העלמת ורידים ( Spider Veins and Varicose Veins ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הטיפול

מזה עשרות שנים מסייע טיפול העלמת ורידים להעלים דליות וורידי עכביש. ההליך כרוך בהזרקת תמיסה (בדרך כלל תמיסה מלחית) היישר לתוך הוורידים. הדבר גורם לבסוף להיקרשות הדם בוריד. רקמת צלקת מופיעה מעל הוריד, ואז היא נעלמת לאיטה.
טיפול העלמת ורידים נחשב להליך בדוק ומוכח. עד 80% מן הוורידים המוזרקים נעלמים לאחר ההטרשה. עבור ורידים גדולים יותר, ישנם הליכי פשיטת ורידים שונים שאפשר לבצע. עבור ורידי עכביש קטנים יותר, טיפול בלייזר גם הוא אפשרות מוצלחת.

הכנה לטיפול

על מנת לקבוע איזה מהטיפולים של העלמת ורידים יניב את התוצאות הטובות ביותר, יש לבצע בדיקה גופנית ותשאול  מקיף, לגבי ההיסטוריה הרפואית של הנבדק.

במקרים מסוימים הרופא צריך לראות כיצד הדם זורם בתוך הוריד, לשם כך הוא מבצע סריקה לא פולשנית, כמו למשל אולטרסאונד דופלר. על מנת שרופא העור (דרמטולוג) יוכל להמליץ על הטיפול המתאים ביותר, עליו לקחת בחשבון את כל המידע שהתקבל.
 

תהליך הטיפול


להלן תאור מהלכי הטיפולים של העלמת ורידים שפורטו לעיל:
 

טיפול הטרשה ורידית (סקלרותרפיה)
– הטיפול המקובל ביותר של העלמת ורידים, רופאים מטפלים בורידים בלתי רצויים, באמצעות הטרשה ורידית כבר יותר ממאה שנים.
 
במהלך טיפול הטרשה ורידית, מחדירים תמיסה אל תוך הוריד, באמצעות מחט דקה מאד. התמיסה גורמת לדפנות הוריד להתעבות ולהידבק זו אל זו. כתוצאה מכך הוריד נאטם ובסופו של דבר הוא נעלם.
 
לאחר ההזרקות, חובשים את האזור שטופל והמטופל מתבקש להלך במרפאה. במקרים בהם מטפלים ברגל, חובשים אותה בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי, לפני שהמטופל נעמד על רגליו.
 
לעתים המטופל מתבקש להמתין במרפאה 15 עד 30 דקות לאחר הטיפול, על מנת שרופא העור יוכל להעריך את מצבו.
 
לעתים, על מנת לטפל בורידים, יש צורך ביותר מביקור אחד במרפאה.
 
כריתת דליות אמבולטורית – שיטת העלמת ורידים שמשמשת לטיפול בבעיות ורידים מסוגים רבים. בדרך כלל כריתת דליות אמבולטורית, היא השיטה הטובה ביותר עבור מטופלים צעירים שיש להם ורידים בולטים (דליות). על פי רוב, דפנות הורידים אצל המטופלים הללו עבות וחזקות במידה כזו שאינה מאפשרת שימוש בהטרשה ורידית. 

כריתת דליות אמבולטורית היא שיטה הנפוצה לטיפול בדליות כאשר הן מופיעות באזור המרכזי של הגוף, כלומר לא בגפיים או בראש.
 
טיפול העלמת ורידים זה מתחיל כאשר המטופל עומד על רגליו, על מנת שרופא העור יוכל לסמן את הורידים בהם הוא מעוניין לטפל, באמצעות עט מיוחד. לאחר מכן, המטופל נשכב ורופא העור בודק מחדש את הורידים. 

לאחר שהרופא מסיים לסמן את כל האזורים, הוא משתמש בהרדמה מסוג מסוים, שגורמת לכל האזור להתנפח. הרדמה מסוג זה גורמת לאובדן תחושה זמני ברגל, למשך פרק זמן של עד 10 שעות.
 
לאחר שההרדמה נכנסת לפעולה, רופא העור מבצע סדרה של חיתוכים זעירים. לאחר מכן הוא מחדיר כלים כירורגיים מיוחדים, באמצעותם הוא מרים בעדינות את הוריד ומשחרר אותו, עד שהוא מחליק בקלות החוצה. ברוב המקרים אין צורך בתפרים. כאשר מטפלים בווריד גדול, יש צורך בתפרים.
 
לאחר הסרת הוריד, חובשים את האזור המטופל למניעת זיהומים. לפני שהמטופל נעמד על רגליו חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי. הטיפול כולו אורך 30 עד 60 דקות.
 
