ניתוח פתיחת גולגולת ( Craniotomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

מטרה

ניתוח פתיחת גולגולת הוא סוג של ניתוח מוח. זהו הניתוח הנפוץ ביותר להסרת גידולים מהמוח. כמו כן, ניתן לבצע אותו לצורך הסרת קריש דם (המטומה), להשתלטות על דימום מכלי דם חלש, דולף (מפרצת מוחית), לתיקון מום עורקי-ורידי (חיבורים לא נורמלים של כלי דם), לניקוז מורסה (אבצס) במוח, להפחתת לחץ בתוך הגולגולת, לביצוע ביופסיה, או לבחינת המוח.


אבחנה/הכנה

מאחר והפגיעה היא במוח, המנתח משתמש בהדמיה, על מנת לזהות את הפגיעה באופן מוחלט. 


סריקה של המוח ניתן לבצע בדרך כלל באמצעות:


·         טומוגרפיה ממוחשבת CT
 
·         הדמיה בתהודה מגנטית MRI
 
·         תרשים כלי דם
 
לפני ניתוח פתיחת גולגולת המטופל עשוי לקבל תרופות להרגעת החרדה ולהקטנת הסיכון לפרכוסים, לנפיחות ולהתפתחות זיהומים לאחר הניתוח. 

קיים קשר בין תרופות לדילול הדם (קומדין, הפארין, אספירין) ותרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (איבופרופן, מורטין, אדויל, אספירין, נפרוסין, דייפרו) ובין עליה בהיווצרות של קרישי דם לאחר הניתוח. יש להפסיק את השימוש בתרופות אלו לפחות שבעה ימים לפני ניתוח פתיחת גולגולת, על מנת לעצור את פעולתן לדילול הדם. 

בנוסף המנתח יזמין בדיקות מעבדה שגרתיות, או מיוחדות על פי הצורך. 

על המנותח להיות בצום (מזון ומשקאות), מחצות הלילה שלפני יום הניתוח. בחדר הניתוח מגלחים את ראשו של המנותח, ממש לפני תחילת הניתוח.

סיכונים

המנתח ידון עם המנותח על סיכונים אפשריים, הקשורים בהליך של ניתוח פיתחת גולגולת.

ניתוחי ראש עלולים לגרום לדימום, לקרישי דם, לאצירת נוזלים הגורמת לנפיחות (בצקת), או לפגיעה בלתי מכוונת ברקמת עצב נורמלית. 

אצל מטופלים מסוימים עלולים להתפתח זיהומים. פגיעה ברקמת מוח נורמלית עלולה לגרום לנזק באזור מוסים במוח וכתוצאה מכך לפגיעה בתפקוד המוח. פגיעה בתפקוד המוח באזורים מסוימים עלולה להוביל לבעיות בזיכרון. 

דוגמאות נוספות לנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מהליך של ניתוח פתיחת גולגולת כוללות בין היתר חירשות, ראיה כפולה, חוסר תחושה, שיתוק, עיוורון, או אובדן חוש הריח.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח פתיחת גולגולת

מאמרים נוספים בתחום
התסמינים דומים לשפעת או דלקת קרום המוח, הבדיקות לא תמיד יכולות לגלות את התמונה המלאה, אבל ההשלכות ארוכות טווח וחלקן בלתי הפיכות – תסמונת התינוק המטולטל היא אחת הקשות לאבחון והקורבן לא יכול לזעוק...
אנשים רבים שעברו אירוע מוחי או סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון טרשת נפוצה או ניוון שרירים, עלולים לסבול מתסמונת הגורמת לצחוק ובכי שאינם רצוניים בישראל ובעולם מציינים בימים אלה את יום המודעות הבינל...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח פתיחת גולגולת

בתחום
מנינגיומה היא גידול שפיר, שאינו שולח גרורות. שני הדברים החשובים לגבי מנינגיומה הם המיקום שלה ואם היא גורמת סימפטומים. אם ישנם סימפטומים (בדרך כלל התעלפויות או פרכוסים, התקפים אפילפטיים), חייבים לה...
קרניופרינגיומה, זהו גידול שפיר המופיע במוח באזור הקרוי האוכף התורכי. אזור זה נמצא ממש בבסיס המוח ובו נמצאת בלוטת ההיפופיזה, יותרת המוח. למרות היותו של גידול זה שפיר (אינו שולח גרורות), הוא עלול לגדו...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!