ניתוח כלי דם ( Vascular surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

מטרת הניתוח

ניתוח כלי דם מבוצע כאשר החולה סובל ממחלת כלי דם אשר אינה יכולה להיות מטופלת בדרכים פחות פולשניות שאינן ניתוחיות.

המטרה של ביצוע ניתוח כלי דם, היא לטפל במחלות של כלי הדם, שהן מחלות המופיעות בעורקים ובוורידים. מחלות של העורקים מגדירות בעיות רפואיות המתרחשות בעורקים כגון קרישי דם, טרשת עורקים, או מצבים רפואיים נוספים אשר מתרחשים בעורקים. 

חלק ממחלות כלי הדם מתרחשות רק בעורקים, אחרות מתרחשות רק בוורידים וחלק מהן יכולות להשפיע הן על העורקים והן על הורידים.


הסיכונים

בביצוע כל הליך ניתוחי טמונים סיכונים כלשהם. 

ישנה סכנה להתפתחות זיהומים בכל הליך אשר מצריך ביצוע חיתוך של רקמות. ניתוחים המבוצעים בבית החזה או כאלה אשר מעורבים בהם כלי דם ראשיים, הם בעלי רמת הסיכון הגבוהה ביותר לפתח סיבוכים. 

חולים אשר מעשנים, בעלי לחץ דם גבוה, חולים כרוניים במחלת כליות או ריאות, או החולים במחלות אחרות נמצאים ברמת סיכון מוגברת לפתח סיבוכים במהלך הניתוח ולאחריו. 


סיכונים נוספים הכרוכים בביצוע ניתוח כלי דם הם בין השאר:


·        
דימום
 

·        
כשל או חסימה בשתל
 

·        
התקף לב או שבץ
 

·        
הופעת נפיחות ברגל במידה ומשתמשים בווריד מן הרגל
 

·        
בני אדם שעברו את גיל 65 הנמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לנזק מוחי לאחר ניתוח קשה
 

·        
ככול שחומרת הנזק במחזור הדם גבוהה יותר עוד בטרם הניתוח, כך עולה גם רמת הסיכון להופעת ירידה מנטלית לאחר ניתוח כלי דם
 

·        
אין אונות (אימפוטנציה)


מומלץ לחולה לדון עם הרופא המנתח לפני ניתוח כלי דם, על הסיכונים והסיבוכים הצפויים לאחר בחינה מדוקדקת של מצבו הרפואי ולאחר ביצוע בדיקה גופנית מקיפה.


מאמרים לפי נושא ניתוח כלי דם

מאמרים נוספים בתחום
הרופא המטפל בך מודיע לך כי מקורם של הכאבים בבית החזה שלך (תעוקת לב)הוא בחסימה באחד מכלי הדם העורקיים של הלב וכי עליך לטפל בחסימה זו. מהן האפשרויות אשר עומדות בפניך? ראשית, חשוב מאוד לקבוע מהו ...
 Hyperheated Steam Ablation הינו הליך זעיר פולשני ואינו מצריך הוצאת וריד הספנה ולכן נחשב קל יותר, קצר ואינו מותיר שטפי דם, כתמי פיגמנטציה וצלקות ומאפשר חזרה מהירה לפעילות רגילה. הטיפול בווריד...


פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופלר צווארי אורי 25/11/2020 17:20
 • שלום ד"ר לבנון, שאלה כללית ועקרונית. בבדיקת דופלר צווארי שעשיתי לאחרונה, ערכי ה- PSV בכל הפרמטרים שנבדקו היו גבוהים יותר מהערכים שהיו לי בבדיקה מלפני 5 שנים. ברמת העיקרון האם זה טוב או לא.

