ניתוח פזילה ( Eye muscle surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

מטרת הניתוח

השרירים האקסטרא אוקולרים מחוברים באמצעות גידים אל לובן העין (מעטפת חיצונית בצבע לבן אטום, המגנה על גלגל העין), במקומות שונים, בדיוק מאחורי קו אמצע דמיוני שמקיף את החלק העליון, החלק התחתון, החלק השמאלי והחלק הימני של העין. 

הקצה השני של כל אחד מהשרירים הללו מתחבר אל חלק מארובת העין (תושבת העין בגולגולת). שרירים אלו מאפשרים לעין לנוע למעלה, למטה, לצד אחד ולצד השני, או בכל זווית אחרת בין הכיוונים הללו.

באופן נורמלי, שתי העיניים נעות ביחד, מקבלות את אותה התמונה במקום המתאים בשתי הרשתיות. המוח ממזג תמונות תואמות אלו לתמונה תלת מימדית.

יוצא דופן הוא מצב של פזילה, הפרעה המתאפיינת בסטייה של אחת העיניים, או של שתיהן, בדרך כלל כלפי חוץ (אקזוטרופיה), או לכיוון האף (אזוטרופיה). במקרים כאלו המוח מקבל שתי תמונות שונות, האחת דוחקת את השנייה, או שהאדם רואה כפול (דיפלופיה). 

ניתן לתקן את הסטייה, באמצעות החלשה או חיזוק של השריר המתאים, לצורך מרכוז העיניים. לדוגמא כאשר עין אחת פונה כלפי מעלה, ניתן לחזק את השריר שנמצא בתחתית העין.

המטרה העיקרית של ניתוח בשריר העין היא לשחזר את ישור העיניים. ניתוח פזילה מבוצע במטרה ליישר את שתי העיניים כך ששתיהן תבטנה לאותו הכיוון, ותנענה יחד כצוות, לצורך שיפור המראה ולהשגת ראיה דו עינית אצל ילדים צעירים. 

על מנת שתהיה ראיה דו עינית, על העיניים להיות מיושרות, באופן כזה שמיקום התמונה על הרשתית של עין אחת, תתאים למיקום התמונה על הרשתית של העין השנייה.

בנוסף לביצוע ניתוח פזילה, מבצעים ניתוח בשרירי העין לצורך טיפול בהפרעות אחרות בעיניים, כגון ריצוד עיניים (ניסטגמוס), או לצורך תיקון סוגים שונים של פזילה מולדת, כמו תסמונת דואיין. ריצוד עיניים הוא מצב בו אחת העיניים, או שתיהן נעות במהירות או מתנודדות, מצב זה ניתן לשפר באמצעות הזזת העיניים אל מיקום שיש בו פחות תנודתיות. בתסמונת דואיין התנועה האופקית של העין מוגבלת. לעיתים ניתן לשפר את המצב באמצעות ניתוח פזילה, שיחליש את אחד משרירי העין.

מומחים
ד"ר אליה לוינגר
רופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל-אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובמחלקת עיניים במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)


מאמרים לפי נושא ניתוח פזילה

מאמרים נוספים בתחום
אחוז גבוה של התינוקות נולדים עם פזילה כלפי פנים אשר חולפת בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיים פזילות אילו מתאפינות על ידי סטיה לא קבועה של אחת או של שתי העינים כלפי פנים.וככל שגיל התינוק עולה...
בדומה לתופעות אלרגיות שונות, גם הדלקת האביבית מתפרצת בעיקר בגלל מגע עם חומרים אלרגניים אשר מרחפים בחלל האוויר ומופרשים מאבקני צמחים שונים, חיות בית או קרדית אבק הבית. המחלה באה לידי ביטוי בדרך כלל באו...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח פזילה

הצלחת הניתוח תלויה מאד בבחירת המטופל המתאים לניתוח מסוג זה.על המטופל לעמוד במספר קריטריונים אשר שמירה עליהם מקטינה את מידת הסיבוכים: על קרנית העין של המטופל להיות בריאה, סדירה ובעלת עובי המאפשר את בי...

פורומים עין עצלה, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רטייה למניעת עין עצלה נועה 21/02/2020 15:00
 • שלום רב. ביתי בת השנתיים עם פלוסים גבוהים. יש לה לפרקים קצרים בעיקר שמתמקדת לקרוב פזילה פנימה עם משקפיים ( התחיל לפני מספר חודשים) . הרופע עיניים המליץ על שעתיים רטיה ביום . רציתי לדעת אם יש העדפה לבוקר או ערב? מה יותר יעיל? והאם ניתן לפצל את הדבקת הרטייה לפעמיים ביום כל פעם שעה בערך? ובכלל מה הממלצות בעניין. תודה

 • + הוסף תגובה
רטייה דר' מיכאל כינורי 12/03/2020 15:07
 • אין העדפה מיוחדת לשעה מסוימת ביום. ניתן לפצל את משך הדבקת הרטייה. יש לבדוק אם היא לא זקוקה למשקפי ביפוקל

 • + הוסף תגובה
פזילה עם משקפיים עינת 12/03/2020 12:06
 • אני מרגישה שבתי פוזלת עם המשקפיים. האם זה אומר שהם לא מתאימים לה מבחינת המספר? תודה

 • + הוסף תגובה
פזילה עם משקפיים דר' מיכאל כינורי 12/03/2020 15:04
 • יכול להיות. ייתכן גם שהמשקפיים מתאימות אך היא זקוקה לניתוח פזילה.

 • + הוסף תגובה
עין קטנה בעקבות ניתוח פזילה עידן 05/02/2020 08:58
 • שלום, בתי בת השנתיים עברה לפני חודשיים ניתוח פזילה. הניתוח לא הצליח. בנוסף, אחת העיניים, שבה נותחו שני שרירים, החלימה, אך נותרה קטנה יותר. ההבדל בין העיניים הוא משמעותי. שאלתי, האם יש סיכוי שתחזור לגודלה המקורי והאם יש משהו שיכול לעזור. והאם בדיקת OCT רלוונטית. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
עין קטנה דר' מיכאל כינורי 05/02/2020 20:11
 • שלום רב. האם את יודעת איזו פזילה היתה לה ואיזה סוג ניתוח פזילה היא עברה? בדיקות OCT היא צילום של הרשתית ואינה קשורה לעניין.

 • + הוסף תגובה
פזילה פנימה ואלכסונית עידן 05/02/2020 21:00
 • הניתוח בשתי עיניים, בשרירים האופקים, כאשר בעין הקטנה גם קיצור של אלכסון תחתון

 • + הוסף תגובה
שהיא גם העין הפוזלת ועצלה עידן 05/02/2020 21:29
עין קטנה דר' מיכאל כינורי 05/02/2020 23:43
 • זה יכול להשתפר עם הזמן (גם הפזילה וגם מפתח העפעפיים). הייתי מחכה לפחות עוד חודשיים לפני הגדרת כשלון הניתוח. בניתוחי פזילה לצערנו גם לאחר תכנון וביצוע מדויק של הניתוח יש צורך בניתוח פזילה נוסף ולפעמים יותר... במידה והמצב לא משתפר בעוד כחודשיים אפשר לשקול ניתוח נוסף.

 • + הוסף תגובה
עין קטנה עידן 06/02/2020 04:19
 • העין הקטנה היא שמדאיגה אותי, שהרי את זה לא ניתן לפתור בניתוח תיקון. מדוע זה קרה? האם ניתן לעשות משהו?

 • + הוסף תגובה
כי זה נראה שזה רק מחמיר עידן 06/02/2020 08:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!