הסרת זגוגית העין ( Vitrectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

לחץ כאן לייעוץ חינם עם מומחה בנושאי עיניים ועפעפיים >>>
מטרת הניתוח
במהלך ניתוח הסרת זגוגית העין,  מסירים את הזגוגית שנמצאת במרכז העין. הניתוח מבוצע במקרים של היפרדות הרשתית, מכיוון שכריתה של זגוגית העין מאפשרת לרופא העיניים גישה טובה יותר אל החלק האחורי של העין. כמו כן, מסירים את זגוגית העין במקרים בהם הדם בזגוגית אינו מתפנה ממנה בכוחות עצמו (דימום בזגוגית).

הסיבות לביצוע הניתוח

הסרת זגוגית העין מבוצע לצורך:

תיקון או מניעה של היפרדות הרשתית, במיוחד כאשר יש חשש שהיא תשפיע על המקולה.

תיקון קרעים גדולים במיוחד ברשתית.

הפחתת אובדן ראיה, שנגרם כתוצאה מדימום בזגוגית, במצבים בהם הדימום חמור, או כאשר הדם אינו מתפנה בכוחות עצמו, לאחר מספר חודשים.

טיפול במקרים חמורים של רטינופטיה שגשוגית (מחלה ברשתית), הגורמת להיווצרות של רקמה מצולקת, או כאשר גדילת כלי הדם על הרשתית (היווצרות חריגה של כלי דם) ממשיכה למרות טיפולים חוזרים בלייזר.


תהליך הניתוח

במהלך ניתוח הסרת זגוגית העין, המנתח מחדיר מכשיר קטן אל תוך העין, חותך את הזגוגית ושואב אותה החוצה. לעתים לאחר הסרת הזגוגית, המנתח מטפל ברשתית באמצעות לייזר (הקרשה בעזרת אור), מנתק או מסיר רקמות סיביות או מצולקות מהרשתית, משטח אזורים ברשתית שהתנתקו, או מאחה קרעים, או חורים ברשתית או במקולה.

בסוף הניתוח מזריקים אל תוך העין שמן סיליקון או גז (פרופולופרופיין), שתפקידו להחליף את הזגוגית ולשחזר את הלחץ הנורמלי בתוך העין.

ניתוח הסרת זגוגית העין מבוצע תמיד על ידי רופא עיניים, המתמחה בטיפול בבעיות ברשתית.

לחץ כאן לייעוץ חינם עם מומחה בנושאי עיניים ועפעפיים >>>
מומחים
ד"ר אליה לוינגר
רופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל-אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובמחלקת עיניים במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)


מאמרים לפי נושא הסרת זגוגית העין

מאמרים נוספים בתחום
כ-70% מהישראלים מרכיבים משקפיים או משתמשים בעדשות ראייה. הנתון המדהים הזה אינו בלעדי לישראל, וברוב מדינות העולם אנשים סובלים מבעיות ראייה כאלה ואחרות. קבלו את המדריך השלם לבעיות ראייה. בכדי להבין א...
פרסומת
אלפי ישראלים עוברים כל שנה ניתוחי עיניים, הנפוצים שבהם הם ניתוחי לייזר להסרת משקפיים או ניתוחי קטרקט. ברוב מקרי הרשלנות הרפואית בתחום זה, מדובר במקרים בהם הכניסו לניתוח מטופל, אשר לפי נתוניו הרפואיים ...

שאלות ותשובות לפי נושא הסרת זגוגית העין

בתחום
בדומה לבדיקות דימות אחרות, ברפואת עיניים או בדיסיפלינות שונות, השאלה הנשאלת היא מדוע החולה נבדק, מדוע הוא נשלח לבדיקה, ומה מחפש הרופא ששלח אותו. בדיקת שדה ראייה, כשמה כן היא: היא נועדה לבדוק א...
לרוב מכניסים לעין סיליקון כתחליף לזגוגית במקרים שבהם נדרשת תמיכה טובה יותר ברשתית, או למשך יותר זמן, לעומת גז. גז כתחליף לזגוגית נספג כעבור חודש וחצי לערך ומוחלף על ידי הנוזל הטבעי של העין. זהו פרק ...

פורומים עין יבשה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בלפריטיס, שעורה ומה שביניהם י 07/02/2020 18:45
 • היי, בן 37. ברקע פרואטינוריה והמטוריה בשתן (חשד ל-IGAN). נוטל Tritace. מקרים חוזרים ונישנים של שעורה בעפעף העליון (כל פעם בעין אחרת) בחצי השנה האחרונה (כ-5 מקרים, מרביתם בחודש וחצי האחרונים). כלזיון בעפעף השמאלי העליון. כמו כן, בילדות עברתי ניתוח לניקוז כלזיון. במידה ואני מטפל בשעורה בזמן, טיפול בחום (בקבוק מים חמים), עיסוי של המקום, מגבונים לחים יעודיים, טיפות לחות ומקסיטרול – פותר את הבעיה בתוך מספר ימים (למעט הכלזיון שלפעמים נותר). הרופא המליץ שלא להשתמש במקסיטרול בגלל הסטרואידים שבו. רופא העינים לא ידע לומר מהו הגורם להישנות השעורות - האם סטרס, גורמים סביבתיים (דוגמת עשן סיגריות במקומות בילוי, אדי שמן טיגון בבית, וכד'), היגיינה לקויה (חיידקים מאזור הפה או האחוריים), יובש קיצוני, קשר לאטופיק דרמטיטיס שייתכן ויש לי באזור הפנים או בלפריטיס. הרופא אבחן בלפריטיס והמליץ על הנ"ל כטיפול מונע. ברצוני לברר האם הבלפריטיס היא משנית לגדילת יתר של הטפיל Demodex. במקרה כזה הטיפול המומלץ הינו שונה, וכולל למיטב הבנתי, שימוש בשמן עץ התה לצמצום המספרים של הטפיל. ראה פרטים נוספים בקישור הבא: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013333/full מספר שאלות: 1. האם נהוג לבצע בדיקה של הריסים/קשקים תחת המיקרוסקופ לצורך זיהוי הטפיל? אם כן, היכן אוכל לבצע בדיקה זו? 2. האם אתם ממליצים על טיפול בשמן עץ התה? האם אני יכול לבקש מרופא העיניים לבצע את הטיפול עבורי? 3. שאלה נוספת, האם הטיפול ב- BlephEx (מכשיר חשמלי ל- (Eyelid microexfoliation) יעיל והאם ניתן לקבל אותו בארץ? 4. האם יש לכם המלצה למשחה עבור היובש בחלק החיצוני של העפעפיים (שלא תגרום לסתימת הבלוטות ולהופעת שעורה)? 5. האם נטילת TritAce עלולה לגרום ליובש בעיניים וכתוצאה מכך להישנות שעורה? תודה המראש!

 • + הוסף תגובה
מינון טיפות עיניים מסוג סיסטיין באלאנס וסיסטיין סוגים שונים ד"ר אנדרו פינק 17/02/2020 00:18
 • שלום רב! הרבה שאלות אבל שאלות טובות . האם נהוג לבצע בדיקה של הריסים/קשקים תחת המיקרוסקופ לצורך זיהוי הטפיל? אם כן, היכן אוכל לבצע בדיקה זו? עושים באופן שגרתי אצלי במרכז לעין יבשות 2. האם אתם ממליצים על טיפול בשמן עץ התה? האם אני יכול לבקש מרופא העיניים לבצע את הטיפול עבורי? שמן עץ עובד אבל לדעתי לא הטיפול הכי טוב לDEMODEX. יש לשקול IVERMECTIN GEL אבל יש מחסור בארץ כרגע 3. שאלה נוספת, האם הטיפול ב- BlephEx (מכשיר חשמלי ל- (Eyelid microexfoliation) יעיל והאם ניתן לקבל אותו בארץ? עושים באופן שגרתי אצלי להסרת משקעים/DEMODEX על הריסים 4. האם יש לכם המלצה למשחה עבור היובש בחלק החיצוני של העפעפיים (שלא תגרום לסתימת הבלוטות ולהופעת שעורה)? אני צריך לראות מה היא הבעיה 5. האם נטילת TritAce עלולה לגרום ליובש בעיניים וכתוצאה מכך להישנות שעורה? לא שידוע לי. יש לציין שהדלקת של בלוטות הדמע (כולל שעורות) גורמת ליובש, לא ההפך.

 • + הוסף תגובה
תודה י 17/02/2020 09:25
מינון טיפות עיניים מסוג סיסטיין באלאנס וסיסטיין סוגים שונים חיים 09/02/2020 02:52
 • שלום האם מותר לטפטף לתוך העין 1-2 טיפות סיסטיין באלאנס או סיסטיין מכל סוג אחר כל שתי שעות או שצריך מינימום כל ארבע שעות עד ארבע פעמים ביום ? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
מינון טיפות עיניים מסוג סיסטיין באלאנס וסיסטיין סוגים שונים ד"ר אנדרו פינק 17/02/2020 00:22
 • אפשר לטפטף בקצב הזה, אבל אם אכן יש צורך לתחליף דמעות יותר מ3-4 פעמים ביום, כנרא זה סימן שאתה צריך טיפול נוסף, יותר חזק.

 • + הוסף תגובה
עיניים יבשות מאיה 02/02/2020 11:27
 • שלום רב, מדובר בעיניים מאד מאד יבשות, לאחר התייעצות וביקור אצל 4 רופאי עיניים נאמר שמדובר ביובש בעיניים, ניתן טיפול חיצוני של שטיפות שימוש בטיפות ובמשחות אך ללא הועיל. הראייה מידרדרת והכאבים בעיניים מתגהרים ללא הטבה אלא להיפך ישנה החמרה. מה יכולה להיוצ הסיבה ומדוע נראה שה4 רופאים מפספסים? , החשיבה היא שאם אכן ההבחנה כיתה נכונה וכך הטיפול היתה צריכה להיות הטבה.

 • + הוסף תגובה
עיניים יבשות ד"ר אנדרו פינק 02/02/2020 23:13
 • מאיה שלום לא כתבת מה הסיבה שעינייך יבשות. המקרה של די אופייני להרבה מקרים שמגיעים למרכז לעין. לא תמיד טיפות ומשחות סטנדרטיות מספיקות. יש הרבה טיפולים ליובש תלוי במקור הבעיה, כולל פקקים, IPL, פרובינג, טיפול אנטי דלקתי ועוד. גם מומלץ לקבל טיפול מוקדם יותר לפני שנזק בלתי הפיך נעשה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!