שאלה - עישון ואלכוהול בהריון

השאלה:
אני בת 27, ונכנסתי להריון לא מתוכנן. היות שהמחזור החודשי שלי לא סדיר, את ההריון גיליתי רק בשבוע ה-14. לא ידעתי כי אני בהריון המשכתי לנהל אורח חיים רגיל, שכלל אלכוהול וסיגריות, כך שיצא לי לשתות לפחות 7 פעמים, כל פעם כארבע כוסות של וודקה רד בול. כיום אני בשבוע ה-18 ועלי לעבור בדיקת מי שפיר בשל CMV.

מה ההשלכות של שתיית האלכוהול על העובר? האם בבדיקת מי שפיר שאעבור אפשר יהיה לדעת אם יש מומים שקשורים לשתיית האלכוהול, ומומים אחרים, שלא קשורים רק לתסמונת דאון, למשל פיגור שכלי, נכות וכדומה? ושאלה אחרונה ולא ממש קשורה, האם תנועות עובר מעטות בשבועות מתקדמים יכולות להעיד על בעיות גפיים?


תשובה:


כפי שאת מבינה, שתיית אלכוהול ועישון אכן מסכנים את העובר ועשויים לגרום למומים, לתסמונות שונות, ולעיתים אף להפלות מוקדמות (מה שלא רלוונטי במקרה שלך), או למוות תוך-רחמי. חשוב לציין שעדיין אין הגדרה למינון בטוח של אלכוהול או של עישון סיגריות בהריון, וכל אחת מגיבה בצורה שונה: אישה אחת יכולה לשתות מספר כוסות אלכוהול ביום, ללא כל השפעה על העובר, ולעומתה חברתה יכולה לשתות כוס אחת בשבוע, ולגרום לנזק משמעותי לעובר. על כן ההמלצה הגורפת היא פשוט להימנע כליל משתיית אלכוהול וכן מעישון במהלך ההריון.

שתיית אלכוהול עלולה לגרום לתסמונת הנקראת "תסמונת האלכוהול העוברית" (Fetal Alcohol Syndrome) שביטוייה העיקריים הם:

פיגור בגדילת העובר, ומשקל לידה נמוך במיוחד.
שינויים התפתחותיים במבנה המוח.
שינויים אנטומים במבנה הפנים - עצם אף שקועה, מרחק גדול בין העיניים ועוד.
מומי לב
פיגור קוגניטיבי
שינויים התנהגותיים

מידע נוסף תוכלי למצוא בתשובה לשאלה דומה שנשאלה בפורטל שלנו בעבר כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_013108_19.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!