ניתוח פיסורה ( Lateral internal sphincterotomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

מטרת הניתוח

כאשר לא מצליחים לרפא סדק (פיסורה) בפי הטבעת באמצעות תרופות, מבוצע ניתוח פיסורה.
ההליך המועדף לביצוע ניתוח פיסורה הוא חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי.


הליך הניתוח
הרופא מבצע חיתוך קטן בסוגר הטבעתי הפנימי, אחד משני שרירים שמפעילים את פי הטבעת. הליך זה יכול להתבצע במרפאת חוץ, תחת הרדמה מקומית, או תחת הרדמה כללית.

שריר הסוגר הטבעתי הפנימי נמצא תמיד במצב מתוח, המכונה גם לחץ קבוע. אם המתח הופך להיות גבוה מידי, עלול להיווצר סדק (פיסורה), או שסדק קיים עלול שלא להחלים. החיתוך מוריד את רמת הלחץ הקבוע ומאפשר לסדק להחלים.

חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי מצליח לרפא סדקים בפי הטבעת (פיסורות), בשיעור גבוה יותר מכל תרופה אחרת המשמשת לטיפול בסדקים בפי הטבעת, שקיימים זמן רב. 

התוצאות של ניתוח פיסורה מחזיקות מעמד זמן ארוך יותר והסדקים בפי הטבעת אצל אנשים שעברו ניתוח, חוזרים להופיע פחות מאשר אצל אנשים שטופלו באמצעות תרופות.

אחרי הניתוח
במחקרים מסוימים נמצא כי תופעות כמו חוסר שליטה בפליטת גזים וחוסר שליטה בהפרשת צואה (חוסר שליטה על הסוגרים), שכיחות יותר בקרב מטופלים שעברו חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי, לאחר ניתוח פיסורה, מאשר בקרב מטופלים שטופלו בתרופות. 

למרות זאת, שביעות הרצון מתוצאות ניתוח פיסורה היא גבוהה. מסקירה של מחקרים רבים עולה שהסיכון לחוסר שליטה על הסוגרים עומד על 8 אחוזים. כלומר 8 מכל 100 מנותחים נתקלו בקושי מסוים בשליטה על הסוגרים. 

שיעור זה אינו שונה בהרבה מהשיעור בקרב אנשים עם סדקים כרוניים בפי הטבעת, שטופלו באמצעות תרופות. אנשים השוקלים טיפול באמצעות ניתוח פיסורה, חשוב שייקחו בחשבון את הסיכון הקיים להופעת בעיה בשליטה על הסוגרים בעקבותיו.

מידע נוסף אודות פיסורה
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח פיסורה

מאמרים נוספים בתחום
בואו נדבר על הנושא המביך של גזים או נפיחוֹת: מדוע הם נגרמים? איך ניתן למנוע אותם? והאם הם סימן לכך שמשהו לא בסדר? האם נפיחות בעלות ריח עז מעידות על מחלה?לא תמיד. לרוב נפיחות הן חסרות ריח, אך...
טחורים הם חלק מהאנטומיה התקינה שלנו. עובדה, לכולנו יש רקמת טחורים. רק שאצל חלק מאיתנו, הם נהיים מוגדלים וסימפטומטיים, ואז מתחילות הצרות. אילו סוגי טחורים ישנם, ממה הם נגרמים, ואיך מטפלים בכל אח...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח פיסורה

בתחום
כאבים בזמן מתן צואה ודימום לאחר מכן בדרך כלל מעידים על טחורים או על פיסורה בפי הטבעת. לא ברור לי מדוע הכירורג בדק אם יש שבר. האם הוא ביצע בדיקה רקטלית? עליך לפנות לבדיקה חוזרת של כירורג על מנת לברר ...

