העלמת ורידים ( Spider Veins and Varicose Veins ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הטיפול

מזה עשרות שנים מסייע טיפול העלמת ורידים להעלים דליות וורידי עכביש. ההליך כרוך בהזרקת תמיסה (בדרך כלל תמיסה מלחית) היישר לתוך הוורידים. הדבר גורם לבסוף להיקרשות הדם בוריד. רקמת צלקת מופיעה מעל הוריד, ואז היא נעלמת לאיטה.
טיפול העלמת ורידים נחשב להליך בדוק ומוכח. עד 80% מן הוורידים המוזרקים נעלמים לאחר ההטרשה. עבור ורידים גדולים יותר, ישנם הליכי פשיטת ורידים שונים שאפשר לבצע. עבור ורידי עכביש קטנים יותר, טיפול בלייזר גם הוא אפשרות מוצלחת.

הכנה לטיפול

על מנת לקבוע איזה מהטיפולים של העלמת ורידים יניב את התוצאות הטובות ביותר, יש לבצע בדיקה גופנית ותשאול  מקיף, לגבי ההיסטוריה הרפואית של הנבדק.

במקרים מסוימים הרופא צריך לראות כיצד הדם זורם בתוך הוריד, לשם כך הוא מבצע סריקה לא פולשנית, כמו למשל אולטרסאונד דופלר. על מנת שרופא העור (דרמטולוג) יוכל להמליץ על הטיפול המתאים ביותר, עליו לקחת בחשבון את כל המידע שהתקבל.
 

תהליך הטיפול


להלן תאור מהלכי הטיפולים של העלמת ורידים שפורטו לעיל:
 

טיפול הטרשה ורידית (סקלרותרפיה)
– הטיפול המקובל ביותר של העלמת ורידים, רופאים מטפלים בורידים בלתי רצויים, באמצעות הטרשה ורידית כבר יותר ממאה שנים.
 
במהלך טיפול הטרשה ורידית, מחדירים תמיסה אל תוך הוריד, באמצעות מחט דקה מאד. התמיסה גורמת לדפנות הוריד להתעבות ולהידבק זו אל זו. כתוצאה מכך הוריד נאטם ובסופו של דבר הוא נעלם.
 
לאחר ההזרקות, חובשים את האזור שטופל והמטופל מתבקש להלך במרפאה. במקרים בהם מטפלים ברגל, חובשים אותה בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי, לפני שהמטופל נעמד על רגליו.
 
לעתים המטופל מתבקש להמתין במרפאה 15 עד 30 דקות לאחר הטיפול, על מנת שרופא העור יוכל להעריך את מצבו.
 
לעתים, על מנת לטפל בורידים, יש צורך ביותר מביקור אחד במרפאה.
 
כריתת דליות אמבולטורית – שיטת העלמת ורידים שמשמשת לטיפול בבעיות ורידים מסוגים רבים. בדרך כלל כריתת דליות אמבולטורית, היא השיטה הטובה ביותר עבור מטופלים צעירים שיש להם ורידים בולטים (דליות). על פי רוב, דפנות הורידים אצל המטופלים הללו עבות וחזקות במידה כזו שאינה מאפשרת שימוש בהטרשה ורידית. 

כריתת דליות אמבולטורית היא שיטה הנפוצה לטיפול בדליות כאשר הן מופיעות באזור המרכזי של הגוף, כלומר לא בגפיים או בראש.
 
טיפול העלמת ורידים זה מתחיל כאשר המטופל עומד על רגליו, על מנת שרופא העור יוכל לסמן את הורידים בהם הוא מעוניין לטפל, באמצעות עט מיוחד. לאחר מכן, המטופל נשכב ורופא העור בודק מחדש את הורידים. 

לאחר שהרופא מסיים לסמן את כל האזורים, הוא משתמש בהרדמה מסוג מסוים, שגורמת לכל האזור להתנפח. הרדמה מסוג זה גורמת לאובדן תחושה זמני ברגל, למשך פרק זמן של עד 10 שעות.
 
