השתלת שיער ( Hair Replacement Surgery grafting and scalp reduction ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואה אסתטית

מטרת הניתוח

נשירת שיער היא בעיה מתסכלת עבור אנשים רבים. תרופות כגון רוגיין ופרופסיה עשויות לעזור לאנשים עם קרחות תורשתית, אך זהו פתרון זמני. 

עבור אנשים מסוימים, ניתוח השתלת שיער, שיפתור את הבעיה באופן קבוע, הוא הפתרון המועדף. בניתוח השתלת  שיער קיימים שני הליכים טיפוסיים – השתלת שיער והקטנת קרקפת. מועמדים מתאימים להוספת שיער הם גברים עם קרחות בדפוס גברי ונשים עם שיער דליל. 

גם אנשים שאיבדו שיער כתוצאה מכוויות או פציעות בקרקפת, יכולים להסתייע בניתוח השתלת שיער. הניתוח לא יועיל לנשים שיש להן נשירת שיער משמעותית בשטח נרחב. 

כמו כן, אנשים שאין להם מספיק מקומות מהם ניתן לקחת את ה"תרומה" ואנשים שיש להם רקמת צלקת ורודה, או צלקות עבות וסיביות, כתוצאה מכוויות או מפציעות בקרקפת, אינם מועמדים מתאימים להשתלה.

תיאור הניתוח
 
במהלך ניתוח השתלת שיער, הרופא מעביר שיערות מאזור שיש בו הרבה שיער לאזורים קרחים משיער.
רוב השתלות השיער מתבצעות במרפאה, תחת הרדמה מקומית. 

במהלך השתלת שיער מרגישים כאב מזערי בלבד. לאחר ניקוי יסודי של הקרקפת, המנתח משתמש במחטים קטנות על מנת להרדים אזור בו יש צמיחה נורמאלית של שיערות, בחלק האחורי של הקרקפת. הוא מסיר חלק מהאזור השעיר של הקרקפת בעזרת אזמל מנתחים, מניח אותו בצד ותופר את הקרקפת בחזרה.

קבוצות קטנות של שיער, או שיערות בודדות, מופרדות, או מוסרות מהקרקפת בעזרת זכוכית מגדלת באמצעות סכין חד. מנקים ומרדימים את האזור שיקבל את השערות הבריאות (בדרך כלל החלק הקדמי של הקרקפת), באמצעות מחטים קטנות.

בסופו של התהליך, יוצרים נקבים זעירים בחלק הקדמי של הקרקפת ומניחים בתוכם בזהירות את השערות הבריאות. במהלך ניתוח הוספת שיער אחד משתילים מאות ואפילו אלפי שערות.
 
סיכונים
 
סיכונים שקיימים בניתוח מכל סוג:
 

·         
דימום

·         
זיהום
 
סיכונים נוספים בניתוח השתלת שיער:
 

·         
צלקת

·         
מראה לא טבעי של השיער החדש שצמח (שכיח בעיקר בשיטות הישנות יותר).
 
קיימת אפשרות שלאחר הניתוח, השתלת שיער תיראה פחות מוצלחת מהציפיות.
 
על מנת שניתוח השתלת שיער יהיה בטוח ומוצלח, חשוב שמצבו הבריאותי של המטופל יהיה טוב. בכל מקרה, חשוב לשוחח עם הרופא על הסיכונים והאפשרויות, לפני שמבצעים ניתוח כלשהו מתוך בחירה (ניתוח שאינו הכרחי).
 
הטיפול לאחר הניתוח
 
ברוב השיטות המודרניות של השתלת שיער, מתרחשת צמיחה מעולה של שיער, תוך מספר חודשים לאחר הניתוח. יחד עם זאת, לעתים קרובות, יש צורך ביותר מטיפול אחד, על מנת להגיע למראה הטוב ביותר.
 
השיער שהוחלף בדרך כלל נשאר לצמיתות. אין צורך בטיפול ארוך טווח.

לאחר ניתוח השתלת שיער, במהלך תקופת ההחלמה, הקרקפת בדרך כלל רגישה מאד. במקרים מסוימים יתכן צורך בשימוש במשככי כאבים חזקים, הניטלים דרך הפה למשך מספר ימים.

הראש נשאר חבוש בתחבושת כירורגית גדולה, או בתחבושת קטנה יותר ועליה כובע, לפחות למשך יום אחד או יומיים. חלק מהרופאים ממליצים גם על נטילת אנטיביוטיקה, או תרופות אנטי דלקתיות לאחר ניתוח הוספת שיער.

אין צורך בשום טיפול נוסף לאחר ניתוח הוספת שיער.
מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת שיער

מאמרים נוספים בתחום
אנו נמצאים בעידן של מחקר וטכנולוגיות מתקדמות. בזכות המדע וההתפתחויות בתחום הבריאות אנו חיים שנים ארוכות יותר ויודעים לשמר ולהאריך את בריאות מנגנוני הגוף השונים. לשמחתנו, גם תחום השיער נהנה מהקדמה...
לייעוץ חינם בנושא הסרת שיער פנה למומחה שלנו >>> הרפואה הסינית רואה בחזות החיצונית של האדם ייצוג של מצב האיברים הפנימיים, אנרגיית החיים ומצב זרימת הדם. הגישה הסינית לשימור אנרגיית החיים, מר...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת שיער

השתלת שיער יכולה לשפר באופן משמעותי את המראה ואת הביטחון העצמי של מטופל מקריח. יחד עם זאת, חשוב לזכור שטיפול מסוג זה אינו יכול ליצור שיער חדש. הוא יכול רק להעביר את השיער הקיים מהחלק האחורי של הקרקפת ...
המונח אלופציה משמעותו אובדן שיער. כאשר מדובר באובדן שיער במקטעים בודדים, שם התופעה הוא Alopecia Areata, וכאשר המצב חמור יותר, ויש אובדן של כל שיער שם התופעה הוא Alopecia Totalis. הבסיס לתופעה אינו נ...

