבוה במיוחד, ועומד על 1 ל-423. חשוב לזכור שמדובר בחישוב סטטיסטי שמשמעותו שהסיכון להתפתחות עובר עם תסמונת דאון הוא 1 ל-423.

לגבי בדיקת מי שפיר - זו אמנם הבדיקה היחידה שנותנת תוצאות מהימנות לגבי תסמונת דאון אצל העובר, אך אני ממליצה קודם להיוועץ עם יועץ/ת גנטי/ת, שבוודאי יסבירו לך בצורה בהירה את כל הנתונים. כשיהיה בידך כל המידע הדרוש, תוכלי לשקול בעצמך את היתרונות מול החסרונות שבביצוע הבדיקה.

אני יודעת שמדובר בהחלטה קשה, אך ההחלטה היא שלך, וכנראה לא תמצאי מישהו שיגיד לך באופן חד-משמעי כי עלייך לבצע את הבדיקה או לא. זה עניין של גישה ושל סף חרדה. אני מכירה נשים עם תוצאות של 1:40 שלא ביצעו את הבדיקה ולעומתן נשים עם תוצאה של 1:5000 שבחרו כן לבצע את הבדיקה. לכולן, אגב, נולד בסוף עובר בריא. חשוב לשקול את הנתונים ולהיות שלמה עם החלטתך, זכרי שהריון הוא תקופה של 9 חודשי חרדה, וגם אם תבצעי את הבדיקה ותוצאותיה יהיו תקינות, סביר להניח שיצוץ מטרד נוסף בהמשך, ועל כן חשוב לנסות להשאר "שפויה" וברמת חרדה סבירה.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!