טיפול בנחירות ( Snoring surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

מטרת הניתוחים

טיפול בנחירות נועד לגרום לשיפור או ביטול ההשלכות הרפואיות והחברתיות של נחירה. 
יש המתייחסים לנחירה בשינה כבעיה קוסמטית בלבד וכך גם איננה נכללת כתופעה מבודדת בסל הבריאות של מדינת ישראל. אך נחירה יכולה גם כתופעה מבודדת להוות ביטוי לבעיה בריאותית של ממש.
מה היא נחירה? 
הנחירה היא שאיפת אוויר רעשנית. רעש הנוצר עקב רטט של רקמות בדרכי הנשימה העליונות עקב עליה בתנגודת דרכי הנשימה העליונות וזרימת אוויר מאומצת. רטט הרקמות נוצר בלוע כולל את החיך והלשון. 
הנחירה יכולה להיות חלק מבעיה נשימתית הכוללת גם עצירת הנשימה לסירוגין. אך עם זאת נחירה כתופעה מבודדת יכולה להיות כרוכה במאמץ נשימתי רב ועל כן פגיעה באיכות השינה ועומס על מערכת כלי הדם והלב. במקרים אלו גם ללא עצירת נשימה בשינה הנחרנים יכולים לסבול מאיכות שינה ירודה, עייפות בקר וישנוניות-יתר יומית בערות.
מטרת הניתוח היא על כן להפחית את תנגודת דרכי הנשימה העליונות לזרימת האוויר וכך הפסקת הנחירה ושיפור איכות השינה. זאת ניתן להסיר ע"י הרחבת דרכי הנשימה העליונות והסרת רקמות רוטטות.


סוגי הניתוחים

אטימות אף גורמת לנחירה בילדים ובמבוגרים בד"כ מחמירה הפרעת נשימה קיימת. כאשר יש אטימות אף יש צורך תמיד לפתור ראשית כל בעיה זו. ניתוחי אף כוללים יישור מחיצת הא, כריתת קונכיות תחתונות, כריתת פוליפים ותיקון עיוותים של האף. אך במבוגרים בד"כ נחוץ טיפול נוסף בכדי לאפשר נשימה תקינה בשינה.
ניתוח נפוץ יחסית כטיפול בנחירה הוא ניתוח חיך-לוע הנקרא: Uvulopalatopharyngoplasty. בניתוח זה נכרתים השקדים, החיך מקוצר והריריות נתפרות תוך הסרת רקמות רוטטות והגדלת חלל הלוע. במידה והניתוח מבוצע היטב ובפציינט המתאים הרי ששיעור הצלחתו נאה. קיימות טכניקות שונות לביצועו כולל אף בלייזר או גלי רדיו. אך הלייזר נכשל לחלוטין מאחר וגורם להיצרות של הלוע ואין הוכחה של ממש שהניתוח בגלי רדיו טוב מהניתוח בלייזר.
ניתוחים אחרים הם קיצור מכסה הגרון (אפיגלוטיס), קידום הלשון ע"י ניתוחי לסתות או הקטנת הלשון. אין עדיין טכניקה ניתוחית להקטנת הלשון שהיא מוכחת ומניחה את הדעת.
בניגוד לאמונות נפוצות, הענבל איננו גורם לנחירה וכריתת הענבל איננה מהוה טיפול בנחירה.


סיכונים

* כאב חמור לאחר הניתוח, שלושה היכול להימשך שבוע ימים ואף למעלה מכך. 
סיבוך מסוג זה שכיח יותר בניתוח לייזר בשיטת LAUP
, מאשר בניתוח באמצעות גלי רדיו.

* גרימה, או החמרה של דום נשימה בשינה. ידוע כי ניתוח לייזר בשיטת LAUP
גורם לדום נשימה בשינה, 
אצל מנותחים שסבלו מנחירה קלה בלבד לפני הניתוח.

* פגיעה בפעילות החיך. במצב זה מזון נפלט, או דולף דרך האף בזמן בליעה או פגיעה בתהודת הדיבור 
ההופך להיות אפי.

הישנות הנחירה. כתמיד בכירורגיה, בחירת המועמד המתאים וביצוע הניתוח בטכניקה הנכונה חיוניים לשיעור הצלחה גבוה ומיעוט סיבוכים.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול בנחירות

מאמרים נוספים בתחום
מתקשים להירדם? מתעוררים המון באמצע הלילה? נדודי שינה היא תופעה שכיחה, שבמקרים רבים ניתנת לטיפול באמצעים יחסית פשוטים, שכוללים שינויים קטנים אך יעילים מאוד באורח החיים בלי אורות צבעוניים בחדר השינה&nb...
מעבר מערות לשינה דומה למעבר בדלת קסמים. בני המזל שבינינו מניחים את הראש על הכרית וגולשים לשינה במהירות בקלות, בעוד שהסובלים מנדודי שינה מתהפכים, מסתובבים ומתאמצים לישון, ללא הצלחה. אי אפשר להחליט לישו...


פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טנטון אחרי ארוע נוי 09/02/2020 10:04
 • שלום ד"ר, הייתי לפני מספר ימים בארוע רועש מאוד, ותחושת הטנטון לא עוברת לי.. יש מה לעשות, או שהזמן יעשה את שלו?

 • + הוסף תגובה
טנטון אחרי ארוע BEN DAVID 09/02/2020 10:19
 • האם הוא חד או דו צדדי ? כדאי לבצע בדיקת שמיעה דחופה . לפיה ניתן להחליט אם יש מקום למתן סטרואידים . מכל מקום יש להמנע מחשיפה לרעש נוסף לפחות בשבועיים הקרובים.

 • + הוסף תגובה
נשיפה חזקה מהאף כמה דקות מור 28/01/2020 14:36
 • שלום רב דר', נכנס לי משהו לאף ואז סתמתי את נחיר שמאל וניסיתי בכל הכח כמה דקות לנשוף חזק מאד מהנחיר השני וזה יצא (כמו לקנח את האף). למרות זאת ניסיתי שוב באותה צורה לנשוף אולי נשאר משהו ואז הרגשתי שיוצא לי אוויר מהאוזן. אפשרי לקרוע את עור התוף במצב כזