הידרוצפלוס ( Congenital hydrocephalus ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

מטרת הטיפול
מימת ראש מולד הינו מצב רפואי אשר קיים כבר בלידה ומתבטא בעודף נוזלים של המוח וחוט השדרה cerebrospinal fluid - CSF) ) המצטברים בתוך המוח. 

ייתכן והמעברים של המוח (החדרים) אינם מנקזים או סופגים את הנוזלים כמו שצריך, מצב אשר מוביל אל הופעת לחץ יתר בתוך המוח. לשם כך יש צורך בניתוח הידרוצפלוס.

הליך הטיפול
הדרך הנפוצה ביותר לבצע ניתוח הידרוצפלוס היא בעזרת החדרת צינור דלף, מעין צינורית קטנה המוחדרת אל תוך המוח על מנת לאפשר לנוזלים העודפים להתנקז אל מחוץ למוח. 

צינוריות הדלף הן בדרך כלל קבועות, אולם לעיתים הן מצריכות החלפה כתוצאה מליקוי בתפקודן או הופעת זיהום. כאשר מיימת הראש אינה מטופלת, הלחץ המוגבר אשר נוצר בתוך המוח על ידי הצטברות נוזלי המוח וחוט השדרה יכול לגרום לפגיעה מוחית ואף למוות. 

בעזרת אבחון מהיר וטיפול נאות, ניתן למנוע או לצמצם חלק מן הנזקים הצפויים.

נסיבות הטיפול 
מימת ראש מולד הינו מצב רפואי אשר קיים כבר בלידה ומתבטא בעודף נוזלים של המוח וחוט השדרה cerebrospinal fluid - CSF) ) המצטברים בתוך המוח. 

ייתכן והמעברים של המוח (החדרים) אינם מנקזים או סופגים את הנוזלים כמו שצריך, מצב אשר מוביל אל הופעת לחץ יתר בתוך המוח.

הסימן המובהק ביותר שמוכיח שיש צורך בניתוח הידרוצפלוס הינו ראש המוגדל בצורה חריגה, אשר  ניתן להבחין בו כבר במהלך הלידה או במהלך תשעת חודשי החיים הראשונים של התינוק. 

תסמינים אחרים שמאבחנים את הצורך בניתוח הידרוצפלוס אצל תינוקות הם אי שקט, שינה מרובה, הקאות ובעיות בהאכלה.

מיימת ראש מולד יכולה להיווצר כתוצאה מגורמים גנטיים, כגון דימום טרום לידתי (הופעת דימום בעובר עוד בטרם הלידה) או זיהומים כגון טוקסופלסמוזיס, אדמת, עגבת (סיפליס) או חזרת. 

ייתכן וניתן לקשור את הופעת מיימת הראש גם אל פגמים מולדים אחרים כגון מומים של הצינור העצבי.
פורומים, נוירוכירורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה בנושא ציסטות בראש אירית 11/09/2019 11:32
פגיעה בעצב ותחושת רדימות במוח וניתוק שרון 21/08/2019 23:18
  • שלום בת 22 מעשנת קאנביס לשעבר כולל סמים מאז תחושת ניתוק ירידה בדופמין ובנסוף עברתי 4 עקירות של שיני בינה מעוניינת לדעת איך לקבל הפנייה לבדיקות אלו : tcd.ncv.vep.bera.qst.enog,ecnog.btep.eeg

  • + הוסף תגובה
גידול לא מפריע משה 24/07/2019 17:32
  • נמצא אצלי גידול במח, כנראה לא ממאיר. חושבים להסירו. כרגע אין לי סימנים מפריעים. (קצת כאבי ראש פה ושם). האם ניתן להשאירו? חושש מאוד מהניתוח.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!