כריתת אילאום ( Ileoanal Anastomosis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה


מטרת הניתוח

כריתת אילאום הוא הליך ניתוחי, בו מבצעים מעקף למעי הגס- החלק התחתון של המעי הדק מחובר ישירות אל התעלה האנאלית.הליך הטיפול

כריתת אילאום הוא הליך פולשני המבוצע בחולים שאינם מגיבים לטיפולים שמרניים יותר. 

המעי הדק מורכב משלושה חלקים עיקריים: התריסריון, הוא החלק העליון אליו מתרוקנת הקיבה, המעי הריק, הוא החלק האמצעי והמעי העקום. המעי העקום הוא החלק האחרון של המעי הדק והוא מתרוקן אל המעי הגס. המעי הגס מורכב מהקולון, זהו החלק בו נוצרת הצואה ומהחלחולת (הרקטום) המתרוקנת אל מחוץ לגוף, דרך התעלה האנאלית.

הסרה כירורגית של המעי , קרי כריתת אילאום, היא בדרך כלל המוצא האחרון, עבור חולים שאינם מגיבים לטיפולים רפואיים פולשניים פחות. 

לדוגמא, בחולים רבים הלוקים בדלקת כיבית של המעי הגס (אולסרטיב קוליטיס) - דלקת בקולון ובחלחולת, ניתן לטפל בתרופות או באמצעות שינויים בתזונה ובכך להשתלט על תסמיני המחלה. 

אולם אצל חולים שאינם מגיבים לשיטות אלו, באמצעות כריתת אילאום מסירים את כל הרקמה הנגועה במחלה, או את רובה. גם בסוגים מסוימים של סרטן המעי הגס ובמחלה שנקראת פוליפוזיס משפחתית – FAP, שבה השכבה הפנימית של המעי הגס מכוסה בגידולים שאינם נורמלים, ניתן לטפל באמצעות כריתת אילאום.

אצל רוב המטופלים – יותר מ- 85% - שעברו כריתת אילאום, הניתוח מבוצע לטיפול בדלקת כיבית של המעי הגס (אולסרטיב קוליטיס). פוליפוזיס משפחתית היא הסיבה השניה הנפוצה ביותר לטיפול באמצעות ניתוח זה. הגיל הממוצע של המנותחים הוא 35 ורובם גברים.


סיכונים


הסיכונים הכרוכים בכל ניתוח שדורש פתיחה של הבטן, כוללים: דימום רב, זיהום וסיבוכים כתוצאה מהרדמה כללית. 


סיבוכים ייחודיים לניתוח כריתת אילאום


סיבוכים של כריתת אילאום כוללים, בריחת צואה ,היצרות של פי הטבעת ועוד. 

אצל חולים שמטופלים באופן זמני באמצעות סטומה (פיום) במעי הדק, עלולה להיווצר חסימה של הסטומה, או צניחה של הסטומה, פריחה, או גירוי בעור סביב הסטומה.
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת אילאום

טחורים הם חלק מהאנטומיה התקינה שלנו. עובדה, לכולנו יש רקמת טחורים. רק שאצל חלק מאיתנו, הם נהיים מוגדלים וסימפטומטיים, ואז מתחילות הצרות. אילו סוגי טחורים ישנם, ממה הם נגרמים, ואיך מטפלים בכל אח...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת אילאום

ידוע זה מכבר כי פעילות גופנית מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס, אולם רק מחקרים מעטים בדקו אם פעילות גופנית משפיעה לטובה על חולים ששרדו לאחר סרטן המעי הגס. מחקר חדש בדק את שיעורי התמותה הכללית ו...

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופלר צווארי אורי 25/11/2020 17:20
 • שלום ד"ר לבנון, שאלה כללית ועקרונית. בבדיקת דופלר צווארי שעשיתי לאחרונה, ערכי ה- PSV בכל הפרמטרים שנבדקו היו גבוהים יותר מהערכים שהיו לי בבדיקה מלפני 5 שנים. ברמת העיקרון האם זה טוב או לא.

