ניתוח עור התוף ( Tympanoplasty ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

הגדרה

ניתוח עור התוף, המכונה גם תיקון עור התוף או טימפאנופלסטיה, הוא ניתוח המבוצע כדי לתקן את קרום עור התוף הקרום הטימפאני) או את העצמות הקטנות של האוזן התיכונה. 

נקב בעור התוף עלול להתרחש מזיהום כרוני או, באופן פחות שכיח, כתוצאה מטראומה לעור התוף.


מטרת הניתוח

הקרום הטימפאני של האוזן הוא מבנה תלת-שכבתי. השכבות הפנימית והחיצונית בנויות מתאי אפיתליום. נקבים מתרחשים כתוצאה מפגמים בשכבה האמצעית, המכילה את סיבי הקולאגן הגמישים. 

נקבים קטנים לרוב מחלימים מעצמם. אולם אם הנקב גדול יחסית, או אם ישנה אספקת דם לקויה או זיהום במהלך תהליך ההחלמה, ייתכן שהתיקון הספונטני של הגוף יעוכב. נקב בעור התוף יכול גם להתרחש כתוצאה מטראומה, כגון עצם החודר לאוזן, מכה באוזן או פיצוץ.

מטרת ניתוח עור התוף היא לתקן את עור התוף הקרוע ולעתים גם את עצמות האוזן התיכונה (עצמימי השמע) שהם שלוש העצמות המכונות הפטיש, הסדן והארכוף. ייתכן שתידרש השתלה של קרום עור התוף. אם יהיה בכך צורך, לרוב נלקחת הרקמה להשתלה מוריד או חיתולית (מעטפת השריר) בתנוך האוזן. ייתכן שייעשה שימוש בחומרים מלאכותיים אם המטופל כבר עבר ניתוחים קודמים וכמות הרקמה הפנויה להשתלה מוגבלת.


הכנה לניתוח
 

הרופא הבודק מבצע בדיקה גופנית שלמה כולל בדיקה אבחונית של האוזן, הכוללת אודיוגראמה והיסטוריה של אובדן השמיעה, כמו גם כל סימן לוורטיגו או חולשה בשרירי הפנים. כמו כן מבוצעת בדיקה במיקרוסקופ. 

אוטוסקופיה משמשת לבדיקת מידת הניידות של קרום עור התוף ושל עצם הפטיש. בדיקת פיסטולה עשויה להתבצע אם יש היסטוריה של סחרחורת או נקב זניח בעור התוף.

ההכנות לקראת ניתוח עור התוף תלויות בסוג הנקב בעור התוף ממנו סובל המטופל. 

אולם לפני כל סוגי ההליכים מבצעים בדיקות דם, שתן ושמיעה.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח עור התוף

מאמרים נוספים בתחום
אתם קוראים לילד והוא לא מגיב? אם יש לו ליקוי שמיעה אין טעם לחכות שזה יסתדר מעצמו. אבחנו אותו וכך תמנעו בעיות דיבור ותקשורת.הערכת שמיעה בתינוקות שמיעה תקינה חשובה להתפתחות שפה ותקשורת מילולית אצל ...
רעש נמצא בכל מקום. אבל כשאתם חשופים לרעש חזק מדי, אתם עלולים לפגוע בשמיעה שלכם. בפעם הבאה שתלכו להופעה או שתעמדו ליד מכונה רועשת במיוחד, חשבו על האוזניים שלכם.מהי עוצמת קול ואיך מודדים אותה?כדי להגדיר...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח עור התוף

Thympanoplasty, כפי שציינת, היא פעולה כירורגית שבה סוגרים נקב בעור התוף. הפעולה מתבצעת כאשר רופא אף-אוזן-גרון מתרשם שהנקב גדול מכדי להיסגר בעצמו על ידי טיפול אנטיביוטי ומקומי. במקרים כאלה נדרשת פעול...
השימוש בלייזר לאוורור האוזן התיכונה בילדים מספק פתרון לתקופה שבין 2-4 שבועות בלבד, בעוד שכפתורים בדרך כלל נשארים למשך 9-12 חודשים. לכן מומלץ להתייעץ עם רופא א.א.ג. לבחירת הפרוצדורה המתאימה, בה...

פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופת זופרן אורן 25/11/2020 10:49
 • שלום ד"ר, אני סובל מסחרחורת, תחושת שיוט ובחילה בנסיעות בשל בעיה אחרת לקחתי זופרן ואחרי שעה וחצי הייתי צריך לנסוע. להפתעתי לא היו לי כלל סחרחורות ובחילות בנסיעה האם יש קשר לזופרן? האם בזופרן יש חומר מרגיע?

 • + הוסף תגובה
בדיקת ברה מרים 26/10/2020 23:26
 • לפני מס' חודשים אובחן אצלי טנטון חולף בעוצמות שונות שמופיע לסרוגין באוזן ימין. נשלחתי לעבור בדיקת שמיעה+ טימפומטריה שיצאה תקינה ב100% ללא עדות לטימופטריה ונוזלים באוזן. בנוסף עברתי CT ראש בעקבות הופעת כאבי ראש שעברו עם הזמן- תוצאות הבדיקה לא העלו שום ממצאים חריגים בראש ולא באזור האוזן. לאחרונה עברתי בדיקת ברה שתוצאותיה היו " בעלי הבדלים משמעותיים מעל 0.25 ms בין שני האוזניים בזמני חביון הגלים I, III, V."( גל I ארוך מהנורמה, גל III ארוך מהנורמה). על מה למעשה מעידה תוצאת הבדיקה- על מה אחראים גלים I,III,V? האם עליי לחזור להמשך טיפול אצל רופא א.א.ג או נוירולוג? איזה טיפול מומלץ לעבור בכדי שהטנטון יעלם?

 • + הוסף תגובה
Bera יעקב 27/10/2020 16:27
 • ההבדל מעל 0.25 מ"ש . באיזה צד יש הארכת הולכת הגלים? אם יש אפשרות לשלוח מדדים מדויקים יותר כמו החביון של גלים 1.3.5 בכל אוזן יהיה קל יותר לדייק בתשובה. בד"כ הbera פחות מדויקת מmri.אם הטנטון חד צדדי והארכת ההולכה מאותו צד מומלץ בצוע mri מח ואוזניים. בכל מקרה אין סיבה לדאוג כי מקרים מדאיגים נדירים ביותר.

 • + הוסף תגובה
טנטון באוזן ימין מרים 27/10/2020 18:44
 • המדדים בבדיקת הABR: גל I: אוזן ימין: 1.92, 1.88 אוזן שמאל: 1.50, 1.54 גל III: אוזן ימין: 4.04, 4.08 אוזן שמאל: 3.71, 3.71 גל V: אוזן ימין: 5.87, 5.87 אוזן שמאל: 5.45, 5.45

 • + הוסף תגובה
BERA יעקב 19/11/2020 10:24
BERA יעקב 19/11/2020 10:26
 • יחד עם זאת אם הטנטון חד צדדי כדאי לבצע MRI מח ואוזניים למרות שהסיכוי למקור מדאיג מאד נמוך.

 • + הוסף תגובה
טנטון מרים 13/11/2020 23:01
 • אני ממתינה לתגובתך ד"ר- על מה מעידים תוצאות הבדיקה ואיזה MRI עליי לעבור- ראש/ עמוד שדרה?

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזנים רעות 15/11/2020 16:03
 • שלום דר בתקופה האחרונה יש לי רעשיפ באוזנים עם לחץ קל עברתי לפני 8 חודשיפ תאונת דרכים עם צליפת שוט הרעשים מרגישים כמו התפוצצות באוזן בדירת דמיעה וטמםנומטריה תקינה זה לי םעמים עטשה לי כאב באיזור מזה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
טנטון עם שמיעה תקינה יעקב 19/11/2020 10:11
 • רעשים באוזן לאחר צליפת שוט הם בסמוך לתאונה יש להימנע מחשיפה לרעש חזק ולהמנע מתרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידליות כמו ברופן , אתופן ,וולטרן כדי למנוע התגברות הרעש ותת אפשרות שהרעש ייחלש או יחלוף.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!