שאלה - נטילת ליתיום בהריון

השאלה:
במידע המופיע באתרכם אודות התרופה ליתיום נכתב שאין כל בעיה לקחת תרופה זו בהריון. מהידוע לי תרופה זו הינה טרטוגנית וגורמת למומי לב (ebstein anomaly), ראייה ושמיעה. אנא עדכנו אתרכם / אותי.


תשובה:
כדאי שתקרא שוב בפורטל שלנו. בדף המידע על התרופה כתוב במפורש כי לא ניתן ליטול את התרופה אלא אם כן אי מתן מסכן את חיי האם. כמו כן מצויין כי התרופה משתייכת לקטגוריה D לפי ה- FDA , מנהל המזון התרופות האמריקאי, שמשמעו כי יש הוכחות לגרימת נזק לעובר, אך יש מקרים מסוימים של יתרון לאם שגדולים מהסיכונים.

אכן בשימוש בליתיום במהלך הטרימסטר הראשון להריון יש סיכון לגרימת מומים בלב העובר. כאשר משתמשים בליתיום בטרימסטר השלישי בסמוך ללידה, עלולים להגרם ליילוד נשימה שטחית, חולשת שרירים, כיחלון, דיכוי תפקוד בלוטת התריס ועוד.

צריך להיעשות מאמץ להימנע מנטילת ליתיום בטרימסטר הראשון להריון, ואם אין אפשרות כזו והחולה לא מסתדרת עם טיפול חלופי, יש ליטול את המינון המינימלי שניתן במהלך ההריון. יש לבצע בדיקת אקו לעובר בשבוע 16-20 של ההריון לבדיקת מומים בלב העובר. כמו כן יש לעקוב אחר רמת הליתיום בדם אצל האם ולהתאים את מינון התרופה מחדש לאחר הלידה.

תוכל לראות את דף המידע על התרופה באתרינו בקישור:
http://www.infomed.co.il/drug3.asp?dID=148
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!