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
3 שאלות נילי 15/11/2020 15:32
 • 1. ניתוח הגדלה ממצב שטוח, שד אחד גדול/ נפוח יותר. מתי זה אמור להשתוות חזרה? (שתלים באותו גודל בשני הצדדים, סימטריה במדידות) 2. סרט רפואי למניעת צלקת: האם קריטי שהייה 24 שעות ללא הסרט? לחברת 3M יש כמה סוגים. במקרה הקלאסי מה מומלץ? (סיליקון/נייר/ניילון?) 3. ראתי המלצות שונות בדבר החלפת הסרט הרפואי- כל יום למקלחת/ שלושה ימים ולא להרטיב/ להתקלח רגיל עד שמתיישן- מה באמת השיטה המומלצת?

 • + הוסף תגובה
גודל לא תואם נילי 21/11/2020 19:51
 • בביקורת ראיתי שהמנתחת מופתעת/ מודאגת מכך ששד אחד גדול יותר מהשני (3 שבועות אחרי הניתוח), במדידות לא היתה כל אסימטריה נראית לעין. הי קבעה ביקורת נוספת לעוד שבועיים, ואמרה שאולי נצטרך א.ס. מה זה יכול להיות? כדאי כבר עכשיו לפנות לא.ס.?

 • + הוסף תגובה
גודל לא תואם פרופ' ליאור הלר 21/11/2020 21:25
 • שלום נילי אינני יודע למה הכוונה בא.ס. אבל אם הכוונה לאולטראסאונד כדי לבצע ולשלול הצטברות דם או נוזל. זה לא ממש דחוף אבל יכול לעזור להבין את הסיבה לאסימטריה. לגבי רצועות הסיליקון: אין שיטה קבועה איך להשתמש בהם אבל רצוי שהרצועה תיהיה מונחת כמה שיותר זמן על הצלקת הניתוחית. אין שום בעיה להוריד את רצועת הסיליקון ל24 שעות. לעתים גם כאשר המדידות בין השדים זהות קיימת אסימטירה בין השדיים. האסימטירה נובעת מאלסטיות וכמות רקמת השד שיכולה להיות שונה בין השדיים. בברכה

 • + הוסף תגובה
נפיחות נילי 23/11/2020 15:42
 • בהנחה שלא מדובר ב"סתם" אסימטריה, אלא ממש נפיחות של צד אחד: מה עוד יכולות להיות הסיבות אם לא נוזל/דם? ואיך מטפלים במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
מופירוסין לגירוי בעור יעל 23/11/2020 15:05
 • היי, לפני שלושה שבועות עברתי ניתוח הגדלת חזה, מזה כמה ימים אני מרגישה גירוי בצד אחד- באזור שליד השד- בקו מתחת לבית השחי. (נראה לי שזה עורי- חיצוני ולא פנימי) התחושה היא של צריבה/עקצוץ מציק כמו תלישת שיער. חשבתי שזה בגלל הפלסטרים, אבל גם לאחר החלפה, וגזירה- זה ממשיך, יש לציין שגם באזור קצת רחוק יותר- בצד הגוף. בביקורת, המנתחת רשמה לי מופירוסין בגלל החתכים שנגרמו מהפלסטרים הראשונים שהיו מרובים ולוחצים ובשילוב של החזיה והחגורה מלמעלה הם כאילו "חדרו" חזק מתחת לכפל וגרמו סימן כמו חתך. המשחה הזו באמת פתרון לחתכים? והיא מועילה גם לגירוי? מה הסיבה של הגירוי?

 • + הוסף תגובה
הוצאת קופסית במקרה שלי שרון 22/11/2020 13:09
 • היי פרופסור הלר. אתה חושב שאני צריכה להןציא את הקופסיות? היו לי שתלים בחספוס כלשהו (מנטור סילטקס) והוצאתי אותם אחרי חצי שנה. בצד ימין הייתה לי קופסחית דרגה 1 ובצד השני התכווצות דרגה 2 עם קצת נוזל. המנתח שלי השאיר את הקופסיות בשלמותם. האם אני בסכנה להתפתחות מחלה על הקופסית כי היו מחוספסים? ומה הסכנה להוציא אותם עכשיו? (עברו חודשיים וחצי מהניתוח)

 • + הוסף תגובה
הוצאת קופסית פרופ' ליאור הלר 22/11/2020 22:04
 • שלום שרום אני חושב שאנין שום צורך לבצע ניתוח נוסף להוציא את הקופסית במיוחד שהוצאת את השתלים לאחר חצי שנה. אין שום סכנה בהשארת קופסית שנוצרה (אם בכלל) עקב שתלים שהיו חצי שנה. אין מניע להוציא את הקופסית כאשר מתבצע ניתוח להוצאת השתלים אבל אין התוויה רפואית לבצע במיוחד ניתוח להוצאת הקופסית בלבד. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!