//

שאלה - הימצאות פקליטים במעי הגס

השאלה:
אני בן 45. בבדיקת CT התגלו "פקליטים מרובים בקולון השמאלי, בלוטות רטרופריטוניאליות מוגדלות". מה זה אומר?

פקליט - Fecalit הוא גוש צואה קטן, נוקשה. פקלומה fecaloma היא גוש צואה גדול נוקשה. בדופן המעי הגס, בעיקר משמאל, יש מעין כיסים קטנים הנקראים בעברית סעיפים וברפואית - דיברטיקולוזיס (diverticulosis). בסעיף יכולה להצטבר כמות קטנה של צואה ובמהלך הזמן להתקשות. לעיתים, עקב סידן בצואה, נראה גוש זה בצילום רנטגן של הבטן כנקודה לבנה, מסויידת. כשיש הרבה סעיפים במעי, במצב של התנוונות דופן המעי עקב עצירות כרונית, פקליטים אלה נראים היטב. כשלעצמם אין בהם סכנה, אולם לעיתים נסתם פתח הסעיף ואז עלולה להתפתח דלקת הסעיפים - דיברטיקוליטיס.

גם בתוספתן (אפנדיקס), אפשר למצוא פקליט, ובהקשר המתאים, אם יש כאבים בבטן הימנית התחתונה המלווים בסימנים נוספים ובממצא של פקליט באיזור התוספתן, אפשר לעשות אבחנה של אפנדיציטיס, דלקת התוספתן.

פקלומה הוא גוש צואה קשה וגדול הנוצר בחלל המעי הגס, בדרך כלל בצד שמאל או באיזור הרקטום. סיבתו בדרך כלל תזונה לא נכונה, חוסר פעילות של המעיים עקב תרופות או מחלה כרונית מתישה וחוסר נוזלים. במצבים מסויימים פקלומה עשויה לגרום לחסימת מעיים או אף להתנקבות דופן המעי, לדמות לגידול סרטני ולגרום לסבל ניכר בפעולת הצאיה (דפקציה).

באשר להגדלת הבלוטות - מדובר בבלוטות לימפה המצויות אצל כל אחד מאיתנו. אין לי די מידע כדי לדעת מדוע הן הן מוגדלות אצלך ואם יש לכך משמעות. אני מציע לגשת לרופא שהפנה אותך לביצוע הבדיקה לקבלת הסבר משלים.

בברכה

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!