//

שאלה - כאבי בטן כרוניים בילדה בת 4.5

השאלה:
בתי בת ה-4.5 סובלת בחודשים האחרונים מכאבי בטן תחתונה, מן הטבור ומטה. בעצת רופא הילדים נערכו לה בדיקות דם, שתן, אולטרסאונד, צואה, והתוצאות בכולן היו תקינות. הכאבים אינם מתרחשים בצמידות לאכילה, והילדה אינה סובלת ממתחים כלשהם. אין לה שלשול או עצירות. היא סבלה מגזים מאז היותה תינוקת. הכאבים מתמשכים כל היום, ומתגברים לפתע במהלכו.

אנו נמנעים ממתן מוצרי חלב על פי עצת הרופא, ובכל זאת, הילדה מדווחת שהכאבים הולכים ומתגברים, עד כדי התפרצויות בכי ארוכות והתקפלות מהכאבים אשר מקשים על ההליכה, זאת אף על פי שהיא ילדה עם סיבולת כאב גבוהה.

נודה לכם על מידע נוסף לגבי בדיקות, גורמיםף ופתרונות אפשריים נוספים לבעיה, שיסייעו לפתור את מצוקתה.


תשובה:


כאבי בטן כרוניים או חוזרים יכולים להיגרם על ידי רשימה ארוכה מאוד של גורמים, הכוללים בעיות תפקודיות, תסמונת המעי הרגיז, אי-סבילות ללקטוז, עצירות ומחלת צליאק. כאבי בטן הם תופעה די גבוהה, ויותר מ-10% מהילדים סובלים ממנה מתישהו במהלך הילדות.

למרות שהסיבות לכאבים אלה בדרך כלל שפירות, תמיד חשוב לבדוק אם יש סימנים המעלים חשד למחלה רצינית יותר: הקאות, תוצאה מעבדתית לא תקינה, חום, כאבים המעירים את הילד/ה מהשינה, איבוד משקל ודם בצואה.

את כותבת שהילדה סובלת מכאבים בבטן התחתונה. כאבים באזור זה יכולים להתאים לאי-סבילות ללקטוז. האם במהלך הבירור התבצעו בדיקות לשלילת אי-סבילות ללקטוז? הבדיקות לאבחון מחלה זו הן בדיקת הסבילות ללקטוז, בדיקת מימן בנשימה ובדיקת חומציות הצואה. על בדיקות אלותוכלי לקרוא כאן:

http://www.infomed.co.il/medTest1.asp?tID=189
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!