כריתת אונה ( Functional Hemispherectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה


מטרת הניתוח 

כריתת אונה הינה הליך ניתוחי אשר במהלכו מוסרים חלקים של אחת מאונות המוח – זו אשר נמצאת פחות בשימוש – וזאת יחד עם חיתוך של רצועת העצבים. 

הליך של כריתת אונה מנתק את התקשורת בין שני חלקי המוח, ועל ידי כך נמנעת התפשטות של התקפים אל עבר החלק התפקודי של המוח.


מבנה המוח

החלק הגדול ביותר במוח, המכונה גם המוח הגדול, ניתן לחלוקה בקו האורך שלו לשני חצאים, כאשר כל חצי מכונה המסיפירה (חצי כדור). 

חריץ עמוק חוצץ בין ההמיספירה הימנית והשמאלית, אשר מתקשרות ביניהן על ידי רצועה עבה של סיבים עצביים המכונים כפיסי המוח. (כל המיספירה מחולקת שוב לארבעה זוגות של חלקים, המוכנים אונות המוח – האונה הקדמית, הקודקודית, העורפית והרקתית). שני חצאי המוח, או ההמיספירות, אחראיים על מגוון סוגים שונים של חשיבה. 

למרבית בני האדם ישנה העדפה לאחד מסוגי החשיבה השונים והם נוטים להפעיל חלק אחד של המוח יותר מאשר את החלקים האחרים. 

לדוגמא, החושבים בעזרת ההמיספירה השמאלית מתבססים יותר על חשיבה לוגית, אנליטית ואובייקטיבית, בעוד החושבים בעזרת ההמיספירה הימנית מתבססים יותר על חשיבה אינטואיטיבית, יצירתית, סובייקטיבית והוליסטית. 


מי נחשב מועמד לביצוע כריתת אונה?

כריתת אונה זה מיועד בדרך כלל עבור בני אדם אשר אינם רואים שיפור במצבם הרפואי בעקבות נטילת תרופות, וכאלה שיש להם התקפים ללא יכולת שליטה אשר מקורם באונת המוח שאינה תפקודית. 

התקפי אפילפסיה מעין אלה מתרחשים בדרך כלל אצל ילדים קטנים אשר לוקים במחלה נסתרת כגון דלקת המוח על שם ראסמונסן או תסמונת סטרוג' – וובר, אשר פגעה בהמיספירת המוח.
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת אונה

מאמרים נוספים בתחום
סרטן ריאות הינו אחד הגדולים השכיחים שמופיע הן בגברים והן בנשים. ההערכה הכלל עולמית היא שמדובר באוכלוסיה גדולה של כמיליון נפש בשנה. חלק ניכר מהסובלים במחלת סרטן ריאות מעוניינים לדעת מה הם יכולים לעשות...
חיבתם של היפנים לדגים טריים, ובמיוחד סושי, מגינה עליהם כפי הנראה מפני סרטן ריאות . כך על-פי מחקר המתפרסם בגיליון האחרון של ה British Journal of Cancer. זה מכבר ידוע כי גורמים תזונתיים, כגו...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת אונה

בתחום
הידבקויות פלאורלודיאפרגמטיות הינן הידבקויות של הקרום העוטף את הריאה, באזור הסרעפת. הריאות שלנו עטופות בקרום הנקרא פלאורה. הקרום בנוי משתי שכבות, האחת עוטפת את הריאות והשניה עוטפת את בית החזה והסרע...
גליובלסטומה מולטיפורמה, GBM, הוא גידול שמקורו בתאי המוח. הטיפול המקובל כיום הוא כריתה ניתוחית מקסימלית של הגידול, לאחר מכן טיפול בקרינה באזור שבו היה הגידול. בחלק גדול מן המקרים נהוג להוסיף טיפול ...

פורומים, נוירוכירורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אמ אר איי מוטי 17/11/2019 14:17
  • שלום בבקשה הסבר קטן לאמ אר איי מוח שלי ממש לחוץ הנורולוג אומר שזה יכול להיות משהו שמולד שנולדתי אפילו עם זה וזה לא רציני מודגמת מערכת חדרים, ציסטרנות וחריצים תקינה. בקדמת האונה הטמפורלית מימין קדמית ולטרלית להיפוקמפוס נראה מוקד אות גבוה ברצפי FLAIR ונמוך ברצפי T1 ומקבל האדרה מוקדית עד פוקאלית עדינה לאחר הזרקת גדוליניום. אין עדות למוקדי אות חריג או מוקדי האדרה נוספים. האזור לא מוגבל בדיפוזיה ולא מכיל תוצרי פירוק דם. מבנה הגומה האחורית תקין. החזר אות תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים הראשיים. מעבר קרניוצרביקלי חופשי. אוורור תקין של מערות הפנים ותאי המסטואיד. לסיכום: מוקד אות חריג קורטקלי ותת קורטקלי בקדמת האונה הטמפורלי מימין המקבל האדרה קלושה לאחר הזרקת גדוליניום, טיב הממצא לא לחלוטין ברור, דרוש המשך בירור. הנבדקת תופנה לבירור במסגרת אשפוז.

  • + הוסף תגובה
בדיקת EMG ומשמעיות שינוי תדר F DANZYO 06/11/2019 07:59
  • ד"ר משה ' לאחר בדיקת EMG ושינוי בתדר F רני מסה להבין את תוצאות הבדיקה , האם תוכל לסייע לי להבין את משמעות תוצאת הבדיקה

  • + הוסף תגובה
מנינגיומה אסתר 04/10/2019 01:51
  • היי בת 42 לאחר כאבי ראש דחופים מס׳ שנים התגלתה אצלי לפני כשנתיים מנינגיומה בגודל 1.5 מ״מ כרגע אני במעקב כל שנה כולל mri הרופא אומר שזה אמור לגדול אז למה לא לנתח ודייי חכאבי ראש שתופשים אותי כל הזמן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!