//

שאלה - סוגים של טחורים והטיפולים הקיימים

השאלה:
בשבוע האחרון גיליתי בליטה חיצונית על פי הטבעת שלי - קראתי באינטרנט, ראיתי תמונות, ואני בטוחה ב 99.9% שמדובר בטחורים. יש לי רק בליטה אחת כזו, היא יחסית קטנה ולא מדממת, אך לפעמים גורמת לאי-נוחות מסויימת. ממה שהצלחתי לראות, צבעה בערך כחול כהה כמו של עורק פנימי.

יש לציין שמעולם לא סבלתי מהתופעה הזו, לכן כל העניין הזה חדש לי, ולא חלקתי את הבעיה עם אף אחד. היציאות שלי אומנם לא כל כך סדירות, אבל לרוב, כשאני בבית, אני לא סובלת מעצירויות.

יכול להיות יום שלם בו לא תהיה יציאה, וביום שאחריו יהיו 2 יציאות ביום. אני מרבה לאכול אוכל עשיר בסיבים תזונתיים.

אני רוצה לדעת אם ניתן לטפל בבעייה זו ללא התערבות רפואית. האם ישנה משחה ללא מרשם שיכולה להעלים את זה?


תשובה:


על פי התיאור שלך ועל אף מידת הביטחון שלך, אני לא יכול להיות משוכנע שאכן מדובר בטחורים, ולכן, עם כל אי הנעימות שאת חשה, את חייבת להיבדק אצל פרוקטולוג מומחה, על מנת שיוכל לאבחן את הבליטה בפי הטבעת. זוהי בדיקה שכיחה ביותר ואחוזים ניכרים באוכלוסייה עוברים אותה בשלב זה או אחר בחייהם, וגם הפרוקטולוג נוהג במירב הרגישות הנדרשת.

לגבי הטחורים, ישנם טחורים פנימיים וישנם חיצוניים, ישנם כאלה המסבים כאב רב וישנם כאלה שלא. ישנם כאלה הגורמים לדימום ניכר יחסית וישנם כאלה שאינם מדממים. לכן, חובה, כאשר מרגישים בליטה בפי הטבעת אשר לא היתה שם לפני כן, או אם בליטה כזאת מדממת או כואבת, ללכת לבדיקת פרוקטולוג שיאבחן את הבעיה ויטפל בה.

הטיפול בטחורים יכול להיות תרופתי וכירורגי. זה תלוי בתסמינים של הטחורים ובמיקומם האנטומי. ישנן משחות ופדים ללא מרשם כגון פרוקטוגליבנול, שאפשר לרכוש בחנויות הפארם וכן תרופות נוספות אשר מחייבות מרשם. חשוב לדעת כי ישנם טחורים אשר לא ייעלמו על ידי טיפול תרופתי בלבד, ובמקרים כאלה נחוץ הליך כירורגי.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!