לאחר שנעמד על רגליו, המטופל מתבקש להלך במרפאה במשך 10 דקות, לאחר מכן הוא נבדק שוב, במידה ומצבו טוב הוא יכול לעזוב את המרפאה.
 
טיפול בלייזר ובגלי רדיו – אלו הן שיטות טיפול חדשות יחסית של העלמת ורידים, שמהוות עבור חלק מהמטופלים חלופה לניתוח מסורתי שמבוסס על הסרה וקשירה של ורידים, אותו חייבים לבצע בבית חולים. בעזרת שימוש בגלי רדיו ניתן לטפל בורידים גדולים יותר ברגליים. בלייזר משתמשים לטיפול בורידים גדולים מסוימים ברגליים, ב"ורידי עכביש" דקים מאד, בורידים בכף הרגל או בקרסול ובורידי עכביש שעלולים להופיע לאחר טיפול הטרשה ורידית.
 
כאשר משתמשים בהן לצורך טיפול בורידים גדולים ברגליים, שתי השיטות זהות. מרדימים את העור ומבצעים חתך קטן, כזה שניתן להחדיר דרכו אל תוך הוריד, צנתר (קטטר) של גלי רדיו, או סיב לייזר. כאשר מוציאים את הצנתר או את הסיב, נפלטת אנרגיה שגורמת לווריד להתכווץ ולהיאטם.
 
לאחר טיפול העלמת ורידים, חובשים את האזור, על מנת למנוע זיהום, מלבישים גרב אלסטית או תחבושת אלסטית ומבקשים מהמטופל להלך. הטיפולים משני הסוגים אורכים פחות משעה.
 
כאשר מבצעים טיפול העלמת ורידים בלייזר, לא מחדירים סיב לייזר, אלא מכוונים קרן לייזר אל ורידי העכביש. כל טיפול אורך 10 עד 15 דקות, ניתן לחזור על הטיפול כל חודש עד חודשיים.
 

סיכונים בטיפול


במקרים נדירים של טיפול העלמת ורידים, תיתכן דלקת באזור המפשעה – או שתהיה נפיחות פתאומית של הרגל – או שכיבים קטנים ייווצרו במקום הזריקה. צרו קשר מיידי עם רופאכם אם הדבר קורה.
 
תופעות לוואי של הטיפול הם גירוד עלול להימשך יום או יומיים לאחר הניתוח. ייתכן שיהיו לכם אזורים מורמים ואדומים באזור ההזרקה. אלה אמורים להיעלם תוך מספר ימים. סימני חבורות עלולים להימשך מספר ימים או שבועות. שינוי בצבע העור אפשרי אף הוא.
 

אחרי הטיפול

ברוב המקרים של העלמת ורידים, המטופלים יכולים לחזור לעבודה למחרת יום הטיפול, אך יש צורך בטיפול בבית. יש להחליף את התחבושת על האזור המטופל, על פי ההנחיות.
 
כאשר מטפלים ברגל, לעתים, על מנת להבטיח את התוצאות הקוסמטיות הטובות ביותר, יש צורך ללבוש גרב אלסטי או לחבוש תחבושת אלסטית. בדרך כלל, משתמשים בגרב אלסטית או בתחבושת אלסטית, לפרק זמן של 7 עד 21 ימים ולעתים יותר.
 
הליכה היא חלק בלתי נפרד וחיוני להחלמה, כאשר מטפלים ברגל. ההליכה עוזרת במניעת תופעות לוואי פוטנציאליות. רופא העור מנחה את המטופל לגבי תדירות ההליכה ומשך ההליכה. אין לחזור לעיסוק בפעילות גופנית שדורשת מאמץ, כמו למשל אימון משקולות, לפני שרופא העור מאשר זאת.
 
לאחר כל טיפול העלמת ורידים בלייזר, חשוב להגן על האזור מפני חשיפה לשמש למשך 14 ימים. 

כתוצאה מחשיפה לשמש עלולים להופיע על העור כתמים כהים.
מומחים


מאמרים לפי נושא העלמת ורידים

דליות ברגליים, או בשמן המוכר יותר - ורידים ברגליים - הן תופעה נפוצה מאוד בקרב נשים וגברים בארץ ובעולם.  יותר מ- 50% מהנשים מעל גיל 40 ועד 20% מהגברים סובלים מדליות - ורידים ברגליים ברמות שונות.&n...
כ- 30% מהנשים בעולם המערבי סובלות מדליות ברגליים (אי ספיקה ורידית) אשר עלולה לגרום לנפיחות, דלקות, כיבים בעור ולעתים אף להיווצרות קרישי דם שעשויים להיות מסכני חיים. למעשה, מקור הבעיה הנפוצה ...

