שאלה - בירור הגורמים לתסמינים כלליים

השאלה:
אם יש לי את התסמינים הבאים: עליה במשקל, תאווה למתוק, כאבי בטן ושלשולים, עייפות וחרדות. האם זה תת-פעילות של בלוטת התריס? אם לא, מה כן (חוץ מקנדידה שכבר נבדקה)? אני בת 40.


תשובה:


התסמינים שאת מתארת הם כלליים ביותר, וקשה לקבוע רק על פי המידע שמסרת מהי הבעיה. יתכן שמדובר בבעיה מטבולית כמו תת-פעילות בלוטת התריס, או אולי אפילו בסתם חוסר איזון תזונתי, כמו מחסור בברזל. יתכן שמדובר בתגובה פיזיולוגית ללחצים נפשיים (האם עברת משבר כלשהו לאחרונה?, האם את בלחץ בגלל משהו בעבודה, בבית, עם ילדים?). קנדידה סיסטמית (מפושטת) יכולה גם היא לגרום לתופעות שציינת, אך הדבר דורש בדיקה מקיפה לפני אבחנה חד-משמעית.

מעבר לכל האפשרויות אלה, את יחסית צעירה, אך יתכן שזהו תחילתו של גיל המעבר - בתקופה זו השינויים ההורמונליים מתרחשים בהדרגה, ויכולים בהחלט לגרום לתסמינים שאת מציינת.

אני ממליצה לערוך בירור בשלבים. קודם כל פני לרופא/ת המשפחה, הציגי את התסמינים, ובקשי לבצע בדיקות דם כלליות. במקביל, תוכלי לפנות לתזונאי/ת על מנת לבחון את התפריט היומי שלך ולוודא שלא חסרים מרכיבים חיוניים לגופך. בהמשך, תוכלי גם לפנות לרופא/ת הנשים, לבצע בדיקת שגרתית וכן בדיקות פרופיל הורמונלי אם צריך. בינתיים, נסי להקפיד על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית מתונה, ושינה מספקת בשעות קבועות ככל האפשר.

החרדות לא בהכרח קשורות לכל התסמינים שאת מציינת, אך יכול להיות שהן הסיבה לתסמינים הללו. שתפי את רופא/ת המשפחה ברגשותייך, ושקלי פניה לפסיכולוג או לפסיכיאטר בהתאם.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!