טיפול פרפור פרוזדורים ( Catheter ablation for atrial fibrillation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה

 מטרת הניתוח

טיפול פרפור פרוזדורים מתבצעת באמצעות צריבה ממוקדת וצריבה מקיפה בעזרת צנתר על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים.
 
צריבה ממוקדת, המכונה גם צריבה מכוונת, מיושמת על מנת להשמיד את אזורי הלב המסוימים אשר משחררים אותות חשמליים חריגים המהווים את הגורם לתופעת פרפור הפרוזדורים. 

צריבה מקיפה מיושמת על מנת להשמיד את הרקמה אשר מאפשרת לפרפור הפרוזדורים להמשיך ולהופיע.


הליך הניתוח

במידה ומתן טיפול תרופתי אינו יעיל או שאינו אפשרי במקרה  על מנת לבצע  טיפול פרפור פרוזדורים, ניתן לבצע הליך שאינו ניתוחי המכונה צריבת רקמה בעזרת צנתר. 

צריבת רקמה בעזרת צנתר על מנת לבצע טיפול בפרפור פרוזדורים הינה הליך חדש יחסית והוא נמצא עדיין בשלבי מחקר. בהליך זה, חוטי מתכת דקיקים וגמישים מוחדרים אל תוך אחר העורקים הממוקמים במפשעה שלך והם מובלים אל תוך הלב. בקצה של חוטי המתכת ממוקמים מוליכים חשמליים (אלקטרודות). 

כל מוליך חשמלי משדר גלי רדיו המפיקים חום. החום המופק הורס את רקמת הלב אשר גורמת לפרפור הפרוזדורים או את רקמת הלב אשר גורמת לתופעה להמשיך ולהתרחש. 

ביצוע הליכים מעין אלה מטרתם לנסות ולרפא את תופעת פרפור פרוזדורים (צריבה ממוקדת, צריבה מקיפה וצריבת עורק הריאה) או על מנת לנסות ולשלוט על התסמינים שלך (צריבת הקשרית העלייתית חדרית).

לעיתים, הרופא משתמש בעת טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה ממוקדת בשילוב צריבה מקיפה. צריבת עורק הריאה מיושמת גם היא על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים. לעיתים, אותות חשמליים חריגים המגיעים מעורק הריאה גרומים לתופעת פרפור הפרוזדורים. (עורק הריאה מחזיר את הדם מן הריאות אל עבר הלב). 

ביצוע צריבה בעזרת צנתר בתוך עורק הריאה יכול לחסום את שידור האותות החשמליים הללו ולמנוע את הופעת פרפור הפרוזדורים. לרוב אין צורך בהשתלת קוצב לב כאשר מבוצעת צריבה בעזרת צנתר בעורק הראיה או ברקמה ממוקדת אחרת. 

בחלק מן המקרים טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה בעזרת צנתר יכולה להתבצע על ידי שימוש באנרגיה המופקת בעזרת תדרי רדיו המיושמת על פני השטח החיצוני של הגוף או על גבי רקמה פנימית בזמן ביצוע ניתוח לב פתוח. זו יכולה להיות אפשרות טובה עבורך במידה ונקבע לך ניתוח לב פתוח לטיפול בבעיה אחרת, כגון ביצוע מעקפי עורקים בלב או ניתוח להחלפת מסתם הלב. 

ביצוע צריבה על מנת לטפל בתסמינים של פרפור פרוזדורים צריבת הקשרית בעזרת צנתר, המכונה גם צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יכולה לסייע בשליטה על התסמינים המלווים את פרפור הפרוזדורים, כאשר לא ניתן לנטרל את הגורם עצמו. 

ייתכן ותזדקק לצריבת הקשרית בעזרת צנתר במידה וצריבה ממוקדת או היקפית של עורק הריאה שלך לא הפסיקה הופעת פרפור פרוזדורים, או באם ידוע מראש כי ביצוע הליכים אלה לא יסייעו לך. 

בזמן צריבת הקשרית מתרחשת השמדת מוחלטת של הקשרית העלייתית חדרית. לאחר השמדת הקשרית, היא אינה יכולה יותר לשלוח אותות חשמליים לחדרי הלב התחתונים. הליך זה מסייע בשליטה על תופעת פרפור החדרים. 

לאחר ביצוע טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יש צורך בקוצב לב קבוע על מנת לווסת את קצב פעימות הלב שלך. צריבת הקשרית יכולה להביא לשליטה על קצב פעימות הלב שלך ולצמצם את התסמינים, אך הליך זה אינו מונע או מרפא את פרפור הפרוזדורים. 

ייתכן ותזדקק לטיפול למניעת הופעתם של קרישי דם, כדוגמת Warfarin. אתה תקבל טיפול תרופתי שמטרתו לסייע לך להירגע. הרדמה מקומית תגרום לחוסר תחושה באזור שבו יוחדר הצנתר. 

טיפול פרפור פרוזדורים מבוצע בבית החולים, כך שתוכל להימצא תחת ניטור צמוד.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול פרפור פרוזדורים

אומגה 3 אמנם חיונית לנו, אבל הגוף לא מייצר אותה לבד, לכן חייבים לצרוך אותה ממקור חיצוני. דגים הם מקור מצויין לאומגה 3, ולשיפור הבריאות שלכם. אומגה 3 הינה חומצת שומן חיונית שהגוף זקוק לה בכדי לתפקד ...


פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תודה רבה על התשובה, עוד שאלה ברשותך בבקשה דפנה 12/02/2020 18:55
 • דר שלום, מודה לך מקרב לב על התשובה, ציינת שאכן לחץ חיצוני בהחלט יכול לגרום לנזק ואני יודעת שהיא לחצה מאד באגרסיביות שצרחתי שכאב לי שהתמקדה במקום מסוים, והכניסה את המתמר עמוק מאד. אז איזה נזק יכול להיגרם? לפוצץ איבר בבטן? למעוך אותו? לעורר משהו אני כבר לא יודעת מה קרה, כי באמת אחרי הבדיקה הופיעו לי כאבים בבטן צד ימין מתחת לצלעות ובמקביל לטבור וגם צד שמאל שלא היה קודם ובלילה שאני מסתובבת מרגישה דקירות בבטן. אגב, ניגשתי לרופאה הכללית ששלחת אותי, סיפרתי לה והיא טענה שנזק לא יכול להיגרם מאולטראסאונד גם אם נעשה באגרסיביות רבה ועמוק ככל שיהיה. אז מה אני אמורה לעשות עכשיו? קטונתי. לעשות שוב אולטראסאונד במכון אחר שמתמחה ולא בצורה אגרסיבית. אשמח לעצה ממך. תודה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד ד"ר דוד יעקובי 14/02/2020 07:39
 • דפנה שלום, בהמשך לתשובתי לשאלה הקודמת- טוב עשית שניגשת לבדיקה של הרופאה המטפלת, מניח שבדקה לך את הבטן וניסתה להרגיע. במידה ועדיין יש לך חששות תוכלי לגשת לכירורג כללי על מנת שיבדוק את הבטן. לפני שתחשבי על בדיקה חוזרת במקום אחר יש כמובן לקבל את תשובת הבדיקה שכבר נעשתה ולעבור עליה עם הרופאה המטפלת. בברכה, ד"ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד בטן ואאורטה בטנית דפנה 11/02/2020 22:47
 • דר שלום רב, אולי תדע לענות לי, לפני חודש עשיתי U.s בטן וגם אאורטה בטנית לאחר כאבי בטן מחרידים למטה במיוחד, צד ימין למעלה, שמאל לא יודעת כבר איפה שמעירים אותי כל לילה. עשיתי במכון מכבי ולא באסותא שהיה לי גם תור. במכבי אמרו לי שהמתמר (לא הכי מבינה בזה) בודק גם את חלל הבטן, כבד, כליות, טחול וכו' וגם אאורטה. באסותא נאמר לי שזה הולך בנפרד. האם המכשיר במכבי שכולל גם איברי הבטן ואאורטה שונה מהמכשיר מאסותא רק לאיברים פנימיים, הכוונה המתמר שונה? יש במכשיר הכוללני מסוכנות לגוף? אציין שהטכנאית היתה אגרסיבית הגיעה לי כמעט לגב שהתמקדה במקום מסוים שצרחתי (חבל שלא קמתי מייד) ועד היום אני סובלת מהבדיקה מכאבים שלא היו קודם בבטן , לפתע כאב ברגל כאילו אין תחושה פתאם והפחד שלי שלא לחצה חזק ופגעה לי בכלי דם או באיברים הפנימיים חלילה, שגרמה לי נזק רציני. יש דבר כזה? קרה פעם? תודה על אורך השאלה שהיא גם קצת שונה ואחרת. חושב לי לדעת. תודה רבה רבה, דפנה.

 • + הוסף תגובה
כאבי בטן לאחר אולטראסאונד ד"ר דוד יעקובי 12/02/2020 08:05
 • דפנה שלום, שאלתך לגיטימית לחלוטין. אין לי מידע לגבי העניינים הטכניים או טיב הבדיקות במכונים השונים אך אוסיף רק שגלי האולטראסאונד אינם מזיקים אך לחץ חיצוני בהחלט יכול לגרום לנזק. במידה והופיעו לך כאבים לאחר הבדיקה המדוברת, קל וחומר עם אובדן תחושה, עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לעבור לכל הפחות בדיקה ראשונית. עם או בלי קשר לבדיקה אסור להקל ראש ויש לברר את העניין. בברכה, ד"ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אלכוהול לאחר ניתוח מעקפים מ.ר. 09/02/2020 10:10
 • שלום, עד כמה שתיית אלכוהול יכולה להשפיע לגבי החלמה מניתוח מעקפים? השתייה מרגיעה מעט עם כל הלחץ של התקופה האחרונה..תודה

 • + הוסף תגובה
אלכוהול לאחר ניתוח לב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 10/02/2020 08:06
 • שלום רב, כל תשובה לגבי אלכוהול תתחלק לשני חלקים: - החלק המועיל המשפיע לטובה על מורל המטופל במינון מתון. - החלק המזיק תלוי מינון. לאחר ניתוח מעקפים ספציפית ההשפעה יכולה להיות כזו המעכבת את ריפוי הפצעים, מחלישה את מערכת החיסון, יכולה לגרום לנפילות, פוגעת בתיפקוד וכבדי וכו׳. כל זאת מבלי אפילו להתייחס לאלכוהול כאחד מגורמי הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית עליהם יש לשמור גם לאחר ניתוח מעקפים. לסיכום, 1) לא הייתי שולל צריכה כלל במידה ועברו לפחות 4-6 שבועות מהניתוח 2) בעת צריכה רק בכמויות קטנות ובהשגחת אדם נוסף בבית 3) רק לאחר התייעצות עם רופא המשפחה בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!