שאלה - הצורך במתן הורמון גדילה לילד בן 12

השאלה:
אחי בן 12 וחצי, הוא נשלח לעשות בדיקה בשם גלוקגון כיוון שיש לו חוסר בהורמונים. ב-9 חודשים הוא גבה רק 1.5 ס"מ. גובהו עכשיו 135 ס"מ, והוא גם לא עלה במשקל. משקלו 32 ק"ג. לפעמים הוא מתלונן על כאבי בטן.

האם הוא יגיע לגובה ממוצע או יותר ממוצע? אם תוצאת הבדיקה תראה שצריך לקחת הורמון גדילה, האם זה מסוכן? הצילום שלו התאים לגיל 11 ותשעה חודשים. מה זה אומר?


תשובה:


אני לא מכיר את הפרטים המלאים בנוגע לאחיך, אבל לפי מה שהצלחתי להבין, הרופא המטפל שלו מנסה לאבחן אם הוא סובל מחסר הורמון גדילה. אחת הדרכים לאבחן חוסר הורמון גדילה היא על ידי בדיקות רפואיות בהן נותנים לחולה תרופות או חומרים מסויימים, ולאחר מכן מודדים את רמות הורמון הגדילה בדמו. הן נקראות בלעז provocation tests משום שהן גורמות לעידוד ייצור הורמון הגדילה.

אצל אדם רגיל, מתן תרופות אלו אמור להעלות מאוד את רמות הורמון הגדילה. אצל חולים עם חסר הורמון גדילה, לאחר מתן החומרים הללו (אחד מהם הוא גלוקגון, אותו הזכרת בשאלתך) רמות הורמון הגדילה הן נמוכות אלה הנמדדות באנשים בריאים. לפי תוצאות בדיקה זו ובדיקות נוספות יהיה ניתן לקבוע האם הוא סובל מחסר הורמון גדילה.

הדרך הפופולרית לטיפול בחסר הורמון גדילה היא מתן הורמון גדילה מלאכותי. זוהי תרופה בטוחה מאוד, יחסית, בטיפול בילדים. תופעות הלוואי שלה מאוד נדירות, אך הן כוללות התפתחות מוקדמת של מחלת הסוכרת, דלקות לבלב ובעיות בצפיפות העצם.

בברכה,

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!