השתלת לבלב ( Pancreas Transplant ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה


מטרת הניתוח

בעת השתלת לבלב משתילים לבלב בריא, שנתקבל מתורם בגופו של אדם הלוקה בסוכרת חריפה.

סוכרת חריפה מטיפוס 1 קשורה לעתים קרובות לאי ספיקת כליות. כתוצאה מכך, אדם שזקוק להשתלת לבלב זקוק גם להשתלת כליה. קיימים שלושה סוגים של ניתוחי השתלת לבלב :

·         ניתוח משולב להשתלת כליה ולבלב, במהלכו מושתלים כליה וגם לבלב.
 
·         השתלת לבלב לאחר כליה, הלבלב מושתל זמן מה לאחר שהושתלה כליה.
 
·         השתלת לבלב בלבד, בו מחליפים רק את הלבלב. מבוצע בחולים שכליותיהם מתפקדות.

מיהם המועמדים לביצוע השתלת לבלב?

צוות מומחים מבצע הערכה, שקובעת אם החולה או החולה הם מועמדים טובים עבור השתלת לבלב. 

החולים היחידים שמועמדותם נשקלת, הם אנשים הלוקים בסוכרת חריפה, בדרך כלל מטיפוס 1, או סוכרת נעורים פעילה.

אדם שאובחן כמועמד מתאים להשתלת לבלב נרשם ברשימת המתנה. צוות המומחים מתייחס לשיקולים רבים בבואו לקבוע אם ראוי לצרף אדם מסוים לרשימת ההמתנה או לא. 

נלקחים בחשבון מצב בריאותו הכללי של החולה והתאמתו לניתוח גדול. 


ניתוחי השתלת לבלב אינם מבוצעים באנשים הלוקים במחלות הבאות:


·         סרטן לא מטופל.
 
·         זיהומים שאינם ניתנים לטיפול מוחלט, או לריפוי, כמו למשל שחפת.
 
·         בעיות, או סיבוכים חמורים בלב, בריאות, או בכבד, שנגרמו כתוצאה מסוכרת והופכים את הניתוח למסוכן מידי.
 

תהליך הניתוח 

במהלך ניתוח השתלת לבלב, מתקבלת תרומה של לבלב, באמצעות ניתוח מסירים אותו מגוף התורם ומשתילים אותו בגופו של החולה מקבל התרומה, מבלי להסיר את הלבלב שלו שאינו מתפקד. 

יש לבצע השתלת לבלב בגוף החולה , תוך מספר שעות מרגע הסרתו מגוף התורם. צוות של מנתחים ומרדימים מבצע ניתוח להסרת הלבלב מגוף התורם. לעתים, צוות נוסף מסיר איברים נוספים כגון כליות.

הטיפול אחרי הניתוח 

לאחר ניתוח השתלת לבלב המושתל מקבל תרופות נוגדות דחייה, על מנת למנוע מצב בו המערכת החיסונית של המושתל תדחה את האיבר החדש. 

אדם ששוקל לעבור השתלת לבלב חייב להסכים ליטול תרופות נוגדות דחייה, למשך כל החיים. כמו כן, מועמד להשתלה חייב להסכים לביצוע בדיקות מעקב, לאחר הניתוח על ידי אנשי צוות רפואי, לשארית חייו.
מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת לבלב

מאמרים נוספים בתחום
עד היום מקובל היה לחשוב כי בחולי סוכרת מסוג 1, מופסק ייצור האינסולין זמן קצר לאחר אבחון המחלה, אך מחקר חדש שנערך בארה"ב מצא כי בעזרת שיטות אימונולוגיות, ניתן יהיה לשמר את פעילות תאי הלבלב. יי...
ידוע כי סוכרת מסוג 2 תוקפת בגיל מבוגר, אבל לשינויים ההורמונליים המתרחשים בעקבותיה ובעקבות הגיל, יש השפעה גם על תחלואה קשה יותר, גם התפתחות סרטן לפני כ-20 שנה, בהיותי בן 55 ורופא בכיר בבית חולים קפל...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת לבלב

C-Peptide הוא תוצר לוואי של ייצור אינסולין בלבלב. עם כל מולקולת אינסולין מופרשת תמיד גם מולקולה אחת של C-Peptide. מאחר שקשה למדוד את רמת האינסולין, הדרך העקיפה לדעת כמה אינסולין הלבלב מייצר היא ...