שאלות ותשובות לפי נושא העלמת ורידים

הכאבים בשוק השמאלית שאותם אתה מתאר יכולים בהחלט להיות קשורים לבעיה ורידית של חסימה חלקית או מלאה, אך גם יכולים להיות על רקע בעיות אחרות, כמו זיהום של העור (צלוליטיס), מאמץ גופני מוגזם ועוד. אי...

פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיקור בשד לילך 19/11/2019 09:47
  • שלום, עשיתי דיקור בשד פעמיים במשך כ-15 שנה בגלל גוש שומני בשד בצינורות החלב אותו שד גדל מאוד והיה נפוח לאורך השנים יותר מהשני, עברתי לאחרונה ניתוח הקטנת שדיים,במידה והגוש עדיין נשאר ואצטרך לעשות בעתיד שוב דיקור רציתי לדעת האם יש קשר בין הדיקור לצמיחה מואצת של השד? 2) מתכוונת להוריד עד 5 קג במשקל האם זה יגרום גם לירידה בחזה, לא מעונינת כי הקטנתי יותר מדי ,תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הרמת שד ,שחזור שד דנה 16/11/2019 00:33
  • שלום רב, עקב סרטן, בשד אחד עברתי מסטקטומי, לאחר מכן ניפוח עם מרחיב רקמות ובהמשך ניתוח נוסף בו עברתי שחזור עם שטל סילוקון והרמה לצורך התאמה של השד הבריא. היום כשלושה חודשים מהניתוח אין לי תחושה בפיטמה של השד הבריא שעבר הרמה ,כמו כן בשד המשוחזר יש לי הרגשה מוזרה של כובד וכאילו אני מרגישה את הסיליקון בתוך העור... האם יש סיכוי שהתחושה תחזור בפטמה של השד הבריא ? ומה לגבי השד עם שטל? המון תודה !

  • + הוסף תגובה
הרמת שד שחזור שד פרופ' ליאור הלר 16/11/2019 12:23
  • שלום דנה ברוב המקרי הרמה או הקטנה של השדים התחושה חוזרת לאזור הפטמה. בשלב זה (שלושה חודשים לאחר הניתוח) עדיין מוקדם לבצע הערכה סופית ולכן הייתי מציע להתייחס לשני הנושאים שציינת בעוד כשלושה חודשים. כמובן שיש מיעוט של מקירם בהם התחושה לא חוזרת אבל כאמור בשלב זה הסיכוי עדיין. אותה תשובה תקיפה גם לגבי השד המשוחזר. ברוב המקרים המטופלות מתרגלות לשד המשוחזר ולא חשות אותו כשד כבד או מלכותי. גם כאן רצוי לבצע את ההערכה כששה חודשים לאחר השחזור. לעתים כאשר השתל גדול מדי התחושה שתיארת לא נעלמת אבל כאמור מציע להמתין בשלב זה. בברכה

  • + הוסף תגובה
תודה רבה על המענה המהיר והמפורט!!! דנה 16/11/2019 12:51
הקטנת חזה פרח 14/11/2019 20:52
  • שלום, 10 ימים לאחר ניתוח הקטנה בשעות הערב יש הרגשה של מלאות נוראית בחזה, בנוסף ראיתי ערב אחד ששד אחד יותר גדול מהשני, אך זה הסתדר,מה הסיבה למלאות בחזה, אני שותה ליטר וחצי מים כל יום, האם יש קשר לתופעה? האם חזייה מרופדת יכולה "להגדיל" במידה אחת את החזה? תודה

  • + הוסף תגובה
הקטנת חזה פרופ' ליאור הלר 15/11/2019 06:34
  • שלום פרח אחת התופעות הקשורות לניתוח הקטנת החזה הינה הפרעה בניקוז הלימפטי. הצטברות הנוזל הלימפטי בשד תלויה במידת הפעילות וכמובן בגרביטציה ולכן סביר להניח שבסוף היום ובמיוחד בימים יותר פעילים את עלולה להרגיש שהשדים יותר גדושים מעט יותר נפוחים ולעתים קיימת אדמומיות בחלק התחתון של השד. במקרים אלה רצו אם ניתן , להקטין את מידת הפעילות במשך ולבצע עיסוי לימפטי. מציע לבקש מרופא המשפחה שלך הפניה לעיסוי לימפטי ואפשר לבקש ממנה/ממנו ללמד אותך לבצע את העיסוי כך שבמשך היום תוכלי מדי פעם לבצע בעצמך עיסוי כזה. הבצקת שאת תיארת איננה קשורה לכמות המים שאת שותה. בנושא החזיה: חזייה מרופדת יכולה "להגדיל" את מראה החזה. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!