שאלה - מינון ותופעות לוואי של ריטלין

השאלה:
בני בן 11.5, גובהו 157 ס"מ, משקלו 36 ק"ג והוא בריא ופעיל. הוא לוקח ריטלין. הוא לקח LA20 וזה לא כל כך עזר, אז עברנו ל- LA30 אשר ניתן לו על ידי רופא משפחה.

בחודש האחרון יש לו כל מיני סימנים שקראתי עליהם בעלון התרופה: פה ושם יש לו פריחה קטנה ברגליים, והוא נוטה להתפרצויות בכי כאשר הוא מתוסכל וקשה לדבר איתו. הוא ילד מאוד אינטליגנטי ומאוד עירני לכל סביבתו. אתמול אמר לי שיש לו חבר דמיוני שמדבר איתו. כשראה שנלחצתי אמר שבעצם הוא מדבר עם עצמו, אבל ציין שלפעמים הוא רואה נקודות כחולות. הדיבורים האלה קצת הלחיצו אותי.

בכיתה יש לו בעיות התנהגות, הוא קם כשהוא רוצה, עונה למורים וכו'. אני מתלבטת ושואלת את עצמי אם כל ההתנהגויות והתחושות שלו קשורות לריטלין. אני שוקלת להפסיק, והמורות בבית הספר רק רוצות לדעת כל הזמן אם הילד לקח את הכדור. אני אקבע פגישה אצל נוירולוגית, אך זה לוקח זמן ורציתי עצה. האם המינון שהוא מקבל מתאים למשקלו? ניסינו גם קונצרטה 36 וזה לא עזר.


תשובה:


מינון בין 20 ל-30 מ"ג של ריטלין LA בהחלט מתאים לגודל הילד. חשוב לזכור כי המינון נקבע גם, ובעיקר, לפי התגובה הקלינית לטיפול - עד כמה יש שיפור ועד כמה הילד סובל מתופעות לוואי - ולא רק לפי המשקל.

חשוב לשים לב מתי החלו התופעות וגם מתי הן מופיעות במהלך היום, ואם הן מופיעות גם בשבתות או ימי חופש שבהם הילד אינו נוטל ריטלין. מרבית התופעות יכולות להיות קשורות לבעיה הבסיסית של הילד ולא לטיפול התרופתי: התפרצויות בכי, תלונות על כל מיני דברים שמפריעים לו גופנית, בעיות התנהגות.

לחלק מהילדים שנוטלים ריטלין יש "תגובת rebound", שעה-שעתיים של חוסר שקט ומצב רוח לא טוב בפרק הזמן שבו הריטלין מפסיק לפעול (בשעות אחה"צ). במצב כזה מומלץ להחליף את סוג הריטלין לתכשיר אחר.

בהחלט אפשר להפסיק את מתן התרופה לשבועיים, מבלי לספר למורה, ולבחון מה קורה בשבועיים האלה. אם צריך, אחר כך אפשר לחזור למינון שהרופא נתן. גם כדאי מאד שהילד ייבדק גם על ידי פסיכיאטר על מנת לבחון את מגוון הבעיות הרגשיות שציינת. חשוב לשלול הפרעות אחרות, כגון חרדות, אשר אולי מפריעות לילד.

אני מבינה משאלתך שאת חוששת מהערבוב בין הדמיון למציאות או ממצב של הזיות, ומי שיכול להעריך באופן נכון את מצב הילד לגבי דברים אלו הוא רק פסיכיאטר/ית ילדים.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!