השתלת לבלב ( Pancreas Transplant ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה


מטרת הניתוח

בעת השתלת לבלב משתילים לבלב בריא, שנתקבל מתורם בגופו של אדם הלוקה בסוכרת חריפה.

סוכרת חריפה מטיפוס 1 קשורה לעתים קרובות לאי ספיקת כליות. כתוצאה מכך, אדם שזקוק להשתלת לבלב זקוק גם להשתלת כליה. קיימים שלושה סוגים של ניתוחי השתלת לבלב :

·         ניתוח משולב להשתלת כליה ולבלב, במהלכו מושתלים כליה וגם לבלב.
 
·         השתלת לבלב לאחר כליה, הלבלב מושתל זמן מה לאחר שהושתלה כליה.
 
·         השתלת לבלב בלבד, בו מחליפים רק את הלבלב. מבוצע בחולים שכליותיהם מתפקדות.

מיהם המועמדים לביצוע השתלת לבלב?

צוות מומחים מבצע הערכה, שקובעת אם החולה או החולה הם מועמדים טובים עבור השתלת לבלב. 

החולים היחידים שמועמדותם נשקלת, הם אנשים הלוקים בסוכרת חריפה, בדרך כלל מטיפוס 1, או סוכרת נעורים פעילה.

אדם שאובחן כמועמד מתאים להשתלת לבלב נרשם ברשימת המתנה. צוות המומחים מתייחס לשיקולים רבים בבואו לקבוע אם ראוי לצרף אדם מסוים לרשימת ההמתנה או לא. 

נלקחים בחשבון מצב בריאותו הכללי של החולה והתאמתו לניתוח גדול. 


ניתוחי השתלת לבלב אינם מבוצעים באנשים הלוקים במחלות הבאות:


·         סרטן לא מטופל.
 
·         זיהומים שאינם ניתנים לטיפול מוחלט, או לריפוי, כמו למשל שחפת.
 
·         בעיות, או סיבוכים חמורים בלב, בריאות, או בכבד, שנגרמו כתוצאה מסוכרת והופכים את הניתוח למסוכן מידי.
 

תהליך הניתוח 

במהלך ניתוח השתלת לבלב, מתקבלת תרומה של לבלב, באמצעות ניתוח מסירים אותו מגוף התורם ומשתילים אותו בגופו של החולה מקבל התרומה, מבלי להסיר את הלבלב שלו שאינו מתפקד. 

יש לבצע השתלת לבלב בגוף החולה , תוך מספר שעות מרגע הסרתו מגוף התורם. צוות של מנתחים ומרדימים מבצע ניתוח להסרת הלבלב מגוף התורם. לעתים, צוות נוסף מסיר איברים נוספים כגון כליות.

הטיפול אחרי הניתוח 

לאחר ניתוח השתלת לבלב המושתל מקבל תרופות נוגדות דחייה, על מנת למנוע מצב בו המערכת החיסונית של המושתל תדחה את האיבר החדש. 

אדם ששוקל לעבור השתלת לבלב חייב להסכים ליטול תרופות נוגדות דחייה, למשך כל החיים. כמו כן, מועמד להשתלה חייב להסכים לביצוע בדיקות מעקב, לאחר הניתוח על ידי אנשי צוות רפואי, לשארית חייו.
מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת לבלב

מאמרים נוספים בתחום
עד היום מקובל היה לחשוב כי בחולי סוכרת מסוג 1, מופסק ייצור האינסולין זמן קצר לאחר אבחון המחלה, אך מחקר חדש שנערך בארה"ב מצא כי בעזרת שיטות אימונולוגיות, ניתן יהיה לשמר את פעילות תאי הלבלב. יי...
ידוע כי סוכרת מסוג 2 תוקפת בגיל מבוגר, אבל לשינויים ההורמונליים המתרחשים בעקבותיה ובעקבות הגיל, יש השפעה גם על תחלואה קשה יותר, גם התפתחות סרטן לפני כ-20 שנה, בהיותי בן 55 ורופא בכיר בבית חולים קפל...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת לבלב

C-Peptide הוא תוצר לוואי של ייצור אינסולין בלבלב. עם כל מולקולת אינסולין מופרשת תמיד גם מולקולה אחת של C-Peptide. מאחר שקשה למדוד את רמת האינסולין, הדרך העקיפה לדעת כמה אינסולין הלבלב מייצר היא ...

פורומים, פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיסטולה שלומי 17/11/2019 07:20
  • רציתי בבקשה לשאול איך ניתוח עם איך לפתח הפיסטולה יכול לפתור את הבעיה. הבנתי שהאטם מונע כניסת זיהום. אבל הרי שהםיסטולה תישאר בגוף לא?

  • + הוסף תגובה
פיסטולה ד"ר רפאל אלון 18/11/2019 23:12
  • השאלה לא ברורה. בכל מקרה לא ניתן לתת כאן הסברים רפואיים/כירורגים מפורטים כמו שניתן בזמן מפגש עם רופא

  • + הוסף תגובה
אבצס ליד פי הטבעת אבי 16/11/2019 16:02
  • שלום רב, שאלה לי אלייך דוקטור. יש לי אבצס בישבן מזה שנתיים עם מוגלה כרונית. בתקופה האחרונה ישנה המון מוגלה ונאלצתי ללכת לרופא. הכירורג מישש את האבצס ומסביב והרגיש כמו וריד מכיוון פי הטבעת לאבצס ואמר שיש לי פיסטולה. אני נורא מפחד מניתוחים האם יש משהו שעלי לעשות כדי לרפא את זה ללא ניתוח? מקריאה קצת בפורום הבנתי שמה שמזין את התעלה שגורם למוגלה זו הצואה. ביומיים האחרונים לאחר היציאות היני עושה מקלחת ושוטף היטב את פי הטבעת עם סבון וגם בעזרת האבצע ופשוט כבר יומיים אין שום מוגלה. חשוב לי לציין שקודם פעולה זו הייתה מוגלה בכמות מאוד גדולה. האם הגיוני שמקלחת שאחרי היציאות תרפא את הפיסטולה?

  • + הוסף תגובה
אבצס ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 21:04
אבצס בישבן אבי 16/11/2019 21:08
  • כן ראיתי דוקטור . יש מצב שאין לי פיסטולה עם פתח בפי הטבעת ולכן ניקיון יעזור?

  • + הוסף תגובה
אבצס ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 23:10
טחורים או פיסורה דני 16/11/2019 16:49
  • שלום דוקטור, לפני כשלושה חודשים אובחן ע"י פרוקטולוג שיש לי טחורים פנימיים מדממים. קיבלתי טיפול בנרות פרוקטו ותזונה עתירת סיבים לא היה לי כאבים אלא רק דימומים ובשבוע וחצי האחרון החלו כאבים חזקים בזמן יציאה ולאחר מכן הכאב ממשיך גם כמה שעות טובות אלא אם אני לוקחת משככי כאבים, רופאת משפחה המליצה להמשיך בטיפול בנרות וביומיים האחרונים מרגישה שממש מתקשה להחדיר את הנר ומעט שורף אח"כ אני לא יודעת אם מדובר עכשיו בפיסורה או שאולי זה קריש דם שנוצר מהטחורים, מה עליי לעשות? אני סובלת כבר הרבה זמן. השאלה כמה זמן מותר להשתמש בנרות? האם מהטחורים יכולה להתפתח פיסורה? ואם כן מדובר בפיסורה מה הטיפול המתאים? נרות רקטוזורין מתאימים??

  • + הוסף תגובה
טחורים או פיסורה ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 21:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!