הידרוצפלוס ( Congenital hydrocephalus ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

מטרת הטיפול
מימת ראש מולד הינו מצב רפואי אשר קיים כבר בלידה ומתבטא בעודף נוזלים של המוח וחוט השדרה cerebrospinal fluid - CSF) ) המצטברים בתוך המוח. 

ייתכן והמעברים של המוח (החדרים) אינם מנקזים או סופגים את הנוזלים כמו שצריך, מצב אשר מוביל אל הופעת לחץ יתר בתוך המוח. לשם כך יש צורך בניתוח הידרוצפלוס.

הליך הטיפול
הדרך הנפוצה ביותר לבצע ניתוח הידרוצפלוס היא בעזרת החדרת צינור דלף, מעין צינורית קטנה המוחדרת אל תוך המוח על מנת לאפשר לנוזלים העודפים להתנקז אל מחוץ למוח. 

צינוריות הדלף הן בדרך כלל קבועות, אולם לעיתים הן מצריכות החלפה כתוצאה מליקוי בתפקודן או הופעת זיהום. כאשר מיימת הראש אינה מטופלת, הלחץ המוגבר אשר נוצר בתוך המוח על ידי הצטברות נוזלי המוח וחוט השדרה יכול לגרום לפגיעה מוחית ואף למוות. 

בעזרת אבחון מהיר וטיפול נאות, ניתן למנוע או לצמצם חלק מן הנזקים הצפויים.

נסיבות הטיפול 
מימת ראש מולד הינו מצב רפואי אשר קיים כבר בלידה ומתבטא בעודף נוזלים של המוח וחוט השדרה cerebrospinal fluid - CSF) ) המצטברים בתוך המוח. 

ייתכן והמעברים של המוח (החדרים) אינם מנקזים או סופגים את הנוזלים כמו שצריך, מצב אשר מוביל אל הופעת לחץ יתר בתוך המוח.

הסימן המובהק ביותר שמוכיח שיש צורך בניתוח הידרוצפלוס הינו ראש המוגדל בצורה חריגה, אשר  ניתן להבחין בו כבר במהלך הלידה או במהלך תשעת חודשי החיים הראשונים של התינוק. 

תסמינים אחרים שמאבחנים את הצורך בניתוח הידרוצפלוס אצל תינוקות הם אי שקט, שינה מרובה, הקאות ובעיות בהאכלה.

מיימת ראש מולד יכולה להיווצר כתוצאה מגורמים גנטיים, כגון דימום טרום לידתי (הופעת דימום בעובר עוד בטרם הלידה) או זיהומים כגון טוקסופלסמוזיס, אדמת, עגבת (סיפליס) או חזרת. 

ייתכן וניתן לקשור את הופעת מיימת הראש גם אל פגמים מולדים אחרים כגון מומים של הצינור העצבי.
מומחים
פורומים, נוירוכירורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אמ אר איי מוטי 17/11/2019 14:17
  • שלום בבקשה הסבר קטן לאמ אר איי מוח שלי ממש לחוץ הנורולוג אומר שזה יכול להיות משהו שמולד שנולדתי אפילו עם זה וזה לא רציני מודגמת מערכת חדרים, ציסטרנות וחריצים תקינה. בקדמת האונה הטמפורלית מימין קדמית ולטרלית להיפוקמפוס נראה מוקד אות גבוה ברצפי FLAIR ונמוך ברצפי T1 ומקבל האדרה מוקדית עד פוקאלית עדינה לאחר הזרקת גדוליניום. אין עדות למוקדי אות חריג או מוקדי האדרה נוספים. האזור לא מוגבל בדיפוזיה ולא מכיל תוצרי פירוק דם. מבנה הגומה האחורית תקין. החזר אות תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים הראשיים. מעבר קרניוצרביקלי חופשי. אוורור תקין של מערות הפנים ותאי המסטואיד. לסיכום: מוקד אות חריג קורטקלי ותת קורטקלי בקדמת האונה הטמפורלי מימין המקבל האדרה קלושה לאחר הזרקת גדוליניום, טיב הממצא לא לחלוטין ברור, דרוש המשך בירור. הנבדקת תופנה לבירור במסגרת אשפוז.

  • + הוסף תגובה
בדיקת EMG ומשמעיות שינוי תדר F DANZYO 06/11/2019 07:59
  • ד"ר משה ' לאחר בדיקת EMG ושינוי בתדר F רני מסה להבין את תוצאות הבדיקה , האם תוכל לסייע לי להבין את משמעות תוצאת הבדיקה

  • + הוסף תגובה
מנינגיומה אסתר 04/10/2019 01:51
  • היי בת 42 לאחר כאבי ראש דחופים מס׳ שנים התגלתה אצלי לפני כשנתיים מנינגיומה בגודל 1.5 מ״מ כרגע אני במעקב כל שנה כולל mri הרופא אומר שזה אמור לגדול אז למה לא לנתח ודייי חכאבי ראש שתופשים אותי כל הזמן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!