שאלה - הסננה בבסיס הריאה על-פי צילום חזה

השאלה:
בני בן ה-5 עבר צילום חזה ובתוצאותיו נכתב "הסננה בבסיס הריאה השמאלית וסינוס קוסטופרני שמאלי סתום. צל הלב בגדר הנורמה." בסיכום היה כתוב "ממצאים חריגים המחייבים התייחסות רפואית נוספת". מה משמעות הדיאגנוזה?
תשובה:


לא ציינת מדוע בוצע צילום החזה ומהו מצבו הבריאותי של בנך. הממצאים בצילום החזה מתאימים לסימני תפליט פלאורלי, שמערב את איזור בסיס הריאה השמאלית. תפליט פלאורלי הוא נוזל המצטבר בחלל פלאורלי של בית החזה בין שכבות הפלאורה. על ידי בדיקות שנלקחות מן הנוזל אפשר לראות אם הוא סימן למחלות ולזיהומים שונים המערבים את חלל בית החזה והריאות.

הנוזל יכול להיות בעל מאפיינים אקסודטיביים (exudate) - בדרך כלל זהו אחד הסיבוכים של דלקות ריאה או זיהומים אחרים של חלל בית החזה, וזוהי הסיבה הנפוצה ביותר בילדים; או בעל מאפיינים טרנסודטיביים (transudate) - ואלה מעידים על אי ספיקת לב, מחלות כבד קשות, תסמונת נפרוטית ועוד.

לכמות הנוזל שמצטבר בחלל לבית החזה יש משמעות רבה, משום שכמות גדולה גורמת להחמרה בקוצר הנשימה, מורידה את נפח הריאות ומורידה את היכולה לאוורר ולחמצן את מחזור הדם במידה מספקת.

אפשר להעריך את כמות הנוזל שנמצא בחלל בית החזה על ידי בדיקת אולטרסאונד, ואז אפשר להחליט על ניקוז של הנוזל על ידי ניקור או על ידי השארת נקז למשך מספר ימים בחלל הפלאורלי. אם כמות הנוזל קטנה, ברוב המקרים לא מתערבים, וממשיכים את הטיפול האנטיביוטי (במקרה של דלקת ריאות) או טיפול אחר.

בכל מקרה, ממצאים כמו שתיארתם בשאלה מחייבים צילום נוסף לביקורת בתזמון שיקבע הרופא המטפל. חזרו עם תוצאות הצילום אל הרופא המטפל להמשך הכוונה וטיפול.

בברכה,

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר יהודה וייס ד"ר יהודה וייס
מומחה ברפואת עיניים, טיפול בכל מחלות... קרא עוד
פרופ' יהודה סקורניק פרופ' יהודה סקורניק
מומחה לכירורגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