לאחר שההרדמה נכנסת לפעולה, רופא העור מבצע סדרה של חיתוכים זעירים. לאחר מכן הוא מחדיר כלים כירורגיים מיוחדים, באמצעותם הוא מרים בעדינות את הוריד ומשחרר אותו, עד שהוא מחליק בקלות החוצה. ברוב המקרים אין צורך בתפרים. כאשר מטפלים בווריד גדול, יש צורך בתפרים.
 
לאחר הסרת הוריד, חובשים את האזור המטופל למניעת זיהומים. לפני שהמטופל נעמד על רגליו חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי. הטיפול כולו אורך 30 עד 60 דקות.
 
לאחר שנעמד על רגליו, המטופל מתבקש להלך במרפאה במשך 10 דקות, לאחר מכן הוא נבדק שוב, במידה ומצבו טוב הוא יכול לעזוב את המרפאה.
 
טיפול בלייזר ובגלי רדיו – אלו הן שיטות טיפול חדשות יחסית של העלמת ורידים, שמהוות עבור חלק מהמטופלים חלופה לניתוח מסורתי שמבוסס על הסרה וקשירה של ורידים, אותו חייבים לבצע בבית חולים. בעזרת שימוש בגלי רדיו ניתן לטפל בורידים גדולים יותר ברגליים. בלייזר משתמשים לטיפול בורידים גדולים מסוימים ברגליים, ב"ורידי עכביש" דקים מאד, בורידים בכף הרגל או בקרסול ובורידי עכביש שעלולים להופיע לאחר טיפול הטרשה ורידית.
 
כאשר משתמשים בהן לצורך טיפול בורידים גדולים ברגליים, שתי השיטות זהות. מרדימים את העור ומבצעים חתך קטן, כזה שניתן להחדיר דרכו אל תוך הוריד, צנתר (קטטר) של גלי רדיו, או סיב לייזר. כאשר מוציאים את הצנתר או את הסיב, נפלטת אנרגיה שגורמת לווריד להתכווץ ולהיאטם.
 
לאחר טיפול העלמת ורידים, חובשים את האזור, על מנת למנוע זיהום, מלבישים גרב אלסטית או תחבושת אלסטית ומבקשים מהמטופל להלך. הטיפולים משני הסוגים אורכים פחות משעה.
 
כאשר מבצעים טיפול העלמת ורידים בלייזר, לא מחדירים סיב לייזר, אלא מכוונים קרן לייזר אל ורידי העכביש. כל טיפול אורך 10 עד 15 דקות, ניתן לחזור על הטיפול כל חודש עד חודשיים.
 

סיכונים בטיפול


במקרים נדירים של טיפול העלמת ורידים, תיתכן דלקת באזור המפשעה – או שתהיה נפיחות פתאומית של הרגל – או שכיבים קטנים ייווצרו במקום הזריקה. צרו קשר מיידי עם רופאכם אם הדבר קורה.
 
תופעות לוואי של הטיפול הם גירוד עלול להימשך יום או יומיים לאחר הניתוח. ייתכן שיהיו לכם אזורים מורמים ואדומים באזור ההזרקה. אלה אמורים להיעלם תוך מספר ימים. סימני חבורות עלולים להימשך מספר ימים או שבועות. שינוי בצבע העור אפשרי אף הוא.
 

אחרי הטיפול

ברוב המקרים של העלמת ורידים, המטופלים יכולים לחזור לעבודה למחרת יום הטיפול, אך יש צורך בטיפול בבית. יש להחליף את התחבושת על האזור המטופל, על פי ההנחיות.
 
כאשר מטפלים ברגל, לעתים, על מנת להבטיח את התוצאות הקוסמטיות הטובות ביותר, יש צורך ללבוש גרב אלסטי או לחבוש תחבושת אלסטית. בדרך כלל, משתמשים בגרב אלסטית או בתחבושת אלסטית, לפרק זמן של 7 עד 21 ימים ולעתים יותר.
 
