תיקון רקטוצלה ( Repair of rectocele or enterocele ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

מטרת הניתוח

תיקון רקטוצלה ואנצטרוצלה מבוצע על מנת להתגבר על תסמינים, כגון תנועה של המעי שנדחף אל דופן הנרתיק, כאבים בגב התחתון וכאבים בזמן קיום יחסי מין. לעתים אנטרוצלה גורמת לתסמינים, רק כאשר היא גדולה במידה כזו שהיא מתבלטת עד מרכז תעלת הנרתיק.

לעתים קרובות רקטוצלה ואנטרוצלה מתרחשות במקביל לצניחה של איברים נוספים באגן הירכיים, לכן יש ליידע את הרופא לגבי תסמינים נוספים. במקרים בהם הרופא מוצא במהלך בדיקה שגרתית של אגן הירכיים, שיש גם צניחה של שלפוחית השתן (ציסטוצלה), צניחה של השופכה (אורתרוצלה), או צניחה של הרחם, ניתן לטפל גם בבעיות אלו במהלך אותו ניתוח עצמו.

הליך הניתוח
רקטוצלה נגרמת כתוצאה ממצב בו קצה המעי הגס (החלחולת- רקטום) נדחף לכיוון הדופן האחורית של הנרתיק. אנטרוצלה (צניחה של המעי הדק) נגרמת כאשר המעי הדק נלחץ אל הדופן העליונה של הנרתיק ומזיז אותה. 

רקטוצלות ואנטרוצלות מתפתחות במקרים בהם שרירי האגן התחתונים ניזוקים כתוצאה מצירים, לידות, ניתוחים קודמים באגן, או שהם נחלשים עקב הזדקנות. במקרים נדירים רקטוצלה ואנטרוצלה יכולות להיות מולדות.

רקטוצלה או אנטרוצלה גדלה או מתבלטת כתוצאה ממאמץ, או מלחץ (לדוגמא בזמן פעולת מעיים). לעתים רקטוצלה ואנטרוצלה נגרמות בו זמנית, במיוחד אצל נשים שעברו ניתוח לכריתת רחם.

מאחר ורקטוצלה ואנטרוצלה הן פגמים ברקמות התומכות באגן, ולא בדופן המעי, הדרך המוצלחת ביותר לטפל בהן היא באמצעות ניתוח לתיקון דופן הנרתיק. הניתוח משקם את הרקמות שנמתחו, או נקרעו באזור הצניחה. 

בנוסף, תיקון רקטוצלה מחזק את דופן הנרתיק, על מנת למנוע צניחה חוזרת. בדרך כלל תיקוני רקטוצלות ואנטרוצלות מבוצעים דרך הנרתיק, אלא אם קיימת בעיה בריאותית אחרת, שמחייבת ביצוע התיקון באמצעות חתך בבטן.

אחרי הניתוח

תיקון רקטוצלה ואנטרוצלה בדרך כלל משתמשים בהרדמה כללית. יתכן אשפוז ליום או יומיים לאחר הניתוח. רב הנשים חוזרות לפעילות שגרתית תוך ששה שבועות לערך. יש להימנע מפעילות הכרוכה במאמץ במהלך ששת השבועות הראשונים, ולהעלות את רמת הפעילות בהדרגה.

תפקוד נורמלי של המעי חוזר תוך שבועיים עד ארבעה שבועות. חשוב להימנע מעצירות במהלך תקופה זו. הרופא ייתן הנחיות מיוחדות לטיפול במעי, אך חשוב לצרוך מאכלים עשירים בסיבים תזונתיים ולשתות מספיק נוזלים. מומלץ לשתות 6 עד 8 כוסות מים ביום.

רוב הנשים מסוגלות לחזור לקיום יחסי מין, לאחר תקופה של שhשה שבועות לערך.
מומחים
פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה נוספת לגבי מעקב כבד שומני ושחמתי דן 28/11/2020 17:34
 • שאלתי לגבי כל כמה זמן לעשות בדיקה לגבי כבד עם תחילת שחמת אמרת לי כל חצי שנה האם אולטגאסונד מספיק ובדיקות דם .ועוד שאלה האם סי טי תלת פאזי לא מומלץ לכבד עם ככל הנראה התחלת שחמת עקב קרינה או מותר לעשות

 • + הוסף תגובה
מעקב כבד שומני ושחמתי ד"ר אייל הירש 29/11/2020 09:19
 • שלום דן, המעקב אחר כבד שחמתי או שומני עם הצטלקות הוא אחת לחצי שנה, בדר"כ עם בדיקות מעבדה לסמני ממאירות (אלפא-פטו פרוטאין) ואולטראסאונד ומדי פעם MRI. אין מניעה לבצע CT תלת פאזי בנוכחות שחמת כבד. יש מניעה לבצע CT עם חומר ניגוד בנוכחות אי ספיקת כליות. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
דם סמוי בצואה , CRP , RNP AB ההיסטרי 27/11/2020 22:56
 • אני סובל מכאבי בטן משתנים , יציאות כהות מאוד לעיתים שלשול ולעיתים עצירות . סובל מעייפות וגרד בכל הגוף (נשללה מחלה עורית} . תפקודי כבד תקינים תקופה ארוכה CPR גבוהה מהנורמה גורמים אוטואימיוניים RNP A B גבוהים רופאת המשפחה חוששת מלמפומה ורוצה ct לכל הגוף - אני חושש מהקרינה כרגע מתחיל ברור אולטראסאונד ... האם MRI לא עדיף ? האם זאת יכולה להיות תמונה של סרטן המעי ? 9

