מעקף קיבה ( Gastric bypass ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

מעקף קיבה הוא ניתוח בריאטרי (לטיפול בהשמנת יתר קיצונית) שמקטין את נפח הקיבה ומחבר אותה ישירות לחלק מרוחק יותר של המעי הדק. הרופא יכול לשקול מעקף קיבה כשטיפולים אחרים בהשמנה קיצונית לא הביאו לתוצאות הרצויות. 


ניתוח מעקף קיבה מאפשר ירידה במשקל בזכות צמצום כמות האוכל על ידי הקטנת הקיבה והפחתת הספיגה של המזון בעקבות המעקף שיוצרים במעי הדק. 

עם זאת, מומלץ לשלב את הניתוח עם תוכנית לשינוי התזונה, אורח חיים והתנהגות כדי לשמור עלי התוצאות לאורך זמן.


איך מתבצע ניתוח מעקף קיבה?

רובם המכריע של ניתוחי מעקף קיבה נעשה בגישה לפרוסקופית (דרך מספר חתכים קטנים, באמצעות מכשירים קטנים ובמצלמה מיוחדת שנועדה להנחות הרופא במהלך הניתוח). אפשר לבצע מעקף קיבה גם בהליך פתוח, על ידי חתך גדול בבטן. סוג מעקף הקיבה הנפוץ ביותר הוא רו-אן-וויי (Roux-en-Y).


בתהליך עיכול תקין, המזון עובר דרך הקיבה ומגיע אל המעי הדק, שם נספגים רוב החומרים המזינים והקלוריות. מה שלא נספג עובר אל המעי הגס ומופרש מהגוף יחד עם שאר הפסולת בצורת צואה. בניתוח מעקף קיבה בשיטת Roux-en-Y מקטינים את הקיבה על ידי יצירת כיס קטן מאד בקצה העליון שלה באמצעות מהדקים כירורגיים או רצועת פלסטיק. הקיבה המוקטנת מחוברת ישירות אל החלק המרכזי של המעי הדק (המעי הריק). הניתוח עוקף את שאר הקיבה ואת החלק העליון של המעי הדק (התריסריון). חלקים אלו מתחברים להמשך המעי הדק וממשיכים להזרים את מיצי העיכול.


ניתוח מעקף קיבה בריאטרי


איך יורדים במשקל בעקבות ניתוח מעקף?

השינוי בגודל הקיבה ויצירת מעקף של חלק מהמעי הדק גורמים לכך שכמויות המזון והקלוריות שאפשר לאכול פוחתות בצורה משמעותית. בנוסף, לעומת ניתוח שרוול קיבה, שאינו מערב את המעי הדק, המעקף גורם לירידה חלקית בספיגת מרכיבי המזון והקלוריות. בסופו של דבר, אנשים מרגישים רעבים פחות, אוכלים פחות ומרגישים מלאים מהר יותר אחרי שאוכלים מנות קטנות מאד. 


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


תוצאות

רק בודדים מבין אלו שעוברים את הניתוח מעקף קיבה אינם מצליחים להשיל את המשקל העודף הרצוי. הרוב מצליחים להיפטר מכ-70% מהקילוגרמים המיותרים כבר בשנה הראשונה ושומרים על כך כחמש שנים. חשוב להקפיד על דיאטה ופעילות גופנית כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר ולשמור עליהן לאורך זמן.


למי מתאים ניתוח מעקף קיבה ולמי לא?

ניתוחי מעקף קיבה מיועדים לאנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית (מורבידית) בעלי מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40 או עם BMI בין 35 ל-40 שיש להם גורמי סיכון נוספים כמו מחלות לב, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, רמות גבוהות של שומנים בדם, דום נשימה בשינה, כבד שומני ובעיות אורתופדיות או בעיות פוריות שנובעות מהשמנה. 

ניתוח מעקף קיבה יילקח בחשבון רק אם טיפולים אחרים להרזיה לא הצליחו. 


בגלל שמעקף קיבה מנטרל חלק מהקיבה והמעי הדק, הניתוח אינו מתאים לאנשים עם רקע של בעיות בחלק זה של מערכת העיכול כמו כיבים, צליאק ניתוחים קודמים רבים או דלקות קיבה או מעיים שונות; למי שיש לו בעיה בספיגת ויטמינים; לאלו שנמצאים בטיפול קבוע במינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות NSAID's או כאלו שיש להם סיכון מוגבר לסרטן קיבה, תריסריון או דרכי המרה.


הכנה ובדיקות לפני ניתוח מעקף הקיבה

המטופל יעבור הערכה מקיפה לפני הניתוח על ידי צוות שכולל מנתח, רופא פנימי ומרדים, דיאטנית ופסיכולוג או עובדת סוציאלית. הערכה זו נועדה לברר את התאמת הניתוח למטופל - לעודף המשקל שלו, מחלות רקע, הרגלי האכילה, מצב הרגשי והתנהגות. הצוות הרפואי יוודא גם שהמועמד לניתוח אינו לוקה בדיכאון ואין לו בעיה של שתיית אלכוהול.


