כריתת כבד ( Hepatectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

מטרת הניתוח

כריתת כבד או חלקו, מבצעים במקרים בהם יש צורך להסיר גידולים מהכבד. רב מקרי הסרטן בכבד מתחילים בתאי כבד המכונים "הפטוציטים". הסרטן הנגרם כתוצאה מפגיעה בתאים אלו, מכונה סרטן ראשוני של הכבד, או הפטוצלולר קרצינומה, או הפטומה. 

סוג הסרטן שניתן להסיר בניתוח כריתת כבד, הוא סרטן מקומי בכבד שניתן לכריתה. סרטן מאובחן ככזה כאשר אין ראיות להתפשטות הסרטן אל קשרי הלימפה הסמוכים, או אל כל חלק אחר בגוף, וכאשר מבדיקות מעבדה עולה כי הכבד מתפקד היטב. 

כריתת כבד הוא חלק מגישה רב תחומית ומגדיל את הסיכויים להפוגה ארוכת טווח במחלה, עבור חולים שבלעדיו יגיעו למצב קשה.


סיכונים

חולים הסובלים מצהבת או שחמת כרוניות נמצאים בסיכון גבוה כאשר מבוצעת בהם כריתת כבד.

תמיד ישנם סיכונים בניתוח, אולם כריתת כבד המסירה בין 25%-60% מן הכבד נושאת בחובה סיכון גדול מן הממוצע. כאב, דימום, זיהום ו\או פציעה לאזור אחר בבטן, כמו גם מוות, הם סיכונים אפשריים. 

בין הסיכונים האחרים של כריתת כבד נכללים חום שלאחר הניתוח, דלקת ריאות, וזיהום בדרכי השתן. מטופלים העוברים כל סוג של ניתוח בבטן נמצאים גם בסיכון לפיתוח קרישי דם ברגליהם. קרישי דם אלה עלולים להשתחרר ולנוע דרך הלב אל הריאות. בריאות עלולים קרישי הדם לגרום לבעיה חמורה המכונה תסחיף ריאתי, מצב המטופל לרוב בתרופות מדללות דם. 

אולם במקרים מסוימים, תסחיפים עלולים לגרום למוות. ישנם מכשירים מיוחדים המיועדים להמשיך את זרימת הדם ברגליים בכדי למנוע היווצרות קרישים. 

ישנם גם סיכונים המיוחדים לניתוח כבד. במהך ההערכה הקדם-ניתוחית, מנסה צוות הטיפול לעמוד על מצב הכבד של המטופל בכדי לוודא איזה חלק ממנו אפשר להסיר בבטחה. 

כריתת כבד או חלק ממנו עלולה לגרום לשארית הכבד לתפקד בצורה לא טובה למשך זמן קצר. החלק הנותר של הכבד יתחיל לגדול בחזרה תוך מספר שבועות, ותפקודו ישתפר. עם זאת, הסיכון הוא שהמטופל יפתח אי ספיקת כבד.
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת כבד

מאמרים נוספים בתחום
בשנים האחרונות, שתייה מופרזת של אלכוהול הינה תופעה חמורה שמכה באוכלוסיה כולה. בני נוער, צעירים ומבוגרים כאחד נופלים קורבנות לטיפה המרה. אסור לנו לשכוח את חומרת הבעיה שכן שתייה מופרזת מובילה לבעיות חבר...
תרופה חדשה אשר פותחה על ידי חברת Abbvie מספקת תקווה גדולה לחולי הפטיטיס C. התרופה, אשר שמה המסחרי עדיין לא פורסם, ניתנת דרך הפה וכוללת שילוב של 3 תכשירים אנטי-ויראליים חדשים, ונחשבת כפורצת דרך בטיפול ...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת כבד

במידה ואתה נוהג לצרוך משקאות אלכוהוליים, הדבר החשוב יותר שתוכל לעשות הוא פשוט לחדול מכך. האלכוהול פשוט ממשיך ומחמיר את הפגיעה בכבד שלך. חלק מן התרופות, התרופות על בסיס צמחי מרפא והויטמינים יכולים אף ה...

פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ממצא שהתקבל בצילום רנטגן הבקר בריאה ימנית מרי 11/11/2019 21:09
  • בצילום חזה שביצעתי היום נמצא מוקד סמיך בקוטר 4.0 ס"מ מושלך על צלב צלעות 5 ו 9 מימין???

  • + הוסף תגובה
תשובת ביופיסה זוהר 11/11/2019 10:09
  • היי קיבלתי תשובה מהביופסיה ובה נכתב באבחנה- tow fragments of unremarkable oxyntic mucosa ובתיאור רשום- 2 פירורים בגודל 0.3 ס"מ כל אחד כל החומר ניתן בקסטה 1/1. אבקש לדעת מה התשובה ומה האבחנה האם סרטני או טרום סרטני יום טוב

  • + הוסף תגובה
פענוח סיטי אביב 10/11/2019 15:27
  • שלום אני בן 30 מעשן כבד , סובל בשנה האחרונה מכאבי בטן עזים , נפיחות בבלוטות הלימפה , הזעות לילה ירידה במשקל שיעול טורדני כבר תקופה ארוכה, בהמשך לבירור ובדיקות בis מעיים נראו קשרי לימפה בעלי מבנה שמור בגודל של עד 1.5 סמ נשלחתי לסיטי עם חומר ניגוד תוצאות - במעבר חזה בטן קשרית בבסיס שמאל בגודל כ7 ס״מ (לא מ״מ) בנוסף הודגמו מספר קשריות זעירות בליגמנט הגסטרו הפטי , ושורש המזנטריאום , ממצאים לא ספציפיים התור לרופא שהפנה אותי רק בעוד כחודש מה זה אומר ? 7 סמ זה לא קשרית ענקית ?

  • + הוסף תגובה
בנוסף אביב 10/11/2019 15:43
  • בנוסף בבדיקות דם ירידה משמעותית בבי 12 וחומצה פולית יכול להיות קשור גם?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 10/11/2019 17:31
  • אם זה אכן 7 סמ זה גדול חייב רופא דחוף לשלול למפומה אם אין תורים תעשה זאת דרך חדר מיון ואשפוז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!