//

שאלה - הסיכונים של סוכרת לא מאוזנת

השאלה:
אמי, בת 74, חולת סוכרת לא מאוזנת. לפני שנה נצפה אצלה לב מוגדל. לפני שלושה ימים היא קיבלה התקף לב קל. מחר היא אמורה לעבור צנתור. האם יש השלכות לאי-ספיקת לב לסוכרתיים?


תשובה:


סוכרת היא גורם סיכון להתפתחות טרשת עורקים ומחלות לב כליליות, וגורמת לסיבוכים באברים כמו כליות, עיניים, ומערכת העצבים. הסיכון לסיבוכים ותמותה אחרי אירוע לב הוא גבוה יותר בחולי סוכרת, והם נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות של יתר לחץ דם, איסכמיה של הבל והתקפי לב, שבץ ומחלות כלי דם פריפראליים. למעשה, מצבו של חולה סוכרת מקביל לזה של חולה בריא שכבר עבר אירוע לב: הסיכוי לאירוע חוזר גבוה יותר.

גורמי סיכון למחלת לב בחולי סוכרת הם יתר לחץ דם, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה, היפרגליקמיה (רמת סוכר גבוהה), חוסר פעילות גופנית ועישון.

חשוב להיות באיזון קפדני של רמת הסוכר, לשמור על לחץ דם הנמוך מ-130/80 ממ"כ, על רמת LDL נמוכה מ-100 mg/dL (פרופיל שומנים מלא), בדיקת אקג, קרקעית העין (פונדוס) לבעיות רשתית בעין פעם בשנה, תפקודי כליות ומיקרואלבומינמיה לבעיות בכליות פעם בשנה, ומעקב של מומחה בכלי דם לכיבים ברגליים. בדיקות נוספות נערכות במקרה הצורך.

הטיפול כולל תרופות לסוכרת והורדת לחץ דם, טיפול לקרישיות יתר של טסיות, פעילות גופנית והפסקת עישון. השאיפה היא לשמור על רמת המוגלובין A1C מתחת ל-7%, שמהווה יעד טיפול חשוב להערכת אפקט טיפולי יעיל.

כאמור, הסיכון העיקרי הוא למחלה טרשתית בלב ובכלי הדם. סוכרת יכולה גם להחמיר אי-ספיקת לב ולגרום לסיבוכים נוספים שציינתי, ולכן חשוב להקפיד על איזון הסוכרת ועל שינויים באורח החיים, כדי למנוע אירוע נוסף כמו התקף לב בעתיד. איני יכול להתייחס באופן יותר ספציפי למצבה של אמך מכיוון שאיני יודע מה חומרת הסוכרת ואילו מחלות רקע נוספות יש לה. אני ממליץ לאמך להיות במעקב של רופא המשפחה או אנדוקרינולוג לגבי הסוכרת ובמעקב של קרדיולוג בקשר לאי-ספיקת הלב.


בברכה,

ד"ר אלעד איכנולד - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!