 • + הוסף תגובה
דם סמוי בצואה, CRP מוגבר, שינוי בהרגלי יציאות, עייפות וגרד ד"ר אייל הירש 29/11/2020 09:16
 • שלום, התסמינים שאתה סובל מהם אינם מוחלטים ויש צורך בבירור. כמובן שחסרים נתונים רבים בתיאורך, כמו גילך, שינויים בתיאבון, שינויים במשקל, הסטוריה משפחתית, עבר רפואי, טיפול תרופתי, בירור קודם וכו' בקווים כלליים, במידה ויש דם סמוי ושינוי בהרגלי יציאות יש צורך בביצוע קולונוסקופיה על מנת לשלול ממאירות מעי, מחלת מעי דלקתית ומחלה זיהומית. יש בדיקות נוספות שניתן לבצע כמו בדיקה לזיהומים בצואה (פרזיטים וחיידקים) ובדיקה לדלקת בצואה (קלפרוטקטין). במידה והרופאה חושדת בלימפומה, CT הינה בדיקת הבחירה. הקרינה הכרוכה בבדיקה חד פעמית אינה מסוכנת, ואני מקווה ומניח שאינך מיועד לבדיקות רבות נוספות. CRP מוגבר אינו מדד ספציפי ועולה בכל דלקת (משפעת וצינון ועד דלקת מפרקים וממאירות). RNP הינם סמנים שיכולים לכוון לכיוון ראומטולוגי (דלקות מפרקים ומחלות דומות), אך לעיתים מוגברים ללא קשר. הבירור צריך להיות מסודר, ואני מציע שבנוסף לרופאת המשפחה, תראה גסטרואנטרולוג על מנת לתאם בירור ובדיקות. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
צילום שיר 26/11/2020 09:25
 • שלום אם אפשרי לפחות כיוון מה לעשות לאחר צילום mri שבוצע עקב כבד שומני צוין כבד שומני מעט מגורגר מזה שאני סובלת כמה שנים מבינה מה אומר וכתוב שפה אני באמת רוצה להבין שהרופא בפגישה שיש לי איתו עוד שבועיים לא יתיחס וקורה מקרים כאלה . עיבוי נודולרי 7 מ"מ באדרנל שמאל ללא ירידה משמעותי בסיגנל בין סריקות ל ip opלא אופיני לאדנומה .ועוד משהו ברשותך כתוב הסננה לא ספציפית foramen of winslow בלוטות לימפה ושמו סימן שאלה מבקשת עזרה שלא ידלגו לי על זה בלחץ עצום תודה

 • + הוסף תגובה
כבד שומני, ממצא אקראי בבלוטת האדרנל ו ד"ר אייל הירש 29/11/2020 09:08
 • שלום שיר, את מציינת הדמיה שבוצעה במסגרת מעקב כבד שומני שהדגימה כבד מגורגר. לגבי כבד שומני אני מציע שתקראי את תשובתי לשאלות קודמות, הן מפורטות ותוכלי למצוא אותן למטה. כמו כן הזכרת ממצא אקראי בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל) בקוטר 7 מ"מ. ממצאים אקראיים בבלוטת יותרת הכליה הן אירוע שכיח מאז שיש לנו אמצעי הדמיה מדוייקים ורגישים. ממצא אקראי הוא ממצא שהודגם במסגרת הדמיה מסיבה אחרת ולא על מנת למצוא משהו ביותרת הכליה. הממצאים האלה מאוד שכיחים וניתן למצוא אותם בעד 4% מהדמיות הCT. אין צורך לברר ממצא קטן מ1 ס"מ, וממצאים עד גודל 4 ס"מ הם בדר"כ שפירים. במקרים כאלה, אלא אם פתאום התפתח יתר לחץ דם עם עליות חדות או סכרת אין צורך בבירור. אם התפתחו, הם יכולים להעיד על הפרשה הורמונלית מוגברת מבלוטת יותרת הכליה ובדיקות דם פשוטות דרך אנדוקרינולוג יכולות לשלול או לאשר. בכל מקרה, כעת אין מקום לדאגה וההמלצה היא לחזור על הדמיה (CT\US\MRI) בעוד שנה. הממצא הנוסף שאת מציינת של הסננה או בלוטות באיזור שנקרא foramen of winslow הוא ממצא לא ספציפי שמצריך הסתכלות על הCT עם רופא מומחה. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!