השתלת לבלב ( Pancreas Transplant ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה


מטרת הניתוח

בעת השתלת לבלב משתילים לבלב בריא, שנתקבל מתורם בגופו של אדם הלוקה בסוכרת חריפה.

סוכרת חריפה מטיפוס 1 קשורה לעתים קרובות לאי ספיקת כליות. כתוצאה מכך, אדם שזקוק להשתלת לבלב זקוק גם להשתלת כליה. קיימים שלושה סוגים של ניתוחי השתלת לבלב :

·         ניתוח משולב להשתלת כליה ולבלב, במהלכו מושתלים כליה וגם לבלב.
 
·         השתלת לבלב לאחר כליה, הלבלב מושתל זמן מה לאחר שהושתלה כליה.
 
·         השתלת לבלב בלבד, בו מחליפים רק את הלבלב. מבוצע בחולים שכליותיהם מתפקדות.

מיהם המועמדים לביצוע השתלת לבלב?

צוות מומחים מבצע הערכה, שקובעת אם החולה או החולה הם מועמדים טובים עבור השתלת לבלב. 

החולים היחידים שמועמדותם נשקלת, הם אנשים הלוקים בסוכרת חריפה, בדרך כלל מטיפוס 1, או סוכרת נעורים פעילה.

אדם שאובחן כמועמד מתאים להשתלת לבלב נרשם ברשימת המתנה. צוות המומחים מתייחס לשיקולים רבים בבואו לקבוע אם ראוי לצרף אדם מסוים לרשימת ההמתנה או לא. 

נלקחים בחשבון מצב בריאותו הכללי של החולה והתאמתו לניתוח גדול. 


ניתוחי השתלת לבלב אינם מבוצעים באנשים הלוקים במחלות הבאות:


·         סרטן לא מטופל.
 
·         זיהומים שאינם ניתנים לטיפול מוחלט, או לריפוי, כמו למשל שחפת.
 
·         בעיות, או סיבוכים חמורים בלב, בריאות, או בכבד, שנגרמו כתוצאה מסוכרת והופכים את הניתוח למסוכן מידי.
 

תהליך הניתוח 

במהלך ניתוח השתלת לבלב, מתקבלת תרומה של לבלב, באמצעות ניתוח מסירים אותו מגוף התורם ומשתילים אותו בגופו של החולה מקבל התרומה, מבלי להסיר את הלבלב שלו שאינו מתפקד. 

יש לבצע השתלת לבלב בגוף החולה , תוך מספר שעות מרגע הסרתו מגוף התורם. צוות של מנתחים ומרדימים מבצע ניתוח להסרת הלבלב מגוף התורם. לעתים, צוות נוסף מסיר איברים נוספים כגון כליות.

הטיפול אחרי הניתוח 

לאחר ניתוח השתלת לבלב המושתל מקבל תרופות נוגדות דחייה, על מנת למנוע מצב בו המערכת החיסונית של המושתל תדחה את האיבר החדש. 

אדם ששוקל לעבור השתלת לבלב חייב להסכים ליטול תרופות נוגדות דחייה, למשך כל החיים. כמו כן, מועמד להשתלה חייב להסכים לביצוע בדיקות מעקב, לאחר הניתוח על ידי אנשי צוות רפואי, לשארית חייו.
מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת לבלב

מאמרים נוספים בתחום
עד היום מקובל היה לחשוב כי בחולי סוכרת מסוג 1, מופסק ייצור האינסולין זמן קצר לאחר אבחון המחלה, אך מחקר חדש שנערך בארה"ב מצא כי בעזרת שיטות אימונולוגיות, ניתן יהיה לשמר את פעילות תאי הלבלב. יי...
ידוע כי סוכרת מסוג 2 תוקפת בגיל מבוגר, אבל לשינויים ההורמונליים המתרחשים בעקבותיה ובעקבות הגיל, יש השפעה גם על תחלואה קשה יותר, גם התפתחות סרטן לפני כ-20 שנה, בהיותי בן 55 ורופא בכיר בבית חולים קפל...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת לבלב

C-Peptide הוא תוצר לוואי של ייצור אינסולין בלבלב. עם כל מולקולת אינסולין מופרשת תמיד גם מולקולה אחת של C-Peptide. מאחר שקשה למדוד את רמת האינסולין, הדרך העקיפה לדעת כמה אינסולין הלבלב מייצר היא ...

פורומים מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בשד רינת 20/01/2020 20:42
 • לפנח כחודש עשיתי ביופסיה בשד שהייתה תקינה.השאירו חתיכת ברזל כדי לסמן מאיפה לקחו דגימה.מאז יש רגישות וכאב במקום.היום הכאב החמיר..מתחת לפטמה.מרגישה כמו גוש במקום..מה עושים??

 • + הוסף תגובה
ביופסיה פרופ' משה פפא 23/01/2020 17:31
 • לאחר ביופסיה יתכן דימום ותגובה שנמושים כגוש אגב לא השאירו חתיכת ברזל אלא סמן מתכת שלא יוצר תגובה עם הסביבה. במידה ויש לך כאבים אי נוחות וכו' את מוזמנת לגשת לבדשיקה חוזרת

 • + הוסף תגובה
ביופסיה שד מירית 22/02/2020 18:52
 • עשיתי ביופסיה ביום שישי - אתמול . הבנתי שאסור להתקלח עד יום למחרת בערב. השאלה אם כאשר מתקלחים צריך להוריד התלבושות או להתקלח איתן.

 • + הוסף תגובה
גוש מוארך שרית 17/02/2020 10:55
 • שלום רב. לפני מספר ימים חשתי בגוש בזנב השד בצד ימין..מוארך כזה ונע במקום אבל נוקשה. לפני 8חודשים בצעתי ממוגרפיה שהייתה תקינה כמעקב שגרתי . ולפני 4 חודשים אולטראסאונד שהיה תקין..למעט צסטות פזורות.האם סביר שבפרק הזמן שעבר בבדיקות יצוץ משהו רציני?אני נבדקת כל שנה ללא כול בעיות . בת 47 בריאה בדרך כלל

 • + הוסף תגובה
גוש פרופ' פפא 21/02/2020 08:51
 • למרות שהבדיקות היו תקינות מציע שתגשי להבדק שוב על ידי כירוג שד

 • + הוסף תגובה
ביופסיה אני 13/02/2020 14:21
 • בריאה 11 שנים, אחרי נטילת 10 שנים טמוקסיפן ועכשיו חצי שמה לטרוזול. שלשום בצעתי ממוגרפיה ואולטרסאונד נראה גוש 21מ"מ, על פי הרופאה המפענחת לא נראה סרטני....התוצאות היו: לא מוגדר, נראה שפיר רנטגנאית בגלל הסטוריה חשד נמוך birad 4 A. עשיתי אתמול ביופסיה, מה הסיכויים שהתוצאה תהיה סרטני?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!