כריתת אילאום ( Ileoanal Anastomosis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה


מטרת הניתוח

כריתת אילאום הוא הליך ניתוחי, בו מבצעים מעקף למעי הגס- החלק התחתון של המעי הדק מחובר ישירות אל התעלה האנאלית.הליך הטיפול

כריתת אילאום הוא הליך פולשני המבוצע בחולים שאינם מגיבים לטיפולים שמרניים יותר. 

המעי הדק מורכב משלושה חלקים עיקריים: התריסריון, הוא החלק העליון אליו מתרוקנת הקיבה, המעי הריק, הוא החלק האמצעי והמעי העקום. המעי העקום הוא החלק האחרון של המעי הדק והוא מתרוקן אל המעי הגס. המעי הגס מורכב מהקולון, זהו החלק בו נוצרת הצואה ומהחלחולת (הרקטום) המתרוקנת אל מחוץ לגוף, דרך התעלה האנאלית.

הסרה כירורגית של המעי , קרי כריתת אילאום, היא בדרך כלל המוצא האחרון, עבור חולים שאינם מגיבים לטיפולים רפואיים פולשניים פחות. 

לדוגמא, בחולים רבים הלוקים בדלקת כיבית של המעי הגס (אולסרטיב קוליטיס) - דלקת בקולון ובחלחולת, ניתן לטפל בתרופות או באמצעות שינויים בתזונה ובכך להשתלט על תסמיני המחלה. 

אולם אצל חולים שאינם מגיבים לשיטות אלו, באמצעות כריתת אילאום מסירים את כל הרקמה הנגועה במחלה, או את רובה. גם בסוגים מסוימים של סרטן המעי הגס ובמחלה שנקראת פוליפוזיס משפחתית – FAP, שבה השכבה הפנימית של המעי הגס מכוסה בגידולים שאינם נורמלים, ניתן לטפל באמצעות כריתת אילאום.

אצל רוב המטופלים – יותר מ- 85% - שעברו כריתת אילאום, הניתוח מבוצע לטיפול בדלקת כיבית של המעי הגס (אולסרטיב קוליטיס). פוליפוזיס משפחתית היא הסיבה השניה הנפוצה ביותר לטיפול באמצעות ניתוח זה. הגיל הממוצע של המנותחים הוא 35 ורובם גברים.


סיכונים


הסיכונים הכרוכים בכל ניתוח שדורש פתיחה של הבטן, כוללים: דימום רב, זיהום וסיבוכים כתוצאה מהרדמה כללית. 


סיבוכים ייחודיים לניתוח כריתת אילאום


סיבוכים של כריתת אילאום כוללים, בריחת צואה ,היצרות של פי הטבעת ועוד. 

אצל חולים שמטופלים באופן זמני באמצעות סטומה (פיום) במעי הדק, עלולה להיווצר חסימה של הסטומה, או צניחה של הסטומה, פריחה, או גירוי בעור סביב הסטומה.


מאמרים לפי נושא כריתת אילאום

טחורים הם חלק מהאנטומיה התקינה שלנו. עובדה, לכולנו יש רקמת טחורים. רק שאצל חלק מאיתנו, הם נהיים מוגדלים וסימפטומטיים, ואז מתחילות הצרות. אילו סוגי טחורים ישנם, ממה הם נגרמים, ואיך מטפלים בכל אח...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת אילאום

ידוע זה מכבר כי פעילות גופנית מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס, אולם רק מחקרים מעטים בדקו אם פעילות גופנית משפיעה לטובה על חולים ששרדו לאחר סרטן המעי הגס. מחקר חדש בדק את שיעורי התמותה הכללית ו...

