טיפול פרפור פרוזדורים ( Catheter ablation for atrial fibrillation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה

 מטרת הניתוח

טיפול פרפור פרוזדורים מתבצעת באמצעות צריבה ממוקדת וצריבה מקיפה בעזרת צנתר על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים.
 
צריבה ממוקדת, המכונה גם צריבה מכוונת, מיושמת על מנת להשמיד את אזורי הלב המסוימים אשר משחררים אותות חשמליים חריגים המהווים את הגורם לתופעת פרפור הפרוזדורים. 

צריבה מקיפה מיושמת על מנת להשמיד את הרקמה אשר מאפשרת לפרפור הפרוזדורים להמשיך ולהופיע.


הליך הניתוח

במידה ומתן טיפול תרופתי אינו יעיל או שאינו אפשרי במקרה  על מנת לבצע  טיפול פרפור פרוזדורים, ניתן לבצע הליך שאינו ניתוחי המכונה צריבת רקמה בעזרת צנתר. 

צריבת רקמה בעזרת צנתר על מנת לבצע טיפול בפרפור פרוזדורים הינה הליך חדש יחסית והוא נמצא עדיין בשלבי מחקר. בהליך זה, חוטי מתכת דקיקים וגמישים מוחדרים אל תוך אחר העורקים הממוקמים במפשעה שלך והם מובלים אל תוך הלב. בקצה של חוטי המתכת ממוקמים מוליכים חשמליים (אלקטרודות). 

כל מוליך חשמלי משדר גלי רדיו המפיקים חום. החום המופק הורס את רקמת הלב אשר גורמת לפרפור הפרוזדורים או את רקמת הלב אשר גורמת לתופעה להמשיך ולהתרחש. 

ביצוע הליכים מעין אלה מטרתם לנסות ולרפא את תופעת פרפור פרוזדורים (צריבה ממוקדת, צריבה מקיפה וצריבת עורק הריאה) או על מנת לנסות ולשלוט על התסמינים שלך (צריבת הקשרית העלייתית חדרית).

לעיתים, הרופא משתמש בעת טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה ממוקדת בשילוב צריבה מקיפה. צריבת עורק הריאה מיושמת גם היא על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים. לעיתים, אותות חשמליים חריגים המגיעים מעורק הריאה גרומים לתופעת פרפור הפרוזדורים. (עורק הריאה מחזיר את הדם מן הריאות אל עבר הלב). 

ביצוע צריבה בעזרת צנתר בתוך עורק הריאה יכול לחסום את שידור האותות החשמליים הללו ולמנוע את הופעת פרפור הפרוזדורים. לרוב אין צורך בהשתלת קוצב לב כאשר מבוצעת צריבה בעזרת צנתר בעורק הראיה או ברקמה ממוקדת אחרת. 

בחלק מן המקרים טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה בעזרת צנתר יכולה להתבצע על ידי שימוש באנרגיה המופקת בעזרת תדרי רדיו המיושמת על פני השטח החיצוני של הגוף או על גבי רקמה פנימית בזמן ביצוע ניתוח לב פתוח. זו יכולה להיות אפשרות טובה עבורך במידה ונקבע לך ניתוח לב פתוח לטיפול בבעיה אחרת, כגון ביצוע מעקפי עורקים בלב או ניתוח להחלפת מסתם הלב. 

ביצוע צריבה על מנת לטפל בתסמינים של פרפור פרוזדורים צריבת הקשרית בעזרת צנתר, המכונה גם צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יכולה לסייע בשליטה על התסמינים המלווים את פרפור הפרוזדורים, כאשר לא ניתן לנטרל את הגורם עצמו. 

ייתכן ותזדקק לצריבת הקשרית בעזרת צנתר במידה וצריבה ממוקדת או היקפית של עורק הריאה שלך לא הפסיקה הופעת פרפור פרוזדורים, או באם ידוע מראש כי ביצוע הליכים אלה לא יסייעו לך. 

בזמן צריבת הקשרית מתרחשת השמדת מוחלטת של הקשרית העלייתית חדרית. לאחר השמדת הקשרית, היא אינה יכולה יותר לשלוח אותות חשמליים לחדרי הלב התחתונים. הליך זה מסייע בשליטה על תופעת פרפור החדרים. 

לאחר ביצוע טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יש צורך בקוצב לב קבוע על מנת לווסת את קצב פעימות הלב שלך. צריבת הקשרית יכולה להביא לשליטה על קצב פעימות הלב שלך ולצמצם את התסמינים, אך הליך זה אינו מונע או מרפא את פרפור הפרוזדורים. 

ייתכן ותזדקק לטיפול למניעת הופעתם של קרישי דם, כדוגמת Warfarin. אתה תקבל טיפול תרופתי שמטרתו לסייע לך להירגע. הרדמה מקומית תגרום לחוסר תחושה באזור שבו יוחדר הצנתר. 

טיפול פרפור פרוזדורים מבוצע בבית החולים, כך שתוכל להימצא תחת ניטור צמוד.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול פרפור פרוזדורים

אומגה 3 אמנם חיונית לנו, אבל הגוף לא מייצר אותה לבד, לכן חייבים לצרוך אותה ממקור חיצוני. דגים הם מקור מצויין לאומגה 3, ולשיפור הבריאות שלכם. אומגה 3 הינה חומצת שומן חיונית שהגוף זקוק לה בכדי לתפקד ...


פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתןח מעקפים עופר 22/11/2020 18:13
 • שלום דר בן 54 לפני שנתיים בדיוק עברתי מעקפים עדיין בצד שמאל יש הרגשה של מעין צביטה לא נעימה שאני מתכופף לשרוך נעל או מרים סל קניות כל פעולה קטנה שמצריכה מאמץ קל יש כאמור צביטה על שטח לא קטן בשד השמאלי וגם חוסר תחושה בשריר של השד האם התופעה שכיחה תןדה מראש

 • + הוסף תגובה
רגישות בחזה לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 24/11/2020 10:38
 • עופר שלום, לפי הסיפור שלך נראה כי מדובר במשהו מכאני הגורם לצביטה/גירוי/כאב אשר ניתן להפיק עם תנועה ידועה מראש. מטבע הדברים אינני מכיר את פרטי הניתוח ולא בדקתי אותך אך זה נשמע כמו חוט נירוסטה (איתם סוגרים את בית החזה) אשר גורם להרגשה הנ״ל. הייתי מציע לך לגשת למנתח או למחלקה שניתחה על מנת לעבור בדיקה גופנית, צילום חזה ואולי CT. במידה וגם הם יתרשמו כמוני בהחלט ניתן לטפל בבעיה בניתוח קצר ועם אחוזי הצלחה די גבוהים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
פער בתוצאות יונתן 16/11/2020 11:53
 • שלום. עשיתי היום בדיקת לחץ דם. התוצאה 112 ו- 57 , מה המשמעות וההשלכות?

 • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר דוד יעקובי 16/11/2020 14:06
 • שלום רב, זוהי קריאת לחץ דם יחידה אשר באנשים מסוימים יכולה להיות בגדר הנורמה בהיעדר תסמינים. (בעיקר בנשים בגיל הפוריות) כמובן שיש להשוות למדידות קודמות. הלחץ הדיאסטולי (57 ממ״כ) אכן נמוך מערכי הנורמה- יש לשלול בעיה מסתמית. מציע לפנות לרופא המשפחה על מנת לעבור על כלל התיק הרפואי. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים אחרי ניתוח מעקפים ויקי 11/11/2020 15:35
 • אני בת 37 לפני שנה + עברתי צנטור ומעקפים. חצי שנה לאחר ניתוח הרשתי לחצים בחזה פניתי למיון, באישפוז עשו שוב צנתור וראו שאחד המעקפים לא פעיל. שלחו אותי לעשות מיפוי לב במיפוי לב לא גילו איסכמיה עכשי שוב חזרו לחצים בחזה הייתי באישפוז אקג ובדיקות דם תקינות(חשוב לציין שגם לפני ניתוח העה הכל תקין רק תרופונין 14 שזה גם סביר לגילי) עכשיו תרופונין היה 5. שחררו אותי ואמרו שהכאבים הם לא ממקור לבבי. אך מדי יום חזרים לחצים בחזה גלי חום ובחילות. האם יש בדיקה שהיא לא פולשנית שתבדוק את המקור הכאבים/לחצים. לחץ דם בבור היום היה 77/47 דופק 55 עכשיו ל"ד 113/71 דופק 47 תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 12/11/2020 06:31
 • ויקי שלום, אני בטוח שהמצב כפי שתיארת אינו קל עבורך אך אנסה להדריך מעט. 1) קורה שמעקף נסתם, השאלה תמיד הינה עד כמה הוא חשוב ואיזו טריטוריה בשריר הלב הוא מספק (לשם כך בוצע המיפוי) 2) ניתוח מעקפים בגיל 37 (לא ציינת מחלות רקע) אך אני מניח כי ישנן כאלה (או לפחות היסטוריה משפחתית חזקה) דורש איזון גורמי סיכון אגרסיבי. 3) לחץ דם 77/47 אינו תקין ודורש פנייה לטיפול רפואי. 4) גם הדופק איטי מידי (אולי זו הסיבה לירידה בלחץ הדם)- אנו מצפים לדופק גבוה יותר כאשר לחץ הדם יורד. שוב- אינני מכיר את עברך הרפואי ולא את קונפיגורציית המעקפים אך כרגע (אינני ממעיט מערך המעקף הסתום) איזון סימנים חיוניים (למשל ל״ד) לא פחות חשוב. הייתי מציע לגשת בהקדם לרופא המטפל וכן לקרדיולוג על מנת לעבור שוב על התיק הרפואי ולקבל החלטות משותפות. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפים ויקי 12/11/2020 08:11
 • רקע משפחתית מחלות רקע חוג'קינס בגיל 6 ללא הקרנות. עישון כבד 15 שנה. כמובן שאלך לקקדיאולוג מטפל. יחד עם זאת עד כמה שכיח סגירת מעקף. ואיך לגרום שההתקף לא יחזור בקרוב? אף רופה לא מסביר לי רק אומרים לשמור על נטילת תרופות ולא לחזור לעישון..

 • + הוסף תגובה
מעקף סגור ד"ר דוד יעקובי 15/11/2020 07:52
 • חסימה אפשרית של מעקף נקבעת לפי מספר גורמים, ביניהם: 1) סוג המעקף 2) טיב המעקף 3) קוטר המעקף 4) עורק היעד והטריטוריה אשר הוא מספק 5) גורמי סיכון כמי שאינו מכיר את פרטי הניתוח שעברת קשה לתת מספרים. לגבי מניעת התקף לב- אכן, איזון גורמי סיכון הינו הכרחי לשמירה על המעקפים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!