כחלק מההכנה, הרופא ידון גם בסיכונים האופייניים לניתוחים בכלל ולמעקף קיבה בפרט. המטופל יקבל מידע אודות השלבים שלפני ואחרי הניתוח, לרבות הדרכה לדיאטה, וחשיבות המעקב והמפגשים אחרי הניתוח.  


בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, איזון גלוקוז ושומנים בדם, רמות ויטמינים ומינרלים מסוימים ותפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; בדיקות הדמיה כמו צילום חזה ובטן, גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

הצוות הרפואי ינחה את המטופל מה ואיך מותר לו לאכול. בדרך כלל, בחודש הראשון אחרי ניתוח מעקף קיבה מותר לצרוך מזונות נוזליים או טחונים דק. רק לאחר מכן ניתן להוסיף בהדרגה את המזונות הרגילים, בהתאם לתחושה האישית. 


חשוב להקפיד על שתייה של 8-10 כוסות נוזלים ביום, לאכול מנות קטנות מאד, ללעוס היטב ולהימנע משתייה בזמן הארוחה. אכילת כמות גדולה מדי או מהר מדי עלולה לגרום לתחושת חנק או בחילה. רצוי ליטול מולטי-ויטמין נוזלי או בטבליות ללעיסה. מומלץ לוותר על מאכלים ומשקאות שעלולים לגרום לגירוי הקיבה ולהימנע ממזונות עתירי סיבים או כאלו שמכילים גרעינים מחשש להיווצרות חסימה.

בכל מקרה, רוב האנשים מסוגלים לחזור לשגרת פעילותם הרגילה תוך שלושה עד חמישה שבועות לאחר ניתוח מעקף קיבה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

ניתוחי מעקף קיבה עלולים לגרום לתסמונת הצפת הקיבה (בחילה, הזעה, נטייה לעילפון, חולשה שמחייבת שכיבה וסיכון לשלשול לאחר האכילה), שמתרחשת כאשר המזון נע מהר מדי דרך הקיבה והמעיים. תסמינים אלה מוחמרים על ידי אכילת מזונות מעובדים מאד ועתירי קלוריות (כגון ממתקים).


בנוסף, חשוב לקיים מעקב קבוע אחר הרמות של ויטמינים ומינרלים מסוימים. חסרים תזונתיים שכיחים וחמורים יותר בסוג זה של ניתוח עקב הירידה ביכולת הספיגה במעיים.

   

סיבוכים אחרים שעלולים להופיע בעקבות ניתוח מעקף קיבה: היצרות או דליפה מאזור החיבור במעי (2%-4.5%) או התפתחות זיהום בפצע; חסימת מעיים; דימום באזור שנותח במערכת העיכול; היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי; בחילות, הקאות או סלידה מאוכל עקב הקטנה משמעותית במבנה הקיבה. 


בעולם, דווח גם על מקרי מוות בעקבות הניתוח, אך מספרם קטן פי ארבע מאז שהניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, והוא עומד על מקרה אחד על כל 500 ניתוחים.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוחי מעקף תריסריון, ניתוח שרוול קיבה.

מומחים


מאמרים לפי נושא מעקף קיבה

מאמרים נוספים בתחום
המדענים החוקרים את נושא ההשמנה ממשיכים לגלות תגליות חדשות. השמנה היא המחלה הכרונית השכיחה כעת ביותר בעולם, והינה בעצם מגיפה בתאוצה, הגורמת לסיבוכים בריאותיים רבים, ובין היתר היא מהווה גורם סיכון משמ...
שאלתה של רביב פ. מרמת השרון: במשך החודש האחרון הקפדתי על דיאטה מתאימה, ואכן חשתי הרזיה על גופי. עם זאת, המשקל שלי כמעט ולא השתנה. מה הסיבה לתופעה וכיצד ניתן לטפל בה? תשובתו של ד"ר אריק ויסבור...

שאלות ותשובות לפי נושא מעקף קיבה

בתחום
זיהום על ידי החיידק הליקובקטר יכול להתבטא בשיעול, אם כי זה לא שכיח. שיעול כזה הוא בדרך כלל יבש, מוחמר בשכיבה ומוקל בישיבה ובעמידה, וזה מתאים לתיאור שלך, אך ישנם גורמים אפשריים אחרים לשיעול. תוכלי ...
הסיבה העיקרית לדלקת קיבה כרונית (גסטריטיס) היא זיהום על ידי החיידק הליקובקטר פילורי. סיבות אפשריות נוספות הן זיהומים אחרים (ויראלי, פטרייתי, פרזיטי), ריפלוקס, שימוש בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סט...

