כריתת כבד ( Hepatectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

מטרת הניתוח

כריתת כבד או חלקו, מבצעים במקרים בהם יש צורך להסיר גידולים מהכבד. רב מקרי הסרטן בכבד מתחילים בתאי כבד המכונים "הפטוציטים". הסרטן הנגרם כתוצאה מפגיעה בתאים אלו, מכונה סרטן ראשוני של הכבד, או הפטוצלולר קרצינומה, או הפטומה. 

סוג הסרטן שניתן להסיר בניתוח כריתת כבד, הוא סרטן מקומי בכבד שניתן לכריתה. סרטן מאובחן ככזה כאשר אין ראיות להתפשטות הסרטן אל קשרי הלימפה הסמוכים, או אל כל חלק אחר בגוף, וכאשר מבדיקות מעבדה עולה כי הכבד מתפקד היטב. 

כריתת כבד הוא חלק מגישה רב תחומית ומגדיל את הסיכויים להפוגה ארוכת טווח במחלה, עבור חולים שבלעדיו יגיעו למצב קשה.


סיכונים

חולים הסובלים מצהבת או שחמת כרוניות נמצאים בסיכון גבוה כאשר מבוצעת בהם כריתת כבד.

תמיד ישנם סיכונים בניתוח, אולם כריתת כבד המסירה בין 25%-60% מן הכבד נושאת בחובה סיכון גדול מן הממוצע. כאב, דימום, זיהום ו\או פציעה לאזור אחר בבטן, כמו גם מוות, הם סיכונים אפשריים. 

בין הסיכונים האחרים של כריתת כבד נכללים חום שלאחר הניתוח, דלקת ריאות, וזיהום בדרכי השתן. מטופלים העוברים כל סוג של ניתוח בבטן נמצאים גם בסיכון לפיתוח קרישי דם ברגליהם. קרישי דם אלה עלולים להשתחרר ולנוע דרך הלב אל הריאות. בריאות עלולים קרישי הדם לגרום לבעיה חמורה המכונה תסחיף ריאתי, מצב המטופל לרוב בתרופות מדללות דם. 

אולם במקרים מסוימים, תסחיפים עלולים לגרום למוות. ישנם מכשירים מיוחדים המיועדים להמשיך את זרימת הדם ברגליים בכדי למנוע היווצרות קרישים. 

ישנם גם סיכונים המיוחדים לניתוח כבד. במהך ההערכה הקדם-ניתוחית, מנסה צוות הטיפול לעמוד על מצב הכבד של המטופל בכדי לוודא איזה חלק ממנו אפשר להסיר בבטחה. 

כריתת כבד או חלק ממנו עלולה לגרום לשארית הכבד לתפקד בצורה לא טובה למשך זמן קצר. החלק הנותר של הכבד יתחיל לגדול בחזרה תוך מספר שבועות, ותפקודו ישתפר. עם זאת, הסיכון הוא שהמטופל יפתח אי ספיקת כבד.
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת כבד

מאמרים נוספים בתחום
בשנים האחרונות, שתייה מופרזת של אלכוהול הינה תופעה חמורה שמכה באוכלוסיה כולה. בני נוער, צעירים ומבוגרים כאחד נופלים קורבנות לטיפה המרה. אסור לנו לשכוח את חומרת הבעיה שכן שתייה מופרזת מובילה לבעיות חבר...
תרופה חדשה אשר פותחה על ידי חברת Abbvie מספקת תקווה גדולה לחולי הפטיטיס C. התרופה, אשר שמה המסחרי עדיין לא פורסם, ניתנת דרך הפה וכוללת שילוב של 3 תכשירים אנטי-ויראליים חדשים, ונחשבת כפורצת דרך בטיפול ...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת כבד

במידה ואתה נוהג לצרוך משקאות אלכוהוליים, הדבר החשוב יותר שתוכל לעשות הוא פשוט לחדול מכך. האלכוהול פשוט ממשיך ומחמיר את הפגיעה בכבד שלך. חלק מן התרופות, התרופות על בסיס צמחי מרפא והויטמינים יכולים אף ה...

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סיטי ריאה מור 19/11/2020 12:39
 • שלום רב עשיתי סיטי ריאה (ללא מחלות רקע לא מעשנת )בסוף שנות ה30 בסיטי עמש עליון נמצא הודגם מוקד תת פלוראלי 4 ממ בסיטי ריאות רשום גרנולומה מסויידת תת פלוראלית בfull,גרנולומה מסויידת בבסיס הריאה מימין ובשאר רשום תקין אשמח לדעת אם יש לכל משמעות תודה

 • + הוסף תגובה
פענוח סי.טי נעמי 15/11/2020 16:07
 • שלום רב. מזה 22 שנים אני סובלת מלופוס. אחרי טרומבוציטופניה עיקשת עברתי קריות טחול ומאוחר יותר גם טחולון. מטופלת בפרדניזון 5מג פלקוויניל ואלטרוקסין. עקב המנגיומות מרובות ותמט בחוליה d6 עברתי סיטי בו התגלתה קונסולידציה בריאה הימנית. חזרנו על הסיטי אחרי שבועיים וזה מה שנכתב. תהליך פרנכימטי בחלקו בתבנית GGO בקוטר של 16 ממ הסכמנו המדיאלי של RLL. חשוד כשאתי. חשוב לציין שכבר עשיתי ברונכוסקופיה עדיין אין תשובות. אני מדי פעם מפתחת דלקת ריאות אטיפית. בנוסף לפני שלושה שבועות חולשה וצמרמורת עם לויקוציטים 17000 הספירות דם. רופא ריאות טוען שכל הנראה זה ממצא דלקתי ואילו רדיולוג חושד בגידול. אשמח לחוות דעת. תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 17/11/2020 12:26
 • קשה לי כמובן להגיד ע"ס התיאור מה זה . ללא ספק הממצא הזה מחייב המשך בירור . נראה לי פיט במצב זה יכול לכוון אותנו

 • + הוסף תגובה
ברונכוסקופיה נעמי 17/11/2020 20:10
 • שוב שלום. הביופסיה טרם הגיעה השאיפות יצאו תקינות ללא שחפת ללא פטריות וללא תאים ממאירים ישנם מעט לויקוציטים. הברונכוסקופיה נעשתה עם רנטגן שם לא נראה הממצא והביפסיה נלקחה לפי התיאור מהדיסק של הסיטי. מה זה אומר שהשטיפות יצאו תקינות ?

 • + הוסף תגובה
פענוח תשובות סיטי לילוש 10/11/2020 23:23
 • הופיע תהליך רקמתי פרא קרדיאלי ב-LUL - ממצא חדש, למעקב. שאר הממצאים הידועים ללא שינוי. מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 17/11/2020 12:27
 • מניח שברקע יש איזה שהו גידול . הממצא המתואר מתאים לגרורה או גידול ראשוני של הריאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!