//

טיפול פרפור פרוזדורים ( Catheter ablation for atrial fibrillation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה

 מטרת הניתוח

טיפול פרפור פרוזדורים מתבצעת באמצעות צריבה ממוקדת וצריבה מקיפה בעזרת צנתר על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים.
 
צריבה ממוקדת, המכונה גם צריבה מכוונת, מיושמת על מנת להשמיד את אזורי הלב המסוימים אשר משחררים אותות חשמליים חריגים המהווים את הגורם לתופעת פרפור הפרוזדורים. 

צריבה מקיפה מיושמת על מנת להשמיד את הרקמה אשר מאפשרת לפרפור הפרוזדורים להמשיך ולהופיע.


הליך הניתוח

במידה ומתן טיפול תרופתי אינו יעיל או שאינו אפשרי במקרה  על מנת לבצע  טיפול פרפור פרוזדורים, ניתן לבצע הליך שאינו ניתוחי המכונה צריבת רקמה בעזרת צנתר. 

צריבת רקמה בעזרת צנתר על מנת לבצע טיפול בפרפור פרוזדורים הינה הליך חדש יחסית והוא נמצא עדיין בשלבי מחקר. בהליך זה, חוטי מתכת דקיקים וגמישים מוחדרים אל תוך אחר העורקים הממוקמים במפשעה שלך והם מובלים אל תוך הלב. בקצה של חוטי המתכת ממוקמים מוליכים חשמליים (אלקטרודות). 

כל מוליך חשמלי משדר גלי רדיו המפיקים חום. החום המופק הורס את רקמת הלב אשר גורמת לפרפור הפרוזדורים או את רקמת הלב אשר גורמת לתופעה להמשיך ולהתרחש. 

ביצוע הליכים מעין אלה מטרתם לנסות ולרפא את תופעת פרפור פרוזדורים (צריבה ממוקדת, צריבה מקיפה וצריבת עורק הריאה) או על מנת לנסות ולשלוט על התסמינים שלך (צריבת הקשרית העלייתית חדרית).

לעיתים, הרופא משתמש בעת טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה ממוקדת בשילוב צריבה מקיפה. צריבת עורק הריאה מיושמת גם היא על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים. לעיתים, אותות חשמליים חריגים המגיעים מעורק הריאה גרומים לתופעת פרפור הפרוזדורים. (עורק הריאה מחזיר את הדם מן הריאות אל עבר הלב). 

ביצוע צריבה בעזרת צנתר בתוך עורק הריאה יכול לחסום את שידור האותות החשמליים הללו ולמנוע את הופעת פרפור הפרוזדורים. לרוב אין צורך בהשתלת קוצב לב כאשר מבוצעת צריבה בעזרת צנתר בעורק הראיה או ברקמה ממוקדת אחרת. 

בחלק מן המקרים טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה בעזרת צנתר יכולה להתבצע על ידי שימוש באנרגיה המופקת בעזרת תדרי רדיו המיושמת על פני השטח החיצוני של הגוף או על גבי רקמה פנימית בזמן ביצוע ניתוח לב פתוח. זו יכולה להיות אפשרות טובה עבורך במידה ונקבע לך ניתוח לב פתוח לטיפול בבעיה אחרת, כגון ביצוע מעקפי עורקים בלב או ניתוח להחלפת מסתם הלב. 

ביצוע צריבה על מנת לטפל בתסמינים של פרפור פרוזדורים צריבת הקשרית בעזרת צנתר, המכונה גם צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יכולה לסייע בשליטה על התסמינים המלווים את פרפור הפרוזדורים, כאשר לא ניתן לנטרל את הגורם עצמו. 

ייתכן ותזדקק לצריבת הקשרית בעזרת צנתר במידה וצריבה ממוקדת או היקפית של עורק הריאה שלך לא הפסיקה הופעת פרפור פרוזדורים, או באם ידוע מראש כי ביצוע הליכים אלה לא יסייעו לך. 

בזמן צריבת הקשרית מתרחשת השמדת מוחלטת של הקשרית העלייתית חדרית. לאחר השמדת הקשרית, היא אינה יכולה יותר לשלוח אותות חשמליים לחדרי הלב התחתונים. הליך זה מסייע בשליטה על תופעת פרפור החדרים. 

לאחר ביצוע טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יש צורך בקוצב לב קבוע על מנת לווסת את קצב פעימות הלב שלך. צריבת הקשרית יכולה להביא לשליטה על קצב פעימות הלב שלך ולצמצם את התסמינים, אך הליך זה אינו מונע או מרפא את פרפור הפרוזדורים. 

ייתכן ותזדקק לטיפול למניעת הופעתם של קרישי דם, כדוגמת Warfarin. אתה תקבל טיפול תרופתי שמטרתו לסייע לך להירגע. הרדמה מקומית תגרום לחוסר תחושה באזור שבו יוחדר הצנתר. 

טיפול פרפור פרוזדורים מבוצע בבית החולים, כך שתוכל להימצא תחת ניטור צמוד.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול פרפור פרוזדורים

אומגה 3 אמנם חיונית לנו, אבל הגוף לא מייצר אותה לבד, לכן חייבים לצרוך אותה ממקור חיצוני. דגים הם מקור מצויין לאומגה 3, ולשיפור הבריאות שלכם. אומגה 3 הינה חומצת שומן חיונית שהגוף זקוק לה בכדי לתפקד ...


פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
 • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

 • + הוסף תגובה
עיבוי המסתם האאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 21/07/2020 07:26
 • עידן שלום, עיבוי מסתם אאורטלי יכול להופיע כממצא אקראי בבדיקת האקו אך בהחלט יש להתייחס אליו ולהמשיך לעקוב בקביעות. בשנים האחרונות פורסמו מספר עבודות לגבי הפוטנציאל של עיבוי מסוג זה להפוך להיצרות ממשית בהמשך החיים אשר עלולה להפריע לזרימת הדם התקינה בין החדר השמאלי לאבי העורקים. מניח שאם באקו הייתה מזוהה הפרעה המודינמית כלשהי העניין היה מופיע בדו״ח. הייתי מציע לחזור לקרדיולוג המטפל ויחד לגבש תכנית פעולה/מעקב לשנים הקרובות על מנת לעקוב בצורה היעילה ביותר אחר הממצא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תוצאה של זיהום חיידקי? עידן 21/07/2020 15:17
 • תודה על התגובה. מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים הוא זיהום חיידקי של המסתם שמוביל להצטלקות ועיבוי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים ושינויים במסתמי הלב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 27/07/2020 11:25
 • עידן שלום, טיפולי שיניים הם בהחלט מקור מוביל לכניסת חיידקים לזרם הדם, דבר שיכול במקרים מסוימים להוביל לדלקת פנים הלב. חשוב לציין כי דלקת כזו יכולה להיות מאוד חריפה בהתייצגותה בשלביה הראשונים ואכן דורשת טיפול אנטיביוטי לוריד לכל הפחות. אם כוונתך שהחיידקים נמצאים שם ורק ע״י אנטיביוטיקה נצליח ״לנקות״ את המסתם, אז כנראה שלא- כפי שציינתי ההתייצגות הינה חריפה; מלווה בחום בדר״כ ובשינויים מבניים עמוקים יותר למסתם. עלייך להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי כל העניין הנ״ל לצורך המשך מעקב. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תודה על התגובה, ושאלת המשך בנוגע לזיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:25
 • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

 • + הוסף תגובה
הצטלקות המסתם האאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 27/07/2020 11:27
 • עידן שלום, טיפולי שיניים הם בהחלט מקור מוביל לכניסת חיידקים לזרם הדם, דבר שיכול במקרים מסוימים להוביל לדלקת פנים הלב. חשוב לציין כי דלקת כזו יכולה להיות מאוד חריפה בהתייצגותה בשלביה הראשונים ואכן דורשת טיפול אנטיביוטי לוריד לכל הפחות. אם כוונתך שהחיידקים נמצאים שם ורק ע״י אנטיביוטיקה נצליח ״לנקות״ את המסתם, אז כנראה שלא- כפי שציינתי ההתייצבות הינה חריפה; מלווה בחום בדר״כ ובשינויים מבניים עמוקים יותר למסתם. עלייך להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי כל העניין הנ״ל לצורך המשך מעקב. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב פתוח חוזר עדי 22/06/2020 18:33
 • שלום אני בן 37 ,בריא,העוסק בספורט עברתי ניתוח לב פתוח להסרת וגטציה,אם אפשרות להחלפת מסתם ,כאשר יוחלט על העניין בזמן הניתוח. .בסיום הניתוח ,נאמר שהניתוח עבר בהצלחה. הוגטציה הוסרה ,המסתם נשמר,רק יש דליפה קלה מהמסתם האורטלי. לאחר בדיקת אקו לפני שיחרור מבית חולים.לתדהמתי, נאמר שהדליפה הינה בינונית עד קשה. ובכל זאת ממליצים לשחרר הביתה, ולא לנתח עכשיו אלא לחיות עם זה.... אני חושש מתלבט, האם כדאי לעבור כבר את הניתוח או לחכות.צה הסיכונים, מהי ההשפעה על אורח החיים.

 • + הוסף תגובה
תיקון מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 25/06/2020 08:11
 • עדי שלום, אין ספק שמדובר במקרה קליני מורכב בו כל החלטה צריכה להשקל בכובד ראש. אתייחס לדברים בכלליות בלבד. מטרתו של המנתח הייתה לשמר את המסתם הקיים תוך שמירה על תפקודו. בסיום הניתוח- הכלי האמין ביותר שיש ברשותו של המנתח הינה בדיקת האקו אשר מבוצעת בדרך כלל ע״י קרדיולוג- במקרה זה התשובה הייתה כי מדובר באי-ספיקה קלה ולכן המנתח קיבל את התוצאה הניתוחית. קורה, לפני השחרור, שהבדיקה העוקבת לא עולה בקנה אחד עם הבדיקה מחדר הניתוח וכאן אנו נכנסים לעניין קבלת ההחלטות הסבוך- האם לנתח שוב בפרק זמן קצר (לפני שהמטופל יצא מהתקופה הבתר-הניתוחית המוקדמת) או לנסות ולבצע אקו לב נוסף בעוד מספר שבועות ולהעריך שוב את המסתם. ההחלטה תלויה כמובן במנתח אשר יחד עם הקרדיולוג מחליטים לגבי חומרת הדלף ויחד עם ההתייצגות במטופל הספציפי לוקחים את ההחלטה. אינני יודע כמה זמן עבר מהניתוח שלך והאם בוצעה בדיקה נוספת. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב החלפת מסתם אורן 27/07/2020 09:14
 • עדי שלום .גם אני עברתי ניתוח לב פתוח להחלפת מסתם מיטרלי.אני ממליץ לא לדחות דברים אם תרצה לדבר איתי תרשום לי את המייל שלך .ביי

 • + הוסף תגובה
פרוקור אבי 20/07/2020 12:04
פרוקור (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 22/07/2020 07:17
 • אבי שלום, לחלק מההתוויות ישנם תחליפים לפרוקור אך קבוצה לא קטנה של חולים עדיין זקוקים לתרופה. עלייך לפנות לרופא המשפחה אשר יכול לשלוח אותך לאלרגולוג על מנת לאמת/לשלול את התופעה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!