מעקף קיבה ( Gastric bypass ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

מעקף קיבה הוא ניתוח בריאטרי (לטיפול בהשמנת יתר קיצונית) שמקטין את נפח הקיבה ומחבר אותה ישירות לחלק מרוחק יותר של המעי הדק. הרופא יכול לשקול מעקף קיבה כשטיפולים אחרים בהשמנה קיצונית לא הביאו לתוצאות הרצויות. 


ניתוח מעקף קיבה מאפשר ירידה במשקל בזכות צמצום כמות האוכל על ידי הקטנת הקיבה והפחתת הספיגה של המזון בעקבות המעקף שיוצרים במעי הדק. 

עם זאת, מומלץ לשלב את הניתוח עם תוכנית לשינוי התזונה, אורח חיים והתנהגות כדי לשמור עלי התוצאות לאורך זמן.


איך מתבצע ניתוח מעקף קיבה?

רובם המכריע של ניתוחי מעקף קיבה נעשה בגישה לפרוסקופית (דרך מספר חתכים קטנים, באמצעות מכשירים קטנים ובמצלמה מיוחדת שנועדה להנחות הרופא במהלך הניתוח). אפשר לבצע מעקף קיבה גם בהליך פתוח, על ידי חתך גדול בבטן. סוג מעקף הקיבה הנפוץ ביותר הוא רו-אן-וויי (Roux-en-Y).


בתהליך עיכול תקין, המזון עובר דרך הקיבה ומגיע אל המעי הדק, שם נספגים רוב החומרים המזינים והקלוריות. מה שלא נספג עובר אל המעי הגס ומופרש מהגוף יחד עם שאר הפסולת בצורת צואה. בניתוח מעקף קיבה בשיטת Roux-en-Y מקטינים את הקיבה על ידי יצירת כיס קטן מאד בקצה העליון שלה באמצעות מהדקים כירורגיים או רצועת פלסטיק. הקיבה המוקטנת מחוברת ישירות אל החלק המרכזי של המעי הדק (המעי הריק). הניתוח עוקף את שאר הקיבה ואת החלק העליון של המעי הדק (התריסריון). חלקים אלו מתחברים להמשך המעי הדק וממשיכים להזרים את מיצי העיכול.


ניתוח מעקף קיבה בריאטרי


איך יורדים במשקל בעקבות ניתוח מעקף?

השינוי בגודל הקיבה ויצירת מעקף של חלק מהמעי הדק גורמים לכך שכמויות המזון והקלוריות שאפשר לאכול פוחתות בצורה משמעותית. בנוסף, לעומת ניתוח שרוול קיבה, שאינו מערב את המעי הדק, המעקף גורם לירידה חלקית בספיגת מרכיבי המזון והקלוריות. בסופו של דבר, אנשים מרגישים רעבים פחות, אוכלים פחות ומרגישים מלאים מהר יותר אחרי שאוכלים מנות קטנות מאד. 


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


תוצאות

רק בודדים מבין אלו שעוברים את הניתוח מעקף קיבה אינם מצליחים להשיל את המשקל העודף הרצוי. הרוב מצליחים להיפטר מכ-70% מהקילוגרמים המיותרים כבר בשנה הראשונה ושומרים על כך כחמש שנים. חשוב להקפיד על דיאטה ופעילות גופנית כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר ולשמור עליהן לאורך זמן.


למי מתאים ניתוח מעקף קיבה ולמי לא?

ניתוחי מעקף קיבה מיועדים לאנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית (מורבידית) בעלי מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40 או עם BMI בין 35 ל-40 שיש להם גורמי סיכון נוספים כמו מחלות לב, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, רמות גבוהות של שומנים בדם, דום נשימה בשינה, כבד שומני ובעיות אורתופדיות או בעיות פוריות שנובעות מהשמנה. 

ניתוח מעקף קיבה יילקח בחשבון רק אם טיפולים אחרים להרזיה לא הצליחו. 


