חידוש העור ( Laser Skin Resurfacing ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואה אסתטית


מטרת הניתוח

חידוש העור בלייזר יכול לסייע במזעור קווים, קמטים, פגמים בעור או צלקות של פצעי בגרות. ההליך משמש על מנת לטפל במגוון רחב של מצבים רפואיים בעור והוא ידוע במספר כינויים – הסרה בלייזר, קילוף בלייזר, ואידוי בלייזר. 
חידוש העור מבוצע על ידי שימוש בפעימות של קרן אור מרוכזת מאוד אשר מכוונת אל עבר רקמת העור הפגומה. שכבה אחר שכבה, העור מוסר בצורה מדויקת מאוד על מנת ליצור שטח פנים חלק יותר.

הכנה לפעולה

בין אם מבקשים לבצע טיפול פילינג כימי, או טיפול דרמבריישן (שיוף) מסיבות פרקטיות, ובין אם  הסיבות הן קוסמטיות, חשוב מאד לבחור מנתח פלסטי מוסמך. המנתח יבדוק את העור על מנת לגלות אם קיימים גורמים, שעלולים להשפיע על תוצאות הניתוח ועל מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר עבור המטופל שלפניו. 

המטופל והמנתח ידונו ביחסם לטיפול חידוש העור, יתאמו את הציפיות כך שתהיינה מציאותיות וידונו על הסיכונים שבטיפול. האמון נבנה במהלך השיחות הללו וההסכמה בין המנתח למטופל היא תנאי מוקדם לתוצאה מוצלחת של הטיפול.
 
לאחר שהמטופל והמנתח מחליטים לבצע טיפול פילינג כימי או שיוף (דרמבריישן), ידונו כל אפשרויות הטיפול וכל הסיכונים. כמו כן, המטופל יקבל מידע לגבי כל אחד מהטיפולים השונים. חשוב לזכור שטיפול פילינג כימי וגם טיפול פנים בלייזר (דרמבריישן) אינם מסוגלים לתקן עור רפוי, או לעצור את תהליך ההזדקנות. יתרה מזאת, מאחר וחלק מטיפולי הפילינג הכימי מבהירים את גוון העור, יש צורך להשתמש לאחר הטיפול בקרם הגנה מפני השמש באופן קבוע. 

לאחר תשאול רפואי מעמיק, המנתח ידון עם המטופל על אפשרויות ההרדמה, המקום בו יתבצע טיפול חידוש העור וכל עניין אחר שקשור בטיפול, כולל מחיר הטיפול. המנתח עשוי להמליץ על ניתוחים נוספים, לביצוע לפני או אחרי הטיפול לחידוש פני העור, על מנת לשפר את המראה הכללי.
 

תיאור הפעולה
 
העור מורכב מאפידרמיס ומדרמיס. בדרמיס יש שתי שכבות, שתיהן מורכבות מקולגן –סיבים ארוכים שמתרופפים ונמתחים כתוצאה מהזדקנות ומנזקי החשיפה לשמש. אם שכבת הדרמיס העמוקה ביותר, השכבה הרשתית (רטיקולרית), נפגעת, נגרמות צלקות, בעוד שהשכבה העליונה של הדרמיס השכבה הפפילרית (רקמת חיבור רפה), מסוגלת להחלים מפציעות מבלי להותיר צלקות. 

בטיפול פילינג כימי המנתח מורח חומר כימי על העור (קיימים מספר סוגים של חומרים שניתן להשתמש בהם). חומצה גליקולית היא החומר העדין ביותר. בחומצת אצטט תלת כלורית (
TCA) ניתן להשתמש ברמות שונות, לטיפולים שיחליקו את העור לתקופה ממושכת יותר. הקילוף העמוק ביותר מתבצע בעזרת חומר שנקרא פנול.
 
לפני כל קילוף (פילינג), מנקים את העור ביסודיות באמצעות תמיסה, על מנת להסיר את השמן ולהכין את העור לחדירה עמוקה יותר. מריחת החומר הכימי גורמת להסרת שכבת האפידרמיס של העור, כך החומר הכימי מצליח לחדור אל תוך השכבה הראשונה של הדרמיס.
 
שיוף (דרמבריישן) היא שיטה כירורגית של חידוש העור, באמצעותה ניתן להחליק גם צלקות וקמטים עמוקים יותר. המנתח מבצע הרדמה מקומית ו/או משתמש בחומר מקפיא, כדי לגרום למצב של חוסר תחושה בעור. ואז בעזרת מברשת שמסתובבת במהירות גבוהה, הוא מסיר את השכבה העליונה של העור, עד להשגת התוצאות הטובות ביותר. גודל הצלקות ועומקן ודרגת הקמטים, הם אלו שקובעים את אורך הטיפול
 
חידוש העור  מתבצע במקרים של קמטים, שנוצרו כתוצאה מחשיפה מופרזת לשמש, קמטים מתחת לעיניים וצלקות של אקנה (פצעי בגרות). גלי לייזר בעוצמה גבוהה – גלי אור מוגברים של פחמן דו חמצני, גורמים להתאדות מהירה של השכבה העליונה של העור, ללא דימום ותוך גרימת טראומה מינימאלית בלבד לעור שמסביב.
 
הטיפול שאחרי הפעולה
 
מיד לאחר טיפול חידוש העור המנתח יחבוש את העור. התנפחות והיווצרות של קרום על העור הן תופעות נורמאליות. יש למרוח על העור משחות לשמירה על רכותו ועל גמישותו, במשך עשרת הימים הראשונים לאחר הניתוח. האדמומיות בעור, שנמשכת גם לאחר תקופת ההחלמה הראשונית, נעלמת בדרך כלל לאחר כארבעה שבועות. 

