ניתוח במיתרי הקול ( Laryngectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון


מטרת הניתוח

ניתוח במיתרי הקול נועד לבצע תיקון בגרון-בית הקול (לרינקס), או את כולו.

בשל מיקומו, מיתר הקול או הגרון, ממלא תפקיד חשוב בנשימה, בבליעה ובדיבור. הגרון נמצא מעל קנה הנשימה מול הוושט (צינור המזון). הוא מכיל שתי רצועות שריר קטנות המכונות מיתרי הקול, שנסגרות על מנת למנוע כניסת מזון אל הריאות ורוטטות לצורך יצירת קול. 

כאשר מתפתח סרטן בגרון, מבצעים ניתוח במיתרי הקול, על מנת להסיר גידולים או רקמות סרטניות. במקרים נדירים, ניתן לבצע את ההליך כאשר הגרון נפגע באופן חמור, כתוצאה מירי, מתאונת דרכיםמ או מתאונות טראומתיות אחרות.


סיכונים

ניתוח במיתרי הקול הוא בדרך כלל הליך מוצלח לטיפול בסרטן בשלבים המוקדמים. אולם הוא דורש שינויים גדולים בהרגלי החיים וקיים סיכון ללחץ פסיכולוגי כבד, כתוצאה מאי הסתגלות. אנשים שעברו ניתוח לכריתת מיתר קול חייבים ללמוד כיצד לדבר בדרך אחרת, עליהם לטפל באופן מתמיד בפיום (סטומה). מים או חומר זר אחר, החודרים אל הריאות דרך פיום שאינו מוגן, עלולים לגרום לבעיות חמורות. 

כמו כן, נשים שעוברות ניתוח במיתרי הקול על מנת לעבור כריתה חלקית של מיתר קול, או שלומדות לדבר באופן מלאכותי, תדברנה בקול עמוק יותר, כמו של גברים. עבור נשים מסוימות זהו אתגר פסיכולוגי. כמו בכל ניתוח גדול, קיים סיכון להתפתחות של זיהום. זיהום הוא מסוכן במיוחד עבור אנשים שעברו כריתה של מיתר קול והושתל אצלם תותב, זיהום הוא אחת הסיבות העיקריות להסרת המכשיר התותב.

אבחנה/הכנה

ניתוח במיתרי הקול מבוצע לאחר שאובחן סרטן בגרון, באמצעות סדרת בדיקות המאפשרות עבור רופא אא"ג לבדוק את הגרון ולקחת דגימת רקמות (ביופסיה), שתאשר מהו השלב בו נמצא הסרטן. 

מועמדים לביצוע ניתוח במיתרי קול צריכים להיות בריאים באופן כללי ולעבור בדיקות דם טרום ניתוחיות שגרתיות, על מנת לוודא שהם יכולים להתמודד עם הניתוח בהצלחה.

כמו בכל ניתוח במיתרי הקול, המנותח מתבקש לחתום על טופס הסכמה, לאחר שמסבירים לו את ההליך באופן מעמיק. במקרה הצורך יש לבצע בדיקות דם ושתן, צילום חזה וא.ק.ג. במקרים בהם מתוכננת כריתה מלאה של מיתר קול, המטופל ייפגש עם רופא ממוחה לפתולוגיה של הקול, לשיחה על הציפיות מהניתוח ולקבלת תמיכה.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח במיתרי הקול

אם אתם עוסקים במקצוע שדורש מכם לדבר שעות רבות מול קהל ייתכן שתסבלו מהפרעות קול שונות, שעלולות להפוך לכרוניות אם לא יטופלו בזמן וכראוי. איזה הפרעות קול ישנן וכיצד ניתן למנוע אותן? מדריך מיוחדאנשי חינוך...


פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופת זופרן אורן 25/11/2020 10:49
 • שלום ד"ר, אני סובל מסחרחורת, תחושת שיוט ובחילה בנסיעות בשל בעיה אחרת לקחתי זופרן ואחרי שעה וחצי הייתי צריך לנסוע. להפתעתי לא היו לי כלל סחרחורות ובחילות בנסיעה האם יש קשר לזופרן? האם בזופרן יש חומר מרגיע?

 • + הוסף תגובה
בדיקת ברה מרים 26/10/2020 23:26
 • לפני מס' חודשים אובחן אצלי טנטון חולף בעוצמות שונות שמופיע לסרוגין באוזן ימין. נשלחתי לעבור בדיקת שמיעה+ טימפומטריה שיצאה תקינה ב100% ללא עדות לטימופטריה ונוזלים באוזן. בנוסף עברתי CT ראש בעקבות הופעת כאבי ראש שעברו עם הזמן- תוצאות הבדיקה לא העלו שום ממצאים חריגים בראש ולא באזור האוזן. לאחרונה עברתי בדיקת ברה שתוצאותיה היו " בעלי הבדלים משמעותיים מעל 0.25 ms בין שני האוזניים בזמני חביון הגלים I, III, V."( גל I ארוך מהנורמה, גל III ארוך מהנורמה). על מה למעשה מעידה תוצאת הבדיקה- על מה אחראים גלים I,III,V? האם עליי לחזור להמשך טיפול אצל רופא א.א.ג או נוירולוג? איזה טיפול מומלץ לעבור בכדי שהטנטון יעלם?

 • + הוסף תגובה
Bera יעקב 27/10/2020 16:27
 • ההבדל מעל 0.25 מ"ש . באיזה צד יש הארכת הולכת הגלים? אם יש אפשרות לשלוח מדדים מדויקים יותר כמו החביון של גלים 1.3.5 בכל אוזן יהיה קל יותר לדייק בתשובה. בד"כ הbera פחות מדויקת מmri.אם הטנטון חד צדדי והארכת ההולכה מאותו צד מומלץ בצוע mri מח ואוזניים. בכל מקרה אין סיבה לדאוג כי מקרים מדאיגים נדירים ביותר.

 • + הוסף תגובה
טנטון באוזן ימין מרים 27/10/2020 18:44
 • המדדים בבדיקת הABR: גל I: אוזן ימין: 1.92, 1.88 אוזן שמאל: 1.50, 1.54 גל III: אוזן ימין: 4.04, 4.08 אוזן שמאל: 3.71, 3.71 גל V: אוזן ימין: 5.87, 5.87 אוזן שמאל: 5.45, 5.45

 • + הוסף תגובה
BERA יעקב 19/11/2020 10:24
BERA יעקב 19/11/2020 10:26
 • יחד עם זאת אם הטנטון חד צדדי כדאי לבצע MRI מח ואוזניים למרות שהסיכוי למקור מדאיג מאד נמוך.

 • + הוסף תגובה
טנטון מרים 13/11/2020 23:01
 • אני ממתינה לתגובתך ד"ר- על מה מעידים תוצאות הבדיקה ואיזה MRI עליי לעבור- ראש/ עמוד שדרה?

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזנים רעות 15/11/2020 16:03
 • שלום דר בתקופה האחרונה יש לי רעשיפ באוזנים עם לחץ קל עברתי לפני 8 חודשיפ תאונת דרכים עם צליפת שוט הרעשים מרגישים כמו התפוצצות באוזן בדירת דמיעה וטמםנומטריה תקינה זה לי םעמים עטשה לי כאב באיזור מזה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
טנטון עם שמיעה תקינה יעקב 19/11/2020 10:11
 • רעשים באוזן לאחר צליפת שוט הם בסמוך לתאונה יש להימנע מחשיפה לרעש חזק ולהמנע מתרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידליות כמו ברופן , אתופן ,וולטרן כדי למנוע התגברות הרעש ותת אפשרות שהרעש ייחלש או יחלוף.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!