שאלה - הנחיות לנשאית של הפטיטיס C

השאלה:
כחלק מהכנה לקראת הריון קיבלתי הפניה לבצע בדיקות דם, ואחת התוצאות הראתה כי אני נשאית של הפטיטיס C. הופניתי לבצע בדיקות נוספות. האם יש דרך לדעת כמה זמן נמצא הנגיף בכבד? האם עלי לעצור את כל התכנון לגבי ההריון? מהן ההשלכות שתיתכנה לגבי עובר שאימו נשאית נגיף זה? האם אפשר לקבל טיפול נגד הנגיף במהלך ההריון? כמה זמן בדרך כלל אורך הטיפול נגד הנגיף ומהם הסיכויים להבריא? האם עלי לשנות את התזונה, ואם כן - ממה להימנע?


תשובה:


העובדה שאת נשאית של וירוס ההפטיטיס C לא צריכה לגרום לך להימנע מכניסה להריון. לא ציינת בשאלתך מהן התוצאות המעבדתיות אשר אישרו את הנשאות. לפי תוצאות מסוימות ניתן לשער כמה זמן נמצא הנגיף בגופך, וגם לא ציינת האם את סובלת מהמחלה ואם יש לך תסמינים כלשהם.

ההשלכות של נשאות של הווירוס לגבי הריון נוגעות בעיקר ללידה עצמה, מכיוון שיש סיכוי כי העובר יידבק כאשר הוא עובר בתעלת הלידה. הסיכוי עומד על 3% עד 6%, כלומר אינו גבוה. יש לבדוק אם העובר נבדק עם היוולדו, וכן לאחר שנה.

הטיפול במחלה נעשה באמצעות שילוב של שתי תרופות. סיכויי ההחלמה עומדים על 40 אחוז עם הטיפול המשולב. אך שוב, הטיפול מיועד לאנשים עם סימפטומים, וציינת בשאלתך כי את נשאית בלבד. הטיפול אורך מספר חודשים.

לגבי תזונה, לאחר מחלת כבד עדיף להימנע מארוחות גדולות ושומניות. יש לאכול ארוחות קלות אך משביעות. אין המלצה לגבי מאכלים ספציפיים.

אני מפנה אותך לשאלה שנשאלה בעבר בפורטל אינפומד באותו נושא:

http://www.infomed.co.il/questions/q_052001_1.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!