המנתח בדרך כלל ממליץ על תזונה קלה אחרי טיפול חידוש העור, על הימנעות מטמפרטורות קיצוניות ומכל פעילות שעלולה לגרום מתח להבראת העור. חשוב מאד למלא באופן מדויק את הנחיות המנתח, בתקופה שלאחר הניתוח.  במידה והאדמומיות מתגברת, או במידה ומופיעה תחושת עקצוץ או גרוד, בימים שלאחר הניתוח, יש ליידע את המנתח על כך באופן מיידי.
 
במשך שבוע עד שבועיים לאחר טיפול חידוש העור יופיע עור חדש – ורדרד, עדין יותר וללא קמטים רבים. אולם עד שהאדמומיות תיעלם לחלוטין, יחלפו מספר שבועות. הטיפול שלאחר הניתוח כולל שימוש בקרם הגנה מפני השמש, על מנת להגן על העור בזמן שנוצרים פיגמנטים חדשים. 

העור ימשיך להיות בהיר יותר במשך תקופה ארוכה לאחר טיפול חידוש העור, מצב זה בדרך כלל משתנה כאשר רמת הפיגמנטים של העור חוזרת לעצמה.
מומחים


מאמרים לפי נושא חידוש העור

מאמרים נוספים בתחום
הוכח כי כוויות שמש בגיל הילדות מהוות סיכון גבוה להתפתחות מלנומה חוקרים מאוניברסיטת קולורדו בדנוור, ארצות הברית, בדקו את עורם של 585 ילדים בני 12 בצילום אולטרה סגול (UV), המאפשר לצפות ברזולוציה גבוה...
מדי שנה בל"ג בעומר, קיימת עליה באחוז הפניות למיון עקב כוויות - פי 3 בהשוואה לשאר ימות השנה. קבלו טיפים לשמירה על בטיחות הילדים ליד המדורה ל"ג בעומר הוא אחד מחגי הילדים האהובים ביותר. ואו...

שאלות ותשובות לפי נושא חידוש העור

בתחום
הדרישה הבסיסית ביותר עבור כל ניתוח הוא בריאות טובה. הדרישות האחרות הן בעניינים רגישים יותר ויש לבדוק אותן ביסודיות באמצעות שיחה עם המנתח. חשוב מאד שהציפיות מהניתוח ומהמנתח תהיינה מציאותיות. טיפולים לח...
כתמי עור חומים נוצרים בדרך כלל בשל חשיפה לשמש, גיל, תורשה, צלקות אקנה, גלולות למניעת הריון והריון. אצל בנך אני משערת שהסיבה היא חשיפה לשמש. ישנן שיטות טיפול שונות. תחילה ניתן לנסות משחות שונות, כד...

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לק בניתוח הגדלת חזה אושרה 22/02/2020 20:27
 • היי..האם באמת אפשר לבחור אם להוריד לק באצבעות ביידים או ברגליים?

 • + הוסף תגובה
לק בניתוח הגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:15
 • שלום אושרה. בזמן הניתוח שמים על האצבע מכשיר שמודד אחוז החמצן בדם ולכן מבקשים להוריד את הלק. לא צריך להוריד את הלק ברגים. בברכה

 • + הוסף תגובה
ביקשו ממני לבחור להוריד או בידיים או ברגליים כותבת השאלה 22/02/2020 22:57
לק בניתוח הגדלת שדים פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 23:06
 • זה בסדר. אפשר לשים את מכשיר הסטורציה שבודק אחוזי חמצן בדם גם באצבעות הרגלים. המרדים יבדוק במקום שבו את מורידה את הלק

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה וגודלה דניאלי 21/02/2020 15:36
 • מתי מתחיל לרדת קצת מהגודל של החזה?והאם הוא יורד משמעותית

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה וגודלה פרופ' ליאור הלר 21/02/2020 18:41
 • שלום דניאלי מיד לאחר הניתוח יש בצקת שתורמת לגודל השד. בצקת זאת יורדת בשלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח ולמעשה כבר לאחר חודשים אפשר להגיע לגודל שהוא מאד קרוב לתוצאה הסופית. בברכה

 • + הוסף תגובה
גודל השתל נועם 22/02/2020 00:23
 • דוקטור פחוצ או יותר אתה יכול להגיד לי על גודל השתלים 355 ו375 האם הם נחשבים לקטנים?

 • + הוסף תגובה
גודל השתל פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:22
 • שלום נועם שתלים בנפחים שציינת נחשבים על הצד הגדול של השתלים. יחד עם זאת חשוב איך השתל מתאים לגוף ולשד שלך כלומר אותם שתלים יכולים להיחשב גדולים אצל בחורה מסוימת וקטנים אצל בחורה עם מבנה שד וגוף שונה. בברכה

 • + הוסף תגובה
מתחת לשריר ומעל לשריר נועה 22/02/2020 14:38
 • דוקטור הרוםא המנתח שלי אמר שהניתוח יעשה מתחת לשריר ואני מפחדת כי שמעתח שהוא יוותר כואב.. וגם אם עושים מתחת לשריר צריך לקחת יותר גדול כי הוא אוטומטית קטן ב20 סמק ואני לא רוצה ממש טבעי אבל גם לא ענק. מה לעשות?

 • + הוסף תגובה
מתחת לשריר ומעל לשריר פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:18
 • שלום נועה אם יש לך מספיק רקמת שד כדי שתאפשר כיסוי טוב של השתל אפשר לבקש מהמנתח שלך לעשות את הניתוח מעל השריר. אם את מרגישה שהוא מרגיש לא נוח עם ניתוח מעל השריר אפשר לבקש חוות דעת שניה ממנתח נוסף. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!