כריתת פגם ממוקד ( Lesionectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

מטרת הניתוח

כריתת פגם ממוקד הינה הליך ניתוחי על מנת לכרות פגם – אזור פגוע או בעל תפקוד לקוי – הנמצא בתוך המוח. פגמים במוח כוללים בין השאר גידולים, צלקות כתוצאה מפגיעת ראש, כלי דם חריגים ושטפי דם (נפיחות המלאה בהצטברות של דם – המטומה). 

פגם במוח גורם להופעת התקפים אפילפטיים למשל (מהווים מרכז ההתקף) בשיעור של 20 עד 30 אחוזים מבני האדם אשר אינם רואים שיפור בהתקפים האפילפטיים שלהם לאחר נטילת תרופות (אפילפסיה עיקשת או מרדנית). 

לא ידוע האם פגם מסוג מסוים הוא אשר הגורם להופעת ההתקפים, או האם ההתקפים נגרמים כתוצאה מן הגירוי המקומי שנוצר ברקמת המוח הסובבת את הפגם. 

מסיבה זו, ייתכן וההליך הניתוחי יכלול גם הסרה של רקמת מוח אשר כוללת גם את השוליים הנמצאים מסביב לאזור הפגוע, ההליך מכונה כריתת פגם יחד עם כריתת הקורטקס (קליפת המוח).


הכנה לניתוח

מועמדים לניתוח כריתת פגם ממוקד עוברים הערכה קדם-ניתוחית מקיפה הכוללת מעקב פרכוסים, א.א.ג. והדמיית תהודה מגנטית ( MRI). בדיקות אלה מסייעות לאתר במדויק את מיקומו של הפגם ולוודא שהפגם הוא הסיבה לפרכוסים. 

בדיקה אחרת המיועדת לעמוד על הפעילות החשמלית במוח היא מעקב א.א.ג. וידאו, שבה משתמשים במצלמות וידאו כדי לתעד את הפרכוסים בזמן שמכונת ה-א.א.ג. עוקבת אחר פעילות המוח. 

במקרים מסוימים משתשים גם במעקב חודרני – שבו מוצבות אלקטרודות בתוך הגולגולת מעל אזור מסוים של המוח – כדי לזהות בצורה פרטנית יותר את הרקמות האחראיות לפרכוסים.


מועמדים לניתוח 

ביצוע הליך ניתוחי של כריתת פגם ממוקד זה הינו בגדר אפשרות עבר בני אדם אשר מחלת אפילפסיה מקושרת ישירות לפגם או פגיעה מסוימת ברקמת המוח שלהם ואשר ההתקפים שלהם לא ניתנים לשליטה על ידי נטילת תרופות. 

יתר על כן, חייבת להיות אפשרות להסיר את הפגם או הפגיעה בנוסף לרקמה הסובבת מבלי לגרום לנזקים לאזורי המוח האחראים על התפקודים החיוניים, כגון יכולת התנועה, התחושות, השפה והזיכרון. 

יתר על כן חייב להיות סיכוי סביר לכך שבן האדם המנותח יפיק תועלת מתוצאות הניתוח.


תופעות לוואי

תופעות הלוואי של כריתת פגם ממוקד משתנות ממקרה למקרה, וזאת בתלוי בסוג הפגם וסוג רקמת המוח המוסרת במהלך הניתוח. 


תופעות הלוואי שלהלן יכולות להתרחש לאחר כריתת פגם ממוקד, ובדרך כלל הן נוטות להיעלם מעצמן:

חוסר תחושה בקרקפת

הרגשת בחילה

עייפות או תחושת דיכאון

כאבי ראש

בעיות בדיבור, בזיכרון או במציאת המילים הנכונות


סיכונים

הסיכונים הכרוכים בהליך כריתת פגם ממוקד כוללים בין השאר:

סיכונים הכרוכים בהליך הניתוחי, הכוללים הופעת זיהום, דימום, ותגובה אלרגית (רגישות) לחומר ההרדמה.

כשלון בהקלה על התקפי הכפיון

הופעת נפיחות במוח

פגיעה ברקמת מוח בריאה
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת פגם ממוקד

אחד מתוך שבעה חולי הסוכרת יפתחו פצעים סוכרתיים במהלך חייהם, כאשר במקרה הטוב הם יגרמו לסבל רב ולא ירפאו, ובמקרה הפחות טוב הם יזדהמו ויגרמו לסיבוכים. מאחר ושכיחות הסוכרת בארץ מגיעה ל- 7% מהאוכלוסייה, יש...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת פגם ממוקד

בתחום
נפיחות בקרבת עצם הבריח עשויה לנבוע מהעצם עצמה או מרקמות סמוכות לה, כגון קשריות לימפה, תת-עור או שומן. נפיחות הנובעת מהעצם עצמה יכולה להיות תוצאה של איחוי של עצם שבורה, תהליכים גידוליים (שפירים או אח...
תאי פיטום (mast cells) נמצאים ברקמות רבות בגוף האדם, כולל בעור ובריריות. ישנו טווח שלם של מחלות, הנקרא Mastocytosis, שבו יש ריבוי של תאי מאסט. למאסטוציטוזיס ביטויים קליניים שונים. היא יכולה להופיע מ...

פורומים, נוירוכירורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אמ אר איי מוטי 17/11/2019 14:17
  • שלום בבקשה הסבר קטן לאמ אר איי מוח שלי ממש לחוץ הנורולוג אומר שזה יכול להיות משהו שמולד שנולדתי אפילו עם זה וזה לא רציני מודגמת מערכת חדרים, ציסטרנות וחריצים תקינה. בקדמת האונה הטמפורלית מימין קדמית ולטרלית להיפוקמפוס נראה מוקד אות גבוה ברצפי FLAIR ונמוך ברצפי T1 ומקבל האדרה מוקדית עד פוקאלית עדינה לאחר הזרקת גדוליניום. אין עדות למוקדי אות חריג או מוקדי האדרה נוספים. האזור לא מוגבל בדיפוזיה ולא מכיל תוצרי פירוק דם. מבנה הגומה האחורית תקין. החזר אות תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים הראשיים. מעבר קרניוצרביקלי חופשי. אוורור תקין של מערות הפנים ותאי המסטואיד. לסיכום: מוקד אות חריג קורטקלי ותת קורטקלי בקדמת האונה הטמפורלי מימין המקבל האדרה קלושה לאחר הזרקת גדוליניום, טיב הממצא לא לחלוטין ברור, דרוש המשך בירור. הנבדקת תופנה לבירור במסגרת אשפוז.

  • + הוסף תגובה
בדיקת EMG ומשמעיות שינוי תדר F DANZYO 06/11/2019 07:59
  • ד"ר משה ' לאחר בדיקת EMG ושינוי בתדר F רני מסה להבין את תוצאות הבדיקה , האם תוכל לסייע לי להבין את משמעות תוצאת הבדיקה

  • + הוסף תגובה
מנינגיומה אסתר 04/10/2019 01:51
  • היי בת 42 לאחר כאבי ראש דחופים מס׳ שנים התגלתה אצלי לפני כשנתיים מנינגיומה בגודל 1.5 מ״מ כרגע אני במעקב כל שנה כולל mri הרופא אומר שזה אמור לגדול אז למה לא לנתח ודייי חכאבי ראש שתופשים אותי כל הזמן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!