פורומים מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת כירורג שד ענת 30/11/2020 21:59
 • שלום רב, אני בת 46 נבדקת כל חצי שנה אצל כירורג שד כבר כמה שנים, הגעתי אליו אחרי ממוגרפיה שעשיתי על דעת עצמי (הפניה שביקשתי מרופא משפחה שלי) הכירורג שד אמר לי שאין צורך לעשות ממגרפיה אלא אם כן אישה היא בקבוצת סיכון. שאלתי היא- האם הבדיקת של כירורג שד מספיקה לגילוי סרטן? יש לציין שבכל פעם שאני נבדקת התוצאה תקינה תודה לאל וכל פעם אני שואלת מחדש אם עלי לגשת לממוגרפיה הכירורג אומר לי שאין צורך כי אני לא בקבוצת סיכון אודה לך לתשובתך

 • + הוסף תגובה
הפרשה משד אחד יוליה 24/11/2020 22:02
 • שלום! קודם כל, המון תודות על העזרה. זה לא מובן מאליו לבזבז את זמנך ולענות על שאלות של כל כך הרבה נשים. באמת הרבה תודות. השאלה שלי היא כזו. אני בת 43,9, לידה יחידה לפני 18 שנה. בשנת 2018 שלחו אותי לבדיקת אולטרסאונד (כי הייתי בת 41 והרופא אמר שעכשיו אני צריך להיבדק כל שנתיים). באולטרסאונד הם ראו משהו חשוד בשד שמאל, עשו לי ביופסיה, שהראתה ציסטה. לאחר מכן, כל חצי שנה הלכתי לרופא לבדיקה. בסוף מאי 2020 עשיתי ממוגרפיה ואולטרסאונד - כל התוצאות היו תקינות. לפני כמה שבועות, בבדיקה עצמית, כאשר לחצתי על הפטמה, ראיתי טיפה בצבע חום כהה. הלכתי לרופא ושלח אותי לבדיקת מ.ר.י שהיתה תקינה. (אם הבנתי נכון את התשובה).יחד עם זאת, ההפרשות חומות לא נעלמו ויש טיפת הפרשה אם למחוץ ליד הפטמה במקום מסוים. יש הפרשות בלחיצה חזקה גם מהפטמה השנייה, אבל הן לא נראות דמיות. מספר פעמים ביום יש לי תחושה לא נעימה בשד השמאלי. חשבתי שזה יכולה להיות פפילומה אבל בדיקת מ.ר.י לא משקפת את זה. אני מתכננת הריון, אני גם מאוד מפחדת שיגלו לי משהו רע כשיהיה מאוחר מדי... השאלה היא, מה יכולה להיות סיבה להפרשות חומות משד אחד אם ממוגרפיה, אולטרסאונד ו מ.ר.י תקינים? תודה מראש. הצילום והתשובה של הבדיקה מצורפים: https://ibb.co/pjfrL7q

 • + הוסף תגובה
ילדה בת שבע בשד שמאל גוש קטן גל 25/07/2013 21:01
 • שלום ביתי בת שבע בחודש הבא וגיליתי גוש קטן בשד צד שמאל, הרופא אמרה שאין סיבה לדאוג אך נתנה לי רשימת רפאים ללכת אליהם: כירורג שד, אולטראסאונד, צילום כף יד, אנדוקרינולוג.. ואני בשיא הלחץ מה זה אומר? ונתנו לי תורים לעוד 10 ימים, כמה זה מלחיץ.. עזרו לי בתשובה מהירה.. בכבוד גל

 • + הוסף תגובה
בת 7 עם גוש בשד. פרופ' משה פפא 26/07/2013 10:07
 • קשה דרך האינרנט להבין בדיוק במה מדובר. בכל מקרה אם החשש בפני ממאירות - אזי הסיכוי לכך נמוך ביותר עד כדי אפסי. בגיל הזה יכולים להופיע גושים מסיבות שונות וחלקן לא קשורות לשד. ואם בשד אזי הסיבה יכולה להיות הורמונלית ולכן שלח הרופא המטפל לבדיקות אנדוקריניות. מציע לבצע סונוגרם ובדיקת כירורג ואחכ להמשיך . שבת שלום ובריאות שלמה .

 • + הוסף תגובה
ילדה בת שבע עם גוש בשד דר' טטיאנה דורפמן 26/07/2013 10:15
 • גלי שלום. רוב הגושים בשד אצל ילדות הם שפירים ( לא סרטנים) ובדרך כלל הם נעלמים באופן ספונטני. בגיל ילדות שד מתחיל להתפתח תחת השפעה של הורמונים המופרשים בגופינו. צריך להבדיל בין התפתחות שד מוקדמת לתחילת גיל התבגרות כאשר גדילת השד יכולה להראות כגוש בשד ובמיוחד במצב ששד מתפתח בצד האחד. הדאגה שלך בתור אימא היא ברורה אך אין לך סיבה להילחץ. צריך לבצע את הבדיקות המומלצות ולא נראה בזה דחיפות מיידית. בברכה.

 • + הוסף תגובה
ילדה בת ששבשד שמאל גוש קטן ונפיחות מלי 24/08/2015 12:36
 • שלום,ילדה שלי בת 6 ויש לה מן גוש כזה בפיטמה ,והפיטמה מקופלת כלפי פנים ונפיחות סביב השד הזה,במגע בפיטמה יש כאבים ללא אודם.. אני לחוצההה מאוד...האם זה תהליך של היתבגרות?שלחו אותי לUS וכירורג מחכה שיגיע התור ביום ראשון..

 • + הוסף תגובה
פטמה אחת קשה כואבת לילדה בת9 מזל 03/11/2020 22:22

הצטרפו לאינדקס הרופאים!