פורומים מיני מעקף קיבה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חסרונות מיני מעקף קיבה מירה 16/02/2020 13:06
  • שלום ד"ר, האם תוכל להסביר מהם חסרונות ניתוח מיני מעקף קיבה ביחס לניתוחים אחרים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
מיני מעקף קיבה חסרונות ד"ר נסים גרון 16/02/2020 15:27
  • שלום רב, כמו לכל ניתוח גם לניתוח מיני מעקף יש חסרונות וסיבוכים פוטנציאליים. הסיבוכים המשותפים לכל הניתוחים הבריאטרים הם דליפה, דימום, סכנה לתסחיף ריאתי. דליפה דורית בעיקר בחיבור קיבה למעי דק ואם לא מטופלת בזמן יכולה לגרום לדלקת קשה בבטן, התפתחות מורסות ויכולה להוביל עד סכנת מוות. השכיחות של דליפה היא בסביבות 1%. דימום יכול להגרם מפגיעה באחד מכלי בדם בסביבות הקיבה ונדיר שהוא חמור. ברוב המקרים הוא מזוהה ומטופל בניתוח. תסחיף ריאתי נגרם מסתירה על ידי קריש דם בורידים של הרגליים שיכול לנדוד ולסתום את כלי הדם של הריאה. זהו סיבוך מסכן חיים אבל נדיר מאוד במיוחד בגלל הטיפול שאנו נותנים בזריקות של קלקסאן סביב הניתוח. סיבוכים שאופייניים לניתוח מיני מעקף הם רפלוקס של מרה לקיבה ולוושט שיכול לכאבים ותרבות קשות. השכיחות היא כ 2-3%. טיפול תרופתי עוזר חלקית והטיפול היעיל הוא להפוך את הניתוח לניתוח מעקף רגיל עם שתי חיבורים ( השקות), דבר שמסיט את המרה מהכניסה לקיבה ופותר את הבעיה. סיבוך אחר הוא התפתחות חוסרים של ברזל סידן ויטמינים וחלבון. חשוב מאוד להקפיד על לקיחת ויטמינים ותוספי תזונה כל החיים. הנזק שיכול להגרם מחוסרים כאלה הוא חמור ולפעמים לא הפיך. במקרים קיצונים של חוסרים למרות הקפדה על לקיחת ויטמינים יש צורך בניתוח מתקן. לפעמים תת ספיגה מלווה ביציאות מרובות ביום חולשה ופגיעה באיכות החיים. לכן חשוב להיות במעקב של הרופא המנתח ולעדכן אותו. הדברים נראים אולי מפחידים אבל הקפדה על ההנחיות אחרי הניתוח עוזרת למנוע את הבעיות. בברכה ובהצלחה, ד״ר גרון

  • + הוסף תגובה
יתרונות מיני מעקף קיבה נויה 09/02/2020 08:55
  • ד"ר שלום, האם תוכל להסביר מה היתרונות של מיני מעקף קיבה בהשוואה לשרוול קיבה? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
יתרונות מיני מעקף קיבה ד"ר נסים גרון 09/02/2020 18:28
  • שלום רב שרוול קיבה גורם לירידה במשקל בעיקר בגלל הגבל בכמות האוכל שאפשר לאכול ובגלל ירידה בתאבון. אחוזי ההצלחה של הניתוח בטווח הארוך בסביבות ה 60%. מיני מעקף יש גם הגבלה בכמות האוכל שאפשר לאכול אבל בנוסף יש ירידה בספיגה של המזון שאנו אוכלים ולכן יש יותר ירידה במשקל והירידה במשקל נשמרת טוב יותר לאורך שנים. אחוזי ההצלחה הם יותר מ 80%. מיני מעקף כנראה יעיל יותר בטיפול בסוכרת מסוג 2 ובתסמונת מטבולית. אחוז הסיבוכים לא גבוה יותר מאשר בניתוח שרוול. בניתוח שרוול 20-30% מהמטופלים יכולים לפתח רפלוקס ובקע סרעפתי דבר שלא קיים במיני מעקף. חשוב להדגיש שמטופל שעובר מיני מעקף חייב להקפיד על לקיחת ויטמינים ותוספי מזון כל החיים כדי שלא יתפתחו חוסרים.

  • + הוסף תגובה
שלום.. מותר לעשות ניתוח כשיש הרעלה ? קורל ארביב 01/02/2020 11:33
הרעלת מתכות כבדים וכימיקלים ד"ר נסים גרון 01/02/2020 16:16
  • שלום רב, אני לא מבין את הקשר בין הרעלת מתכות כבדים וכימיקלים וניתוח מיני מעקף קיבה. לפי מיטב הבנתי לא אמורה להיות מניעה לניתוח. כמובן תלוי במצב הרפואי המדויק ובמהות ההרעלה. כדאי לפנות למנח המיועד ולהעלות את הנושא בשיחת הייעוץ. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!