//

תיקון חצוצרות ( Salpingostomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

תיקון חצוצרות הוא ביצוע חתך ניתוחי בחצוצרה. ההליך עשוי להתבצע כדי לתקן חצוצרה פגועה או כדי להסיר הריון אקטופי (הריון המתרחש מחוץ לרחם).

 


מטרה

החצוצרות הן המבנים דרכם עוברת ביצית בוגרת מן השחלות אל הרחם. חצוצרות אלה, שאורכן כ-10 ס"מ וקוטרן כחצי ס"מ, נמצאות בצד החיצוני העליון של הרחם, ונפתחות אל הרחם באמצעות תעלות קטנות. החצוצרה היא המקום בו מתרחשת ההפריה, כלומר המפגש בין זרע לביצית.

במהלך הריון תקין, הביצה המופרית עוברת מן החצוצרות אל תוך הרחם ושם היא נשתלת בדופן הרחם. אם הביצית המופרית נשתלת בכל מקום מחוץ לרחם, הגבר מכונה הריון אקטופי או חצוצרתי. 

רוב ההריונות האקטופיים מתרחשים בחצוצרות (95%). הם עלולים גם להתרחש בשריר הרחם (אחוז עד שניים), בבטן (אחוז עד שניים), בשחלות (פחות מאחוז) וצוואר הרחם (פחות מאחוז).

עם התקדמותו של הריון אקטופי, החצוצרות אינן מסוגלות להכיל את העובר הגדל והן עלולות להיקרע. הריון אקטופי קרוע נחשב למצב חירום רפואי שכן הוא עלול להוביל לדימום קשה. אם הריון אקטופי מאובחן בשלב מוקדם (כלומר לפני שהקרע התרחש), ייתכן שיהיה אפשרי לטפל בו רפואית. 

התרופה מתוטרקסאט מכוונת אל תאים עובריים המתפצלים במהירות, ומונעת מן העובר מלהמשיך להתפתח. אם טיפול רפואי אינו אפשרי או שנוסה ונכשל, ייתכן שלא יהיה מנוס מהתערבות ניתוחית. במצב כזה ייתכן שיבוצע פיום חצוצרה כדי להסיר את ההריון.

תיקון חצוצרות עשוי גם להתבצע בניסיון להשיב את הפריון לאישה שחצוצרותיה ניזוקו, לדוגמא מרקמת צלקת בעקבות פציעה או ניתוח. במקרה של נוזל בחצוצרה, מצב בו אחת החצוצרות מתמלאת בנוזל ונסתמת, ייתכן שיבוצע פיום חצוצרה בכדי ליצור פתח (אוסטיום) חדש לחצוצרה.
מומחיםשאלות ותשובות לפי נושא תיקון חצוצרות

הידבקות היא סוג של צלקת בתוך הרחם, הנגרמת עקב הפלות חוזרות או ניתוחים שונים בחלל הרחם, כולל ניתוחים קיסריים. הידבקויות יכולות לגרום למחזור דליל או להפסקת המחזור ולקשיים בכניסה להריון, והן מעלות את...

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גודל הריון באולטראסאונד לאוש 01/08/2020 21:38
 • היי אני לאה בהריון השלישי שלי שבוע 32 גודל עובר 33 וחצי לפחות לפי בדיקת אולטראסאונד אחרונה שעשית היה בישבוע 31 =1 וגיל הריון us היה 32 +3 אז זה כנראה גודל העובר יש לציין שכל ההריון זה היה ככה הוא תמיד הקדים עצמו בשבוע וחצי לפחות משבוע 8 בערך וגם בשקיפות זה הראה בשבוע 11+1 הראה שבוע 12+2 אז ... שאלתי היא כזאת מה זה אומר לגבי ההריון,שבוע בו אני נמצאת,בדיקות הערכת משקל הבאה,ואם בכלל זה מקדים את התאריך המשוער שלי אשמח לתשובה תודה לאה ויום קסם!!!

 • + הוסף תגובה
גודל הריון ואולטרה סאונד ד"ר יוחנן שמעוני 11/08/2020 22:35
 • אכן יתכן והעובר גדול יותר או שיש טעות בגיל ההריון לגבי תאריך הלידה זה פער שיתכן ויגרום שתאריך הלידה המשוער שלך מוקדם יותר מעט

 • + הוסף תגובה
תודה לאוש 14/08/2020 12:47
 • תודה על התשובה איזה כיף ונוח שיש פורום כזה תבורך!לאה

 • + הוסף תגובה
הריון אחלא 12/08/2020 07:38
 • בוקר טוב אני בהריון ivf מחזור 2.3.20 שבוע 23 ויומיים איזה חודש זה נחשב? תודה

 • + הוסף תגובה
שק הריום עם חלמון ללא עובר קטיה 10/08/2020 18:08
 • היי, אני לאחר טיפולי פוריות הריון ספונטני ווסת אחרונה ב22.6 אך ביוץ בוודאות מאוחר , בבדיקת אולטרסאונד בתאריך 9.8 נצפה שק הריון עם חלמון (שבוע לפני רק שק הריון ריק) הרופא אמר שגודל ההריון מתאים לשבוע 5/6 ולא לשבוע 7 ואמר לחזור עוד שבוע לראות דופק, האם זהו מצב תקין ופשוט בדקתי מוקדם מידיי?? חשוב לציין שהבטא עברה את ה10000 אבל לא ראו דופק אני נימצאת ממש בחרדה שמשהו לא בסדר למרות שאין לי דימומים ונראה שהכאבים הם גם א כאבים רגילים לתחילת ההריון , האם בדרך כלל רואים רק שק חלמון לפני העובר וזה תקין? אודה לתשובתך

 • + הוסף תגובה
שק הריון עם שק חלמון ללא עובר ד"ר יוחנן שמעוני 11/08/2020 22:48
 • במידה וההריון צעיר זה בדיוק מה שקורה ולכן זומנת לבקורת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!