בגלל שמעקף קיבה מנטרל חלק מהקיבה והמעי הדק, הניתוח אינו מתאים לאנשים עם רקע של בעיות בחלק זה של מערכת העיכול כמו כיבים, צליאק ניתוחים קודמים רבים או דלקות קיבה או מעיים שונות; למי שיש לו בעיה בספיגת ויטמינים; לאלו שנמצאים בטיפול קבוע במינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות NSAID's או כאלו שיש להם סיכון מוגבר לסרטן קיבה, תריסריון או דרכי המרה.


הכנה ובדיקות לפני ניתוח מעקף הקיבה

המטופל יעבור הערכה מקיפה לפני הניתוח על ידי צוות שכולל מנתח, רופא פנימי ומרדים, דיאטנית ופסיכולוג או עובדת סוציאלית. הערכה זו נועדה לברר את התאמת הניתוח למטופל - לעודף המשקל שלו, מחלות רקע, הרגלי האכילה, מצב הרגשי והתנהגות. הצוות הרפואי יוודא גם שהמועמד לניתוח אינו לוקה בדיכאון ואין לו בעיה של שתיית אלכוהול.


כחלק מההכנה, הרופא ידון גם בסיכונים האופייניים לניתוחים בכלל ולמעקף קיבה בפרט. המטופל יקבל מידע אודות השלבים שלפני ואחרי הניתוח, לרבות הדרכה לדיאטה, וחשיבות המעקב והמפגשים אחרי הניתוח.  


בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, איזון גלוקוז ושומנים בדם, רמות ויטמינים ומינרלים מסוימים ותפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; בדיקות הדמיה כמו צילום חזה ובטן, גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

הצוות הרפואי ינחה את המטופל מה ואיך מותר לו לאכול. בדרך כלל, בחודש הראשון אחרי ניתוח מעקף קיבה מותר לצרוך מזונות נוזליים או טחונים דק. רק לאחר מכן ניתן להוסיף בהדרגה את המזונות הרגילים, בהתאם לתחושה האישית. 


חשוב להקפיד על שתייה של 8-10 כוסות נוזלים ביום, לאכול מנות קטנות מאד, ללעוס היטב ולהימנע משתייה בזמן הארוחה. אכילת כמות גדולה מדי או מהר מדי עלולה לגרום לתחושת חנק או בחילה. רצוי ליטול מולטי-ויטמין נוזלי או בטבליות ללעיסה. מומלץ לוותר על מאכלים ומשקאות שעלולים לגרום לגירוי הקיבה ולהימנע ממזונות עתירי סיבים או כאלו שמכילים גרעינים מחשש להיווצרות חסימה.

בכל מקרה, רוב האנשים מסוגלים לחזור לשגרת פעילותם הרגילה תוך שלושה עד חמישה שבועות לאחר ניתוח מעקף קיבה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

ניתוחי מעקף קיבה עלולים לגרום לתסמונת הצפת הקיבה (בחילה, הזעה, נטייה לעילפון, חולשה שמחייבת שכיבה וסיכון לשלשול לאחר האכילה), שמתרחשת כאשר המזון נע מהר מדי דרך הקיבה והמעיים. תסמינים אלה מוחמרים על ידי אכילת מזונות מעובדים מאד ועתירי קלוריות (כגון ממתקים).


בנוסף, חשוב לקיים מעקב קבוע אחר הרמות של ויטמינים ומינרלים מסוימים. חסרים תזונתיים שכיחים וחמורים יותר בסוג זה של ניתוח עקב הירידה ביכולת הספיגה במעיים.

   

סיבוכים אחרים שעלולים להופיע בעקבות ניתוח מעקף קיבה: היצרות או דליפה מאזור החיבור במעי (2%-4.5%) או התפתחות זיהום בפצע; חסימת מעיים; דימום באזור שנותח במערכת העיכול; היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי; בחילות, הקאות או סלידה מאוכל עקב הקטנה משמעותית במבנה הקיבה. 


בעולם, דווח גם על מקרי מוות בעקבות הניתוח, אך מספרם קטן פי ארבע מאז שהניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, והוא עומד על מקרה אחד על כל 500 ניתוחים.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוחי מעקף תריסריון, ניתוח שרוול קיבה.

