שאלה - איבוד שיער וקושי בתפקוד מיני בחולה סוכרת

השאלה:
אני בן 47 , חולה בסוכרת נעורים כעשרים וחמש שנים. בשתי הרגליים ישנה תופעה של איבוד שיער בחלק העליון של כף הרגל, ובאופן דרסטי בחלק האחורי והקדמי של השוק. זאת תופעה דינמית שהתחילה בחלק קטן ומתרחבת כלפי מרום הרגל. יש כאן בעיה אסתטית, אבל זהו עניין משני. הקשבתי לתשובת שני רופאים, הראשונה רופאת משפחה, ששייכה זאת למתח נפשי, ואילו השני, מומחה לסוכרת, שייך זאת לתופעות נלוות למחלת הסוכרת.

מה מקור הבעיה? האם מומלץ לבצע בדיקות מסויימות כדי לאתר זאת ולטפל בבעיה?

יש לי שאלה נוספת עברתי לאחרונה בדיקת EMG לאבחון קושי בתפקוד המיני. להלן תוצאות בדיקת מחט:

Bulbocavemous אין פעילות ספונטנית, גיוס מלא, יחידות רחבות, חביון BCR תקין. לסיכום: בבדיקה נצפו סימנים של פגיעה אקסונלית חלקית בעצבוב הסכרלי, ללא סימני דנברציה פעילה.

מה פירוש הממצאים האלה? תודה מראש על התשובות המלמדות.


תשובה:


אתייחס לשתי שאלותיך בנפרד:

תופעת איבוד שיער היא תופעה שיכולות להיות לה סיבות רבות. מתח נפשי יכול להיות אחת הסיבות, אם כי במקרה שלך ישנן סיבות אפשריות אחרות. אחת הסיבות, והיא השכיחה, היא הפרעה בזרימת הדם לרגליים המובילה לירידה בתשעורת. הפרעה בזרימת הדם לרגליים נובעת ממחלת כלי דם עורקיים הקיימת בחולי סוכרת, הסובלים מהמחלה שנים רבות. ייתכן שלכך התכוון רופא הסוכרת עימו התייעצת.

הפגיעה בכלי הדם העורקיים מובילה להפרעה בזרימת הדם לפריפריה, והאיזורים המרוחקים ביותר בגוף (כפות הרגליים והשוקיים) הם הנפגעים הראשונים. ההפרעה בזרימת הדם מקטינה את אספקת החמצן לעור, ולכן קיימת הפחתה בתשעורת באזורים אלה. מחלת כלי דם זו היא הסיבה לסיבוך השכיח של רגל סוכרתית, בו פצע בכף הרגל לא מחלים, ומחמיר כתוצאה מפגיעה באספקת הדם והחמצן לאזור. רגל סוכרתית היא הסיבה המובילה במקרים החמורים לכריתה של חלק מהגפה.

כפי שציינת, הנושא האסתטי, הוא משני, אם כי הוא יכול להפריע מאוד. אם יש חשד לפגיעה בזרימת הדם לרגליים יש לאבחן זאת ולעקוב או לטפל במידת הצורך. כבר בבדיקה הגופנית ניתן לקבל רמז להפרעה בזרימת הדם, למשל על ידי בדיקת הדופק בכף הרגל ובקרסול. בדיקת המעבדה הטובה ביותר היא בדיקת דופלר של עורקי הרגליים, המדגימה חסימות או היצרויות ומשווה את הזרימה העורקית בעורקי הרגליים לעורקים אחרים בגוף. אני ממליץ לבצע את הבדיקה ולהמשיך את המעקב.

יש סיבות אפשריות אחרות לאובדן השיער מאזורים מסויימים בגוף, החל במחלות עור או תרופות וכלה במחלות הורמונליות. שתי אלו בהחלט יכולות להתאים גם למקרה שלך, אולם הן פחות שכיחות. אם לא תימצא בעיה בזרימת הדם העורקית לרגליים, יש מקום להמשך בירור לכוון חסר טסטוסטרון (שיכול גם להסביר את הבעיה בתפקוד המיני), או הפרעה אנדוקרינית אחרת, וכן התייעצות עם רופא עור.

חולי סוכרת סובלים מהפרעות בתפקוד המיני שנגרמים על ידי כמה סיבות שלובות. כלומר, הרבה מאד גורמים הנובעים מהמחלה מובילים להפרעה זו. גורמים פסיכולוגיים, גורמים הורמונליים, גורמים עצביים וגורמים הקשורים לכלי הדם, משפיעים ביחד ומובילים להפרעה בזיקפה. במקרה של חולה סוכרת, ההמלצה היא לפנות למומחה לבעיות בתפקוד המיני, דהיינו לאורולוג המתמחה בתחום. לרופאים אלה יש הניסיון הרב ביותר באבחון וטיפול. הבדיקה אותה עברת בדקה את התפקוד של מערכת העצבים האחראית לזקפה. התהליך העצבי המוביל לזקפה הוא מורכב ביותר. בבדיקה שלך נמצא שקיים נזק עצבי מסויים, אך לא מדובר בפגיעה מלאה המובילה לחוסר עצבוב מלא. עליך לשוב עם תוצאות הבדיקה לרופא המטפל בך אשר ימליץ על המשך הבירור והטיפול.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!