ניתוח פיסורה ( Lateral internal sphincterotomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

מטרת הניתוח

כאשר לא מצליחים לרפא סדק (פיסורה) בפי הטבעת באמצעות תרופות, מבוצע ניתוח פיסורה.
ההליך המועדף לביצוע ניתוח פיסורה הוא חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי.


הליך הניתוח
הרופא מבצע חיתוך קטן בסוגר הטבעתי הפנימי, אחד משני שרירים שמפעילים את פי הטבעת. הליך זה יכול להתבצע במרפאת חוץ, תחת הרדמה מקומית, או תחת הרדמה כללית.

שריר הסוגר הטבעתי הפנימי נמצא תמיד במצב מתוח, המכונה גם לחץ קבוע. אם המתח הופך להיות גבוה מידי, עלול להיווצר סדק (פיסורה), או שסדק קיים עלול שלא להחלים. החיתוך מוריד את רמת הלחץ הקבוע ומאפשר לסדק להחלים.

חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי מצליח לרפא סדקים בפי הטבעת (פיסורות), בשיעור גבוה יותר מכל תרופה אחרת המשמשת לטיפול בסדקים בפי הטבעת, שקיימים זמן רב. 

התוצאות של ניתוח פיסורה מחזיקות מעמד זמן ארוך יותר והסדקים בפי הטבעת אצל אנשים שעברו ניתוח, חוזרים להופיע פחות מאשר אצל אנשים שטופלו באמצעות תרופות.

אחרי הניתוח
במחקרים מסוימים נמצא כי תופעות כמו חוסר שליטה בפליטת גזים וחוסר שליטה בהפרשת צואה (חוסר שליטה על הסוגרים), שכיחות יותר בקרב מטופלים שעברו חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי, לאחר ניתוח פיסורה, מאשר בקרב מטופלים שטופלו בתרופות. 

למרות זאת, שביעות הרצון מתוצאות ניתוח פיסורה היא גבוהה. מסקירה של מחקרים רבים עולה שהסיכון לחוסר שליטה על הסוגרים עומד על 8 אחוזים. כלומר 8 מכל 100 מנותחים נתקלו בקושי מסוים בשליטה על הסוגרים. 

שיעור זה אינו שונה בהרבה מהשיעור בקרב אנשים עם סדקים כרוניים בפי הטבעת, שטופלו באמצעות תרופות. אנשים השוקלים טיפול באמצעות ניתוח פיסורה, חשוב שייקחו בחשבון את הסיכון הקיים להופעת בעיה בשליטה על הסוגרים בעקבותיו.

מידע נוסף אודות פיסורה
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח פיסורה

מאמרים נוספים בתחום
בואו נדבר על הנושא המביך של גזים או נפיחוֹת: מדוע הם נגרמים? איך ניתן למנוע אותם? והאם הם סימן לכך שמשהו לא בסדר? האם נפיחות בעלות ריח עז מעידות על מחלה?לא תמיד. לרוב נפיחות הן חסרות ריח, אך...
טחורים הם חלק מהאנטומיה התקינה שלנו. עובדה, לכולנו יש רקמת טחורים. רק שאצל חלק מאיתנו, הם נהיים מוגדלים וסימפטומטיים, ואז מתחילות הצרות. אילו סוגי טחורים ישנם, ממה הם נגרמים, ואיך מטפלים בכל אח...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח פיסורה

בתחום
כאבים בזמן מתן צואה ודימום לאחר מכן בדרך כלל מעידים על טחורים או על פיסורה בפי הטבעת. לא ברור לי מדוע הכירורג בדק אם יש שבר. האם הוא ביצע בדיקה רקטלית? עליך לפנות לבדיקה חוזרת של כירורג על מנת לברר ...

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אמבולציה של טחורים מנחם 02/12/2020 13:03
  • אשמח לקבל מידע על הטיפול. האם הטיפול כואב? כמה עולה? יש השתתפות של קופ"ח? אני סובל מטחורים חיצוניים מדממים בכל יציאה, כמעיין שופע.. כאבים אחרי כל יציאה למשך שעות רבות. תודה מנחם

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 03/12/2020 05:44
  • אין לי נסיון בשיטה שציינת. טחורים חיצוניים אינם מדממים - הדימום מקורו בטחורים פנימיים. ייתכן ויש לך גם פיסורה. פנה לבדיקת מומחה לאבחון וקבלת טיפול מתאים

  • + הוסף תגובה
טחורים אחרי לידות אימא 01/12/2020 16:31
  • שלום, אני אחרי 3 לידות וגינאליות והבחנתי שיש לי טחורים חיצוניים שנראים לעין. פרט לאסטטיקה זה לא מפריע לי כרגע. האם יש מה לעשות בנידון? האם כדאי לשקול ניתוח מטעמים אסטטיים? תודה

  • + הוסף תגובה
טחורים חיצונים ד"ר רפאל אלון 01/12/2020 22:07
3 שנים לאחר ניתוח כריתת טחורים פנימיים ופיסורה יפית 30/11/2020 16:41
  • שלום. 3 שנים לאחר ניתוח כריתת טחורים פנימיים ופיסורה. כיום טחורים בדרגה שלוש פנימיים וחיצוניים עם קושי רב ביציאות. לא מדובר בעצירות, הצואה במרקם תקין. יש קושי בזמן יציאה, מרגיש כי מנגנון של דחיפת הצואה החוצה נפגע. כאילו יכולת הפריסטלטיקה נפגעה. הומלץ על ניתוח נוסף לכריתת טחורים. אך עליי לעבור בדיקות נוספות לפני; מנומטריה אנאלית ודפקוגרפיה.השאלה שלי, האם ניתן לדעת אם אני נמנית מבין אלו שנאלצים לחזור שוב ושוב על הניתוח בשל בעיות כאלה או אחרות? כלומר האם יש פרופיל ידוע מראש של אלו שצריכים להתמודד עם ניתוחים חוזרים? מניחה שאף אחד לא יכול להבטיח שניתוח חוזר יפתור לחלוטין את הבעיה. חוששת מאוד מפגיעה קשה בשריר.

  • + הוסף תגובה
3 שנים ד"ר רפאל אלון 30/11/2020 23:52
  • הופנית לסדרת בדיקות כדי לנסות להגיע לאבחנה מדויקת ממה נגרם הסבל שלך וכדי שניתן יהיה להציע פתרון מתאים. טחורים יכולים לחזור אחרי נתוח כריתה אצל חלק מהמקרים. אין לקבוצה זו מאפיינים מיוחדים הניתנים לצפיה מראש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!