מומחים


מאמרים לפי נושא מעקף קיבה

מאמרים נוספים בתחום
המדענים החוקרים את נושא ההשמנה ממשיכים לגלות תגליות חדשות. השמנה היא המחלה הכרונית השכיחה כעת ביותר בעולם, והינה בעצם מגיפה בתאוצה, הגורמת לסיבוכים בריאותיים רבים, ובין היתר היא מהווה גורם סיכון משמ...
שאלתה של רביב פ. מרמת השרון: במשך החודש האחרון הקפדתי על דיאטה מתאימה, ואכן חשתי הרזיה על גופי. עם זאת, המשקל שלי כמעט ולא השתנה. מה הסיבה לתופעה וכיצד ניתן לטפל בה? תשובתו של ד"ר אריק ויסבור...

שאלות ותשובות לפי נושא מעקף קיבה

בתחום
זיהום על ידי החיידק הליקובקטר יכול להתבטא בשיעול, אם כי זה לא שכיח. שיעול כזה הוא בדרך כלל יבש, מוחמר בשכיבה ומוקל בישיבה ובעמידה, וזה מתאים לתיאור שלך, אך ישנם גורמים אפשריים אחרים לשיעול. תוכלי ...
הסיבה העיקרית לדלקת קיבה כרונית (גסטריטיס) היא זיהום על ידי החיידק הליקובקטר פילורי. סיבות אפשריות נוספות הן זיהומים אחרים (ויראלי, פטרייתי, פרזיטי), ריפלוקס, שימוש בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סט...

פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע טבורי איתן 26/09/2016 20:43
 • שלום, לפני כשנתיים עברתי ניתוח בקע טבורי, ולאחר חודש וחצי של מנוחה בבית, חזרתי לעבוד בעבודה פיזית שזה אומר להרים מדיי פעם ג'ריקנים ושקים במשקל של עד 30 קילו,ודברים נוספים פיזיים. לאחר כמה חודשים התחלתי להרגיש כאבים, הלכתי לבדיקות וגילו שיש לי בקע חוזר, אך קטן- צוואר הבקע כ5 מ"מ ועומקו כ8 מ"מ. כירורג אחד המליץ על ניתוח חוזר, ו4 כירורגים אחרים אומרים שהבקע קטן ולא מומלץ לנתח עדיין. אני בינתיים סובל מכאבים ועצירות בדרך כלל בערב עד הבוקר שאני בשירותים וקשה מאד להתרוקן. האם יש קשר בין בקע חוזר לעצירות? האם בקע קטן כמו שלי יכל לגרום לכאבים חזקים וממושכים?, והאם זה שחזרתי לעבוד בעבודה פיזית יכלה לגרום לבקע החוזר?. אני מרבה לנוח מתי שמתאפשר- אחרי מנוחה, אני מרגיש טוב יותר עם הבטן, כמו כן הרבה פעמים הבטן נפוחה אולי בגלל העצירות, למרות שאני לוקח אבקת סיבים תזונתיים וזה לא עוזר כלכך. חשוב לציין שלפני הניתוח לא סבלתי מכאבים חזקים ומעצירות כמו שאני סובל היום. תודה

 • + הוסף תגובה
בקע טבורי חוזר חייב להיות מתוקן בניתוח ללא המתנה דר' משה דודאי 28/09/2016 15:30
 • איתן שלום, בקע חוזר בטבור מצריך ניתוח ללא קשר לגודלו! בקע חוזר בטבור יכול לגרום למגוון של תלונות כמו שלך ואף חמורות יותר עד חסימת מעיים וניתוח חרום. חשוב להחליט איך לתקן הבקע החוזר בטבור ולשם כך צריך לבדוק אותך ולשקלל מספר של פרמטרי: בן כמה אתה, האם אתה סובל מהשמנת יתר, האם אתה מעשן, האם יש לך סכרת או מחלות מטבוליות אחרות, איך בוצע הניתוח הקודם ועוד פרטים שיש לברר. כל זאת בכדי להבטיח שהבקע לא ישוב פעם נוספת , מצב שכיח.