 • + הוסף תגובה
דופלקס עורקי צוואר ד"ר אסף לבנון 26/11/2020 09:33
 • שלום אורי לצורך קבלת תמונה ברורה יותר הייתי רוצה לדעת מה גילך, מה מחלות הרקע והטיפול התרופתי ומדוע בוצעה הבדיקה. לשאלתך- לעלייה במהירויות הזרימה יש קורלציה למידת ההצרות- ככל שהמהירות גדול יותר ההיצרות קשה יותר, יש לנו טבלאות אשר קושרות בין מהירות הזרימה למידת ההצרות. יתכן בהחלט שהמהירות גדלה כפי שאתה מתאר אך עדיין לא הגיעה לסף המוגדר כהצרות. בכל מקרה העלייה במהירות עלולה לרמז על מגמה כלשהי ואני ממליץ לחזור על הבדיקה עוד כחצי שנה לצורך החלטה על צורך בהתחלת טיפול תרופתי כגון אספירין, אם אתה עדיין לא מקבל.

 • + הוסף תגובה
פלאק רך בבדיקת דופלר זוהר 25/11/2020 10:25
 • שלום. בן 46, כולסטרול 243, טריגליצרידים תקינים. בבדיקת דופלר בקרוטיס משותף מימין הודגם בביפורקציה פלאק רך שאינו גורם להפרעה המודינמית.יתר הבדיקה תקינה ללא חסימות. משקל תקין, אוכל ביצה כל יום+שתי פרוסות גבינה צהובה. לא עושה ספורט במאמץ (רק הליכה מתונה מדי פעם כחצי שעה). מעשן כקופסה 1 בחודש (לפעמים מפסיק לגמרי), שותה מעט מים. לאמא יש כולסטרול גבוה אך אין היסטורייה של אירוע לב/מח משום סוג. רופא משפחה רשם מיד סטטינים ומיקרופירין. האם זה אומר שאצטרך לקחת את שני הכדורים באופן כרוני? האם יש מה לשפר באורח חיים שישפיע על המצב?

 • + הוסף תגובה
פלאק רך ד"ר אסף לבנון 26/11/2020 09:28
 • שלום זוהר יש לך 2 גורמי סיכון משמעותיים לטרשת עורקים- עישון והפרעת שומנים ובנוסף עדות לטרשת עורקים בבדיקת דופלקס ( מדוע נעשתה?) אשר אינה גורמת להצרות של העורק. במצב זה ההמלצה היא על טיפול שמרני שכולל טיפול אגרסיבי בגורמי הסיכון, במקרה שלך הפסקת עישון מוחלטת וטיפול בכולסטרול שעבורו אתה מקבל טיפול תרופתי , ובנוסף טיפול באספירין. מטרת הטיפול היא בעיקר מניעתית- למנוע את התקדמות המחלה במקום שכבר ידוע שהיא קיימת אך גם במקומות אחרים בגוף אשר יתכן וטרשת העורקים קיימת שם אך ללא ביטוי קליני או תלונות ספציפיות. אני חושב שזה יהיה נכון להמשיך עם 2 הכדורים באופן קבוע, גם אם תצליח להוריד את רמת הכולסטרול לתחום הנורמה. אני שייך לאסכולה שמאמינה שלסטטנינם יש השפעה מניעתית בתהליך טרשת העורקים ואני ממליץ על סטטין לכל חולה עם טרשת עורקים גם אם הכולסטרול שלו תקין. את הכולסטרול אפשר לנסות ולהוריד עם פעילות גופנית ודיאטה מותאמת. דבר נוסף שהיית ממליץ הוא לחזור על בדיקת הדופלקס אחת לשנה כדי לראות שאין התקדמות של המחלה . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שאלה לגבי לחץ דם ח 24/11/2020 22:28
 • שלום רב יש לי שאלה האם התרגשות יכולה לגרום ללחץ דם גבוהה בדרגה 2 זמני של 105/170 וכו .?

 • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר אסף לבנון 25/11/2020 05:06
 • התשובה לשאלתך היא כן יחד עם זאת הערך שתואר גבוה במידה כזו שרצוי לבצע מעקב לחץ דם כדי לוודא שבמנוחה לחץ הדם תקין שכן הוא יכול להיות גבוה ללא תלונות כלשהן ולגרום נזק מתמשך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!