ניתוח במיתרי הקול ( Laryngectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון


מטרת הניתוח

ניתוח במיתרי הקול נועד לבצע תיקון בגרון-בית הקול (לרינקס), או את כולו.

בשל מיקומו, מיתר הקול או הגרון, ממלא תפקיד חשוב בנשימה, בבליעה ובדיבור. הגרון נמצא מעל קנה הנשימה מול הוושט (צינור המזון). הוא מכיל שתי רצועות שריר קטנות המכונות מיתרי הקול, שנסגרות על מנת למנוע כניסת מזון אל הריאות ורוטטות לצורך יצירת קול. 

כאשר מתפתח סרטן בגרון, מבצעים ניתוח במיתרי הקול, על מנת להסיר גידולים או רקמות סרטניות. במקרים נדירים, ניתן לבצע את ההליך כאשר הגרון נפגע באופן חמור, כתוצאה מירי, מתאונת דרכיםמ או מתאונות טראומתיות אחרות.


סיכונים

ניתוח במיתרי הקול הוא בדרך כלל הליך מוצלח לטיפול בסרטן בשלבים המוקדמים. אולם הוא דורש שינויים גדולים בהרגלי החיים וקיים סיכון ללחץ פסיכולוגי כבד, כתוצאה מאי הסתגלות. אנשים שעברו ניתוח לכריתת מיתר קול חייבים ללמוד כיצד לדבר בדרך אחרת, עליהם לטפל באופן מתמיד בפיום (סטומה). מים או חומר זר אחר, החודרים אל הריאות דרך פיום שאינו מוגן, עלולים לגרום לבעיות חמורות. 

כמו כן, נשים שעוברות ניתוח במיתרי הקול על מנת לעבור כריתה חלקית של מיתר קול, או שלומדות לדבר באופן מלאכותי, תדברנה בקול עמוק יותר, כמו של גברים. עבור נשים מסוימות זהו אתגר פסיכולוגי. כמו בכל ניתוח גדול, קיים סיכון להתפתחות של זיהום. זיהום הוא מסוכן במיוחד עבור אנשים שעברו כריתה של מיתר קול והושתל אצלם תותב, זיהום הוא אחת הסיבות העיקריות להסרת המכשיר התותב.

אבחנה/הכנה

ניתוח במיתרי הקול מבוצע לאחר שאובחן סרטן בגרון, באמצעות סדרת בדיקות המאפשרות עבור רופא אא"ג לבדוק את הגרון ולקחת דגימת רקמות (ביופסיה), שתאשר מהו השלב בו נמצא הסרטן. 

מועמדים לביצוע ניתוח במיתרי קול צריכים להיות בריאים באופן כללי ולעבור בדיקות דם טרום ניתוחיות שגרתיות, על מנת לוודא שהם יכולים להתמודד עם הניתוח בהצלחה.

כמו בכל ניתוח במיתרי הקול, המנותח מתבקש לחתום על טופס הסכמה, לאחר שמסבירים לו את ההליך באופן מעמיק. במקרה הצורך יש לבצע בדיקות דם ושתן, צילום חזה וא.ק.ג. במקרים בהם מתוכננת כריתה מלאה של מיתר קול, המטופל ייפגש עם רופא ממוחה לפתולוגיה של הקול, לשיחה על הציפיות מהניתוח ולקבלת תמיכה.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח במיתרי הקול

אם אתם עוסקים במקצוע שדורש מכם לדבר שעות רבות מול קהל ייתכן שתסבלו מהפרעות קול שונות, שעלולות להפוך לכרוניות אם לא יטופלו בזמן וכראוי. איזה הפרעות קול ישנן וכיצד ניתן למנוע אותן? מדריך מיוחדאנשי חינוך...


פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טנטון אחרי ארוע נוי 09/02/2020 10:04
 • שלום ד"ר, הייתי לפני מספר ימים בארוע רועש מאוד, ותחושת הטנטון לא עוברת לי.. יש מה לעשות, או שהזמן יעשה את שלו?

 • + הוסף תגובה
טנטון אחרי ארוע BEN DAVID 09/02/2020 10:19
 • האם הוא חד או דו צדדי ? כדאי לבצע בדיקת שמיעה דחופה . לפיה ניתן להחליט אם יש מקום למתן סטרואידים . מכל מקום יש להמנע מחשיפה לרעש נוסף לפחות בשבועיים הקרובים.

 • + הוסף תגובה
נשיפה חזקה מהאף כמה דקות מור 28/01/2020 14:36
 • שלום רב דר', נכנס לי משהו לאף ואז סתמתי את נחיר שמאל וניסיתי בכל הכח כמה דקות לנשוף חזק מאד מהנחיר השני וזה יצא (כמו לקנח את האף). למרות זאת ניסיתי שוב באותה צורה לנשוף אולי נשאר משהו ואז הרגשתי שיוצא לי אוויר מהאוזן. אפשרי לקרוע את עור התוף במצב כזה. קצת נבהלתי. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
נשיפה חזקה מהאף BEN DAVID 09/02/2020 10:15
 • לדעתי זה רק האויר שעבר דרך התעלה שמחברת האוזן ללוע האף. יחד עם זאת יש לבדוק האוזניים

 • + הוסף תגובה
סחרחורות וטינטון זמן רב דודי 20/01/2020 12:14
 • בבדיקה נמצא שיש לי חולשה במבוך אוזן ימין. במשך מספר חודשים קיבלתי כדור דיזותיאזיד שלא הקל עלי מדי פעם מופיע גם טינטון באותה אוזן. מה המלצתך כדי להציל אותי ממש

 • + הוסף תגובה
טנטון וסחרחורת BEN DAVID 20/01/2020 20:26
 • לא כתבת מהתוצאות בדיקת השמיעה האם הטנטון והסחרחורת מופיעים באותו זמן. האם עברת בדיקות כמו BERA או MRI. בן כמה אתה. שחרר יותר מידע ואולי אוכל לעזור.

 • + הוסף תגובה
סחרחורת וטינטון זמן רב מאד דודי משה 20/01/2020 21:46
 • אני בן 64 עשיתי את הבדיקות והמסקנה היתה חולשת מבוך ימני הסחרחורות מופיעות כבר הרבה זמן כשנה,הטינטון מופיע רב הזמן ללא קשר ברור לסחרחורות

 • + הוסף תגובה
טנטון וסחרחורת BEN DAVID 21/01/2020 09:50
 • שלום רב באשר לסחרחורת - כשיש חולשת וסטיבולרית מצד אחד הטיפול הוא פיזיותרפיה שמטרתה לשפר תפקוד המערכת הוסטיבולרית ( לא הטיפול המיועד להחזרת הקריסטלים ) באשר לטנטון הטיפולים שעוזרים הם תרגול קוגניטיבי עם שליטה במתח , בתשומת הלב ובצורת החשיבה. וכן מיסוך חלקי באמצעות רעש לבן בשיטת הTRT. בכל מקרה , הברור המלא למצב של סחרחורת , חולשה קלורית חד צדדית וטנטון הוא MRI מח. ואוזניים עם וללא חומר ניגוד. אם כי ברב המקרים הבדיקה תקינה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!