פורומים, טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיאטה קטוגנית - מומלץ לכולם לקרוא!! אביתר 14/09/2019 16:07
 • שלום דוקטור. כבר קיבלתי על עצמי את הגזרה שאני אצטרך לחיות עם טחורים כל החיים שלי. כל חצי שנה הייתי הולך לקשירת טחורים , הם פשוט היו חוזרים בצורה איטית אבל בטוחה ואז שוב הייתי קושר וחוזר חלילה במשך 4 שנים. היו לי טחורים אחרי השירותים (פעמיים ביום) , אחרי ריצות , שישבתי על כיסא לא נוח , שכטיילתי עם החתול וכו וכו. לי אין הסבר מדעי למה שקרה לי אחרי שהתחלתי בדיאטה קטוגנית אבל אני רוצה לרשום מה עובר עליי. מאז שהתחלתי בדיאטה הם נעלמו(לא שיניתי שום דבר באורח הפיזי של החיים שלי) , לא בקטע של זה קורה לסירוגין , הם פשוט נעלמו כאילו לא היו. אני כבר חצי שנה בדיאטה הזאת והטחורים נראים כמו חלום רע ושייכים להיסטוריה. 1. האם יש לכך מחקרים מדעיים. 2. האם זו היא דיאטה שמומלצת למניעת טחורים תודה ושבוע טוב

 • + הוסף תגובה
טחורים ודיאטה ד"ר רפאל אלון 14/09/2019 17:01
 • איני יודע לענות על שאלתך. טחורים הם גודש של כלי דם מתחת לרירית פי הטבעת. הם כמובן מושפעים ממרקם הצואה והרגלי היציאה. כאשר יש יציאה רכה יש צורך בהפעלת פחות כוח ע"י שרירי המעי הגס והרקטום כדי להתרוקן, וכך יש פחות "עומס" על אזור פי הטבעת.

 • + הוסף תגובה
טחורים פעם ראשונה מיטל 09/09/2019 15:53
 • אני מחוץ לארץ פעם ראשונה שמתגלה לי טחורים חיצוניים בלון כזה קטן מחוץ לפי טבעת אני מקבלת אומפרדקס רק אחרי טיפול משולש של חיידק מעיים והיו לי לפעמים עצירות ולפעמים שלשול אבל הופתעתי בטיחורים עכשיו נתנו לי בבית חולים פה מחוץ לארץ נירות וגם גלולות בשם דפלון אני כבר שלוש ימים עוד לא הרגשתי שינוי האם זה יעזור ולחקות קצת ממש כואב ומגרד הרופא אמר שזה תרופה חזקה

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 09/09/2019 20:07
 • איני מכיר הטפול שקבלת. בכל מקרה מדובר בבעיה החולפת מעצמה עם הזמן. נסה למצוא משחה לטפול בטחורים - זה יכול להקל

 • + הוסף תגובה
דימום אחרי שלוש קשירות עומר 04/09/2019 22:41
 • שלום, אני סובל מדימום בצואה מזה כמה חודשים ללא כאבים. ביצעתי 3 קשירות, אחרי על קשירה הדימום פסק וחזר כעבור זמן מה. כרגע אני אחרי 3 קשירות ושוב פעם חזר הדימום. ממה הדבר נובע? מה יכולה להיות הסיבה? כיצד מטפלים בזה? יש לי תור לפרוקטולוג עוד שבוע, אני יכול לבקש ממנו קולונסקופיה? זאת בקשה לגיטימית? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
דימום וקשירות ד"ר רפאל אלון 04/09/2019 23:03
 • יש מקרים בהם יש צורך לחזור על קשירות. יש כאלה שהם "יצרנים" של טחורים. יש מקרים בהם הקשירה לא היתה מוצלחת ולא חסלה לגמרי את הטחור ועוד ועוד. הטיפול נעשה בהתייעצות עם הפרוקטולוג. ניתן לחזור על קשירות לעיתים קרובות עד להשגת התוצאה הרצויה. הצורך בקולונוסקופיה נקבע ע"י הרופא המטפל בהתחשב בגיל, תלונות, סיפור משפחתי ועוד. רצוי להעלות את הנושא בפגישה אצלו.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!