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלות לגבי ניתוחי טחורים אורן 30/07/2020 06:26
 • שלום רב, . אני סובל כבר שנים רבות מבעיה של טחורים חיצוניים ופנימיים (גדושים וגדולים) וברצוני להיפטר אחת ולתמיד מהצרה הצרורה הזאת. יש לי מספר שאלות בנושא: . 1. קראתי שקיימות מספר שיטות טיפול כמו קשירה או צריבה שבהן גורמים לטחורים לנשור וליפול החוצה. במה השיטות האלו שונות מניתוח כריתה מלא? האם עצם זה שהטחורים נשרו לא אומר שהם בעצם כבר לא קיימים שם? מדוע זה לא נחשב כריתה? האם הם עלולים לצמוח מחדש? . 2. מה הסכנות שבניתוח כריתת טחורים מלא? האם הן גדולות יותר מאשר שאר השיטות כמו צריבה או קשירה? הדבר שהכי מדאיג אותי זה הנושא של איבוד שליטה על היציאות... עד כמה התופעה הזו נפוצה? אצל איזה אחוז מהמנותחים היא מופיעה והאם יש לכך טיפול אם חלילה זה קורה? . 3. בנוסף לטחורים אני סובל מבעיות של עצירות, הרבה פעמים אני מרגיש כאילו משהו חוסם בפנים ולא מאפשר ל##### לצאת החוצה. האם יתכן שהטחורים הפנימיים הגדושים הם אלו שחוסמים את המעי וגורמים לעצירות? האם יתכן שלאחר ניתוח להסרתם בעיית העצירות תסתיים? (אני אוכל מזון שלא אמור לגרום לעצירות כמו בטטות ותפוחי אדמה מבושלים, ביצים, ירקות, שמן זית) עברתי לא מזמן בדיקת קולונוסקופיה ופרט לטחורים פנימיים (וחיצוניים) גדולים המעי נמצא תקין. . אשמח מאוד לתשובותיך, תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 06:46
 • יש מגוון של טיפולים וניתוחים לטיפול בטחורים. טחרים פנימיים , עד גודל מסוים-ניתן לקשור בפעולה קצרה במרפאה, לרב ללא כאב. טחורים גדולים שלא ניתן לקשור-יש צורך בניתוח. טחורים חיצונים ניתן רק לכרות בניתוח. הסיכוי לפגיעה בסוגר של פי הטבעת הוא קלוש. באשר לסוג הניתוח המתאים-יש צורך בבדיקת מומחה כדי להחליט על הטיפול המתאים. טחורים אינם גורמים לעצירות או קושי ביציאה.

 • + הוסף תגובה
תודה, שאלת המשך אורן 30/07/2020 23:17
 • אם קושרים את הטחור (פנימי או חיצוני) ואחרי כמה ימים הוא נושר ונפלט החוצה, האם זה אומר שהוא נעלם לצמיתות? או שהוא עלול לצמוח שוב מחדש? ואם הוא נושר, במה זה בעצם שונה מכריתה?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר רפאל אלון 31/07/2020 08:49
 • ניתן לקשור רק טחור פנימי. החלק הקשור מתנוון ונושר. יכולים להתפתח טחורים מחדש (אהבל גם אחרי ניתוח זה קורה)

 • + הוסף תגובה
תודה, המשך... אורן 01/08/2020 00:05
 • והאם יש הבדל מבחינת הסיכוי שטחורים פנימיים יחזרו בין קשירה ובין ניתוח כריתה מלא? (משום שלפחות בשני מקומות קראתי שניתוח כריתה פותר את הבעיה לצמיתות).

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר רפאל אלון 01/08/2020 11:37
 • מתאימום את שיטת הטיפול למצב המטופל. בשתי השיטות תתכן חזרה של טחורים עם השנים. עליך להתייעץ עם הרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
החלמה מניתוח טחורים אירה 30/07/2020 13:15
 • שלום דוקטור, אני אמורה לעבור ניתוח לכריתת טחורים ביום שני. אם כדי לשנות משהו בתמונה, כדי שיהיה קל יותר אחרי הניתוח. ואיך לערך להחלמה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח טחורים ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 20:25
ניתוח טחורים אירה 30/07/2020 20:59
 • אתה יכול לתת לי בבקשה שמות של כדורים חזקים נגד כאבים

 • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 21:05
ניתוח טחורים איר 30/07/2020 21:16
 • הכאבים הם בגלל התפרים? נאמר לי אם זה היה האם ניתוח לייזר היו פחות כאבים. למה זה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 31/07/2020 08:52
 • הכאב הוא כי מדובר באיזור מאד רגיש ולכן פעולה כירורגית בו מאד כואבת. גם בניתוח "לייזר" יש כאבים. עצמת הכאב והסבל מהניתוח תלויים בסף הכאב של המנותח וייתכן הבדל קל בעמת הכאב בהתאם לשיטת הניתוח.

 • + הוסף תגובה
טיפול באמצעות דופלר אני 22/07/2020 10:41
 • שלום רב אני סובלת מזה זמן רב (כמעט שנתיים ) מטחורים - מקשהעל התפקוד היום יומי (במיוחד לאחר יציאות )יש לציין שהטחורים אינם נובעים מעצירות (כי אני לא סובלת מעצירות כלל ) מחפשת ובודקת ברשת כל מיני טיפולים אבל דיי חוששת מכאבים (לאחר הטיפול או החמרת המצב ) קראתי על שיטת דופלר וחוששת לסבול מכאבים או דימום לאחר הטיפול . כי כיום מתפקדת דיי רגיל לא סובלת מדימומים או כאבים ביום יום כי הם חוזרים למקומם לאחר מנוחה . אודה לתשובה .

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר רפאל אלון 22/07/2020 20:19
 • יש מספר שיטות לטיפול בטחורים ומתאימים את השיטה למצב המטופל. עלייך לפנות לבדיקת פרוקטולוג ולאחר בדיקה גופנית הכוללת החדרת מכשיר לבדיקת פי הטבעת תוכלי לדון איתן באפשרויות הטיפוליות המתאימות לך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!