 • + הוסף תגובה
בקע טבורי איתן 29/09/2016 19:24
 • שלום ד"ק משה, תודה על התשובה שלך. זה מוזר מאד שכבר קרוב לשנתיים שולחים אותי לעשות בדיקות שונות והזמן חולף והכאבים בבטן ממשיכים. ורוב הכירורגים אמרו שלא כדאי לעבור ניתוח חוזר. למרות שסיפרתי על התופעות של העצירות וכו'. לשאלתך: אני קרוב לגיל 40 מעשן, אני לא סובל מהשמנת יתר. אין לי סוכרת או מחלות מטבוליות אחרות. והניתוח בוצע בחתך בטבור+ הכנסת רשת. תודה, ושתיהיה לכולנו שנה טובה בריאה ומתוקה (:

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 15:50
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 15:57
חשש לבקע חוזר גרס 24/08/2016 10:32
 • שלום, לפני 8 חודשים עשיתי ניתוח לתיקון בקע מפשעתי ולאחרונה הכאבים חזרו. רופא המשפחה בדק אותי ושלח אותי לבדיקת אולטראסאונד דופן הבטן על מנת לבדוק האם הבקע חזר. רופא כירורג אחר בדק אותי אתמול ואמר לי שאני צריך ללכת לאולטראסאונד מפשעות. האם זו אותה בדיקה? תודה.

 • + הוסף תגובה
בקע חוזר מאובחן בבדיקה ידנית ומאומת באולטרהסאונד דר' משה דודאי 28/08/2016 23:21
 • גרס ברוב המקרים בקע חוזר ניתן לברר בבדיקה ידנית, לעיתים יש צורך בעזרת אולטרהסאונד. ההפניה שלך לבדיקות האולטרהסאונד זהות בשני המקרים .

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 15:55
כאבים אחרי ניתוח מרסלו 02/05/2016 06:09
 • שלום עשיתי ניתוח תיקון בקע דו צדדי בשיטה החדשה לפני 3 שבועות בימים אחרונים התחילו כאבים באיזור אשכים ולחץ באיזור המפשעה.. זה נורמלי אחרי הניתוח? שאלה נוספת מתי כדי להתחיל אפשאר לחזור לפעילות רגילה כמו מאמץ או להרים משקל . תודה

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה מרסלט 04/05/2016 03:46
 • המשך לשאלה ... יש לי גם כמו משיכה כואבת בפין למה? זה נורמלי . זה התחיל רק בימים אחרונים

 • + הוסף תגובה
למה לא עונה??? מרסלו 13/05/2016 20:06
כאב באשכים לאחר ניתוח שכיח וניתן למנוע הכאאב בלביש תחתונים הדוקים לאשכים דר' משה דודאי 13/05/2016 23:14
 • מרסלו אני משער ממה שכתבת שהניתוח היה בגישה הלפרוסקופית. לאחר ניתוח יכולים להיות כאבים באשכים למספר שבועות ובכדי להקטין הכאב, צריך ללבוש תחתוני סטרץ טייט שמחזיקים את האשכים צמודים למפשעה או אפילו ללבוש מגן אשכים.

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה מרסלו 15/05/2016 14:53
 • היתי אצל המנתח כי עוד יש לי כאבים חזקים . אני כבר יותר מחחודש אחרי הניתוח.. והוא אמר לי שיכול להיות שיש שומן שיצא החוצה. מה הטיפול שוב ניתוח?

 • + הוסף תגובה
גוש שומן שהושאר בתוך הטבעת הפנימית ותעלת המפשעה או שחדר לשם לאחר ניתוח, מהווה למעשה בקע חוזר. דר' משה דודאי 15/05/2016 21:44
 • מרסלו, איני יודע מה יש לך אולם גוש שומן שהושאר בתוך הטבעת הפנימית ותעלת המפשעה או שחדר לשם לאחר ניתוח, מהווה למעשה בקע חוזר. בקע חוזר יש לנתח.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 15:32

הצטרפו לאינדקס הרופאים!