 • + הוסף תגובה
דופלקס עורקי צוואר ד"ר אסף לבנון 26/11/2020 09:33
 • שלום אורי לצורך קבלת תמונה ברורה יותר הייתי רוצה לדעת מה גילך, מה מחלות הרקע והטיפול התרופתי ומדוע בוצעה הבדיקה. לשאלתך- לעלייה במהירויות הזרימה יש קורלציה למידת ההצרות- ככל שהמהירות גדול יותר ההיצרות קשה יותר, יש לנו טבלאות אשר קושרות בין מהירות הזרימה למידת ההצרות. יתכן בהחלט שהמהירות גדלה כפי שאתה מתאר אך עדיין לא הגיעה לסף המוגדר כהצרות. בכל מקרה העלייה במהירות עלולה לרמז על מגמה כלשהי ואני ממליץ לחזור על הבדיקה עוד כחצי שנה לצורך החלטה על צורך בהתחלת טיפול תרופתי כגון אספירין, אם אתה עדיין לא מקבל.

 • + הוסף תגובה
פלאק רך בבדיקת דופלר זוהר 25/11/2020 10:25
 • שלום. בן 46, כולסטרול 243, טריגליצרידים תקינים. בבדיקת דופלר בקרוטיס משותף מימין הודגם בביפורקציה פלאק רך שאינו גורם להפרעה המודינמית.יתר הבדיקה תקינה ללא חסימות. משקל תקין, אוכל ביצה כל יום+שתי פרוסות גבינה צהובה. לא עושה ספורט במאמץ (רק הליכה מתונה מדי פעם כחצי שעה). מעשן כקופסה 1 בחודש (לפעמים מפסיק לגמרי), שותה מעט מים. לאמא יש כולסטרול גבוה אך אין היסטורייה של אירוע לב/מח משום סוג. רופא משפחה רשם מיד סטטינים ומיקרופירין. האם זה אומר שאצטרך לקחת את שני הכדורים באופן כרוני? האם יש מה לשפר באורח חיים שישפיע על המצב?

 • + הוסף תגובה
פלאק רך ד"ר אסף לבנון 26/11/2020 09:28
 • שלום זוהר יש לך 2 גורמי סיכון משמעותיים לטרשת עורקים- עישון והפרעת שומנים ובנוסף עדות לטרשת עורקים בבדיקת דופלקס ( מדוע נעשתה?) אשר אינה גורמת להצרות של העורק. במצב זה ההמלצה היא על טיפול שמרני שכולל טיפול אגרסיבי בגורמי הסיכון, במקרה שלך הפסקת עישון מוחלטת וטיפול בכולסטרול שעבורו אתה מקבל טיפול תרופתי , ובנוסף טיפול באספירין. מטרת הטיפול היא בעיקר מניעתית- למנוע את התקדמות המחלה במקום שכבר ידוע שהיא קיימת אך גם במקומות אחרים בגוף אשר יתכן וטרשת העורקים קיימת שם אך ללא ביטוי קליני או תלונות ספציפיות. אני חושב שזה יהיה נכון להמשיך עם 2 הכדורים באופן קבוע, גם אם תצליח להוריד את רמת הכולסטרול לתחום הנורמה. אני שייך לאסכולה שמאמינה שלסטטנינם יש השפעה מניעתית בתהליך טרשת העורקים ואני ממליץ על סטטין לכל חולה עם טרשת עורקים גם אם הכולסטרול שלו תקין. את הכולסטרול אפשר לנסות ולהוריד עם פעילות גופנית ודיאטה מותאמת. דבר נוסף שהיית ממליץ הוא לחזור על בדיקת הדופלקס אחת לשנה כדי לראות שאין התקדמות של המחלה . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שאלה לגבי לחץ דם ח 24/11/2020 22:28
 • שלום רב יש לי שאלה האם התרגשות יכולה לגרום ללחץ דם גבוהה בדרגה 2 זמני של 105/170 וכו .?

 • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר אסף לבנון 25/11/2020 05:06
 • התשובה לשאלתך היא כן יחד עם זאת הערך שתואר גבוה במידה כזו שרצוי לבצע מעקב לחץ דם כדי לוודא שבמנוחה לחץ הדם תקין שכן הוא יכול להיות גבוה ללא תלונות כלשהן ולגרום נזק מתמשך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!