ניתוח מחיצת אף ( Repair of a Deviated Septum (Septoplasty) ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

מטרת הניתוח לתיקון מחיצת האף

סטייה במחיצת האף יכולה להיות מולדת או להיגרם כתוצאה מחבלה, כגון שבר באף. גם הזדקנות עלולה להוביל לשינויים במחיצת האף ולגרום לה לסטות לצד. רק לבני אדם מעטים מחיצת אף ישרה לחלוטין.

בדרך כלל, הצורך בניתוח לתיקון מחיצת אף עולה כשמתפתחות בעיות נשימה או נחירות, שאינן נעלמות בעזרת טיפולים אחרים.


מבנה מחיצת האף

מחיצת האף הינה הקיר החוצץ בין הנחיריים אשר מפרידים את שני המעברים של האף. המחיצה תומכת במבנה האף ומכווינה את זרימת האוויר. 

מחיצת האף בנויה מעצם דקה מאחור ומסחוס בחזית. סטייה במחיצת האף מתרחשת כאשר הסחוס או העצם אינם ישרים. מחיצת אף מעוותת יכולה להקשות על הנשימה, היא יכולה לגרום גם לנחירות ולהופעת דום נשימה במהלך השינה.  


הכנה לניתוח מחיצת האף

עוד בטרם כניסתך אל ניתוח מחיצת אף, הרופא המטפל ישתמש במכשיר דק שבקצהו מנורה (אנדוסקופ) על מנת לבחון את המעברים בתוך האף ואת צורתה של מחיצת האף. 

במקרים אחדים, האנדוסקופ ישמש את הרופא גם במהלך ביצוע ניתוח מחיצת אף עצמו. ניתוח מחיצת האף אורך כ- 60 עד 90 דקות ויכול להתבצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. לרוב, הניתוח אינו מצריך אשפוז ונעשה במרפאות החוץ.


כיצד מתבצע ניתוח מחיצת האף

מחיצת האף והמעברים של האף מצופים בשכבה של רקמה רכה המכונה רירית האף. על מנת לתקן את מחיצת האף, הרופא המנתח ייכנס דרך הנחיריים, יבצע חתך על מנת להפריד את רירית האף מרקמות הסחוס והעצם הנמצאות מתחתיה. הרופא יחתוך או יישר את הכיפוף של הסחוס ואז יחזיר את רירית האף על הסחוס והעצם למקום.


ניתוח מחיצת אף מכונה כריתה תת רירית של המחיצה או שחזור החיץ. הניתוח יכול להתבצע בשילוב עם הליכים לטיפול בבעיות אחרות כגון דלקת גתות כרונית (סינוסיטיס), דימומים, או טיפול בדום נשימה בזמן שינה. 
ניתוח מחיצת אף יכול להתבצע גם על מנת לאפשר גישה לפוליפים של האף בכדי להסירם.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח מחיצת אף

מאמרים נוספים בתחום
לאחרונה פורסם נייר עמדה מטעם איגוד רופאי ילדים הקורא להימנע משימוש במכשיר אדים עקב הסכנות הכרוכות בו. עדיין לרבים מאתנו יש מכשיר אדים בבית, או לפחות בבוידעם, וערפל רב סביב השימוש בו.מהו מכשיר אדי...
סנטר כפול (או פימה צווארית, בשמו הקליני) אפשר לתקן על ידי שאיבת שומן מהצוואר, ניתוח למתיחת הצוואר והפנים בשילוב עם שאיבת שומן. שאיבת שומן היא דרך פשוטה יותר לעצב צוואר שומני. כאשר המנתח מקפיד על ...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח מחיצת אף

תוצאות בדיקת ה- CT שעברת מראות שהסינוסים תקינים כמעט לחלוטין. האוסטאומה הקטנה היא ממצא מקרי, שפיר, שלמעט במקרים חריגים (אם למשל היא חוסמת את מוצא הסינוס) אינה מצריכה טיפול. הקונכיות הן מבנים אנטומיי...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!