הליכה היא חלק בלתי נפרד וחיוני להחלמה, כאשר מטפלים ברגל. ההליכה עוזרת במניעת תופעות לוואי פוטנציאליות. רופא העור מנחה את המטופל לגבי תדירות ההליכה ומשך ההליכה. אין לחזור לעיסוק בפעילות גופנית שדורשת מאמץ, כמו למשל אימון משקולות, לפני שרופא העור מאשר זאת.
 
לאחר כל טיפול העלמת ורידים בלייזר, חשוב להגן על האזור מפני חשיפה לשמש למשך 14 ימים. 

כתוצאה מחשיפה לשמש עלולים להופיע על העור כתמים כהים.


מאמרים לפי נושא העלמת ורידים

דליות ברגליים, או בשמן המוכר יותר - ורידים ברגליים - הן תופעה נפוצה מאוד בקרב נשים וגברים בארץ ובעולם.  יותר מ- 50% מהנשים מעל גיל 40 ועד 20% מהגברים סובלים מדליות - ורידים ברגליים ברמות שונות.&n...
כ- 30% מהנשים בעולם המערבי סובלות מדליות ברגליים (אי ספיקה ורידית) אשר עלולה לגרום לנפיחות, דלקות, כיבים בעור ולעתים אף להיווצרות קרישי דם שעשויים להיות מסכני חיים. למעשה, מקור הבעיה הנפוצה ...

שאלות ותשובות לפי נושא העלמת ורידים

הכאבים בשוק השמאלית שאותם אתה מתאר יכולים בהחלט להיות קשורים לבעיה ורידית של חסימה חלקית או מלאה, אך גם יכולים להיות על רקע בעיות אחרות, כמו זיהום של העור (צלוליטיס), מאמץ גופני מוגזם ועוד. אי...

פורומים, ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הרמת שפה לילי 14/10/2019 23:12
  • שלום, האם ניתוח הרמת שפה זה ניתוח שעושים בארץ? האם זה ניתוח בהרדמה מלאה? כל פרט על זה אשמח לקבל. האם את מבצעת ניתוחים כאלה? מי מומחה לניתוחים אלה בארץ? הרבה תודה לילי

  • + הוסף תגובה
מתיחת בטן Kuka 07/10/2019 16:53
  • היי לפני חודש וכמעט שבועיים עברתי מתיחת בטן עם קשירת שרירים ותיקון בקע ההחלמה היתה בסדר לא יותר מידי כאבים די מרוצה מהתוצאה למרות שבשכיבה /ישיבה לא שטוחה לגמרי ויש עור רופף המנתח אמר שזה יסתדר וכי לא יכל למתוח שיהיב ממש מתוח וחייב שיהיב טיפה עור על מנת להתיישב האם זה באמת כך או שזה כשל?מתי יודעים בעצם שהמתיחה לא בוצעה כמו שצריך?ועוד שאלה מעל הטבור יש רגישות יתר ונפוח לפעמים ולפעמים הבטן נראית נפוחה ונורא קשה למצוא מה ללבוש כי הכל נפוח (עדיין עם החגורה)האם גם זה מסתדר?האם זה בצקות? מה ניתן לעשות ואם יש בכלל משהו שיכולה לעשות לבד כדי לזרז את ריפוי הבצקות והנפיחות?ועוד שאלה נוספת ואחרונה היו לי שתי פעירות בצלקת בבטן אחד מהם נסגר ויש שכבה לבנה קשה כמו גלד עליו בצד השני עוד לא נסגר מורחת פעמיים ביום מופירוסין ושמה גזה האם יש משהו אחר שניתן לשים על מנת לזרז את הסגירה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מתיחת בטן לאחר הרזייה- ללא הרדמה כללית רוית 07/10/2019 09:54
  • ירדתי כ-35 ק"ג במשקל. נותרה בטן רפוייה מאוד. האם ניתן לשפר את המראה ללא ניתוח בהרמה מלאה, שכן ההתאוששות שלי מההרדמה בניתוח הקיצור הייתה קשה מאוד..

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!