טיפול בנחירות ( Snoring surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

מטרת הניתוחים

טיפול בנחירות נועד לגרום לשיפור או ביטול ההשלכות הרפואיות והחברתיות של נחירה. 
יש המתייחסים לנחירה בשינה כבעיה קוסמטית בלבד וכך גם איננה נכללת כתופעה מבודדת בסל הבריאות של מדינת ישראל. אך נחירה יכולה גם כתופעה מבודדת להוות ביטוי לבעיה בריאותית של ממש.
מה היא נחירה? 
הנחירה היא שאיפת אוויר רעשנית. רעש הנוצר עקב רטט של רקמות בדרכי הנשימה העליונות עקב עליה בתנגודת דרכי הנשימה העליונות וזרימת אוויר מאומצת. רטט הרקמות נוצר בלוע כולל את החיך והלשון. 
הנחירה יכולה להיות חלק מבעיה נשימתית הכוללת גם עצירת הנשימה לסירוגין. אך עם זאת נחירה כתופעה מבודדת יכולה להיות כרוכה במאמץ נשימתי רב ועל כן פגיעה באיכות השינה ועומס על מערכת כלי הדם והלב. במקרים אלו גם ללא עצירת נשימה בשינה הנחרנים יכולים לסבול מאיכות שינה ירודה, עייפות בקר וישנוניות-יתר יומית בערות.
מטרת הניתוח היא על כן להפחית את תנגודת דרכי הנשימה העליונות לזרימת האוויר וכך הפסקת הנחירה ושיפור איכות השינה. זאת ניתן להסיר ע"י הרחבת דרכי הנשימה העליונות והסרת רקמות רוטטות.


סוגי הניתוחים

אטימות אף גורמת לנחירה בילדים ובמבוגרים בד"כ מחמירה הפרעת נשימה קיימת. כאשר יש אטימות אף יש צורך תמיד לפתור ראשית כל בעיה זו. ניתוחי אף כוללים יישור מחיצת הא, כריתת קונכיות תחתונות, כריתת פוליפים ותיקון עיוותים של האף. אך במבוגרים בד"כ נחוץ טיפול נוסף בכדי לאפשר נשימה תקינה בשינה.
ניתוח נפוץ יחסית כטיפול בנחירה הוא ניתוח חיך-לוע הנקרא: Uvulopalatopharyngoplasty. בניתוח זה נכרתים השקדים, החיך מקוצר והריריות נתפרות תוך הסרת רקמות רוטטות והגדלת חלל הלוע. במידה והניתוח מבוצע היטב ובפציינט המתאים הרי ששיעור הצלחתו נאה. קיימות טכניקות שונות לביצועו כולל אף בלייזר או גלי רדיו. אך הלייזר נכשל לחלוטין מאחר וגורם להיצרות של הלוע ואין הוכחה של ממש שהניתוח בגלי רדיו טוב מהניתוח בלייזר.
ניתוחים אחרים הם קיצור מכסה הגרון (אפיגלוטיס), קידום הלשון ע"י ניתוחי לסתות או הקטנת הלשון. אין עדיין טכניקה ניתוחית להקטנת הלשון שהיא מוכחת ומניחה את הדעת.
בניגוד לאמונות נפוצות, הענבל איננו גורם לנחירה וכריתת הענבל איננה מהוה טיפול בנחירה.


סיכונים

* כאב חמור לאחר הניתוח, שלושה היכול להימשך שבוע ימים ואף למעלה מכך. 
סיבוך מסוג זה שכיח יותר בניתוח לייזר בשיטת LAUP
, מאשר בניתוח באמצעות גלי רדיו.

* גרימה, או החמרה של דום נשימה בשינה. ידוע כי ניתוח לייזר בשיטת LAUP
גורם לדום נשימה בשינה, 
אצל מנותחים שסבלו מנחירה קלה בלבד לפני הניתוח.

* פגיעה בפעילות החיך. במצב זה מזון נפלט, או דולף דרך האף בזמן בליעה או פגיעה בתהודת הדיבור 
ההופך להיות אפי.

הישנות הנחירה. כתמיד בכירורגיה, בחירת המועמד המתאים וביצוע הניתוח בטכניקה הנכונה חיוניים לשיעור הצלחה גבוה ומיעוט סיבוכים.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול בנחירות

מאמרים נוספים בתחום
מתקשים להירדם? מתעוררים המון באמצע הלילה? נדודי שינה היא תופעה שכיחה, שבמקרים רבים ניתנת לטיפול באמצעים יחסית פשוטים, שכוללים שינויים קטנים אך יעילים מאוד באורח החיים בלי אורות צבעוניים בחדר השינה&nb...
מעבר מערות לשינה דומה למעבר בדלת קסמים. בני המזל שבינינו מניחים את הראש על הכרית וגולשים לשינה במהירות בקלות, בעוד שהסובלים מנדודי שינה מתהפכים, מסתובבים ומתאמצים לישון, ללא הצלחה. אי אפשר להחליט לישו...


פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופת זופרן אורן 25/11/2020 10:49
 • שלום ד"ר, אני סובל מסחרחורת, תחושת שיוט ובחילה בנסיעות בשל בעיה אחרת לקחתי זופרן ואחרי שעה וחצי הייתי צריך לנסוע. להפתעתי לא היו לי כלל סחרחורות ובחילות בנסיעה האם יש קשר לזופרן? האם בזופרן יש חומר מרגיע?

 • + הוסף תגובה
בדיקת ברה מרים 26/10/2020 23:26
 • לפני מס' חודשים אובחן אצלי טנטון חולף בעוצמות שונות שמופיע לסרוגין באוזן ימין. נשלחתי לעבור בדיקת שמיעה+ טימפומטריה שיצאה תקינה ב100% ללא עדות לטימופטריה ונוזלים באוזן. בנוסף עברתי CT ראש בעקבות הופעת כאבי ראש שעברו עם הזמן- תוצאות הבדיקה לא העלו שום ממצאים חריגים בראש ולא באזור האוזן. לאחרונה עברתי בדיקת ברה שתוצאותיה היו " בעלי הבדלים משמעותיים מעל 0.25 ms בין שני האוזניים בזמני חביון הגלים I, III, V."( גל I ארוך מהנורמה, גל III ארוך מהנורמה). על מה למעשה מעידה תוצאת הבדיקה- על מה אחראים גלים I,III,V? האם עליי לחזור להמשך טיפול אצל רופא א.א.ג או נוירולוג? איזה טיפול מומלץ לעבור בכדי שהטנטון יעלם?

 • + הוסף תגובה
Bera יעקב 27/10/2020 16:27
 • ההבדל מעל 0.25 מ"ש . באיזה צד יש הארכת הולכת הגלים? אם יש אפשרות לשלוח מדדים מדויקים יותר כמו החביון של גלים 1.3.5 בכל אוזן יהיה קל יותר לדייק בתשובה. בד"כ הbera פחות מדויקת מmri.אם הטנטון חד צדדי והארכת ההולכה מאותו צד מומלץ בצוע mri מח ואוזניים. בכל מקרה אין סיבה לדאוג כי מקרים מדאיגים נדירים ביותר.

 • + הוסף תגובה
טנטון באוזן ימין מרים 27/10/2020 18:44
 • המדדים בבדיקת הABR: גל I: אוזן ימין: 1.92, 1.88 אוזן שמאל: 1.50, 1.54 גל III: אוזן ימין: 4.04, 4.08 אוזן שמאל: 3.71, 3.71 גל V: אוזן ימין: 5.87, 5.87 אוזן שמאל: 5.45, 5.45

 • + הוסף תגובה
BERA יעקב 19/11/2020 10:24
BERA יעקב 19/11/2020 10:26
 • יחד עם זאת אם הטנטון חד צדדי כדאי לבצע MRI מח ואוזניים למרות שהסיכוי למקור מדאיג מאד נמוך.

 • + הוסף תגובה
טנטון מרים 13/11/2020 23:01
 • אני ממתינה לתגובתך ד"ר- על מה מעידים תוצאות הבדיקה ואיזה MRI עליי לעבור- ראש/ עמוד שדרה?

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזנים רעות 15/11/2020 16:03
 • שלום דר בתקופה האחרונה יש לי רעשיפ באוזנים עם לחץ קל עברתי לפני 8 חודשיפ תאונת דרכים עם צליפת שוט הרעשים מרגישים כמו התפוצצות באוזן בדירת דמיעה וטמםנומטריה תקינה זה לי םעמים עטשה לי כאב באיזור מזה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
טנטון עם שמיעה תקינה יעקב 19/11/2020 10:11
 • רעשים באוזן לאחר צליפת שוט הם בסמוך לתאונה יש להימנע מחשיפה לרעש חזק ולהמנע מתרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידליות כמו ברופן , אתופן ,וולטרן כדי למנוע התגברות הרעש ותת אפשרות שהרעש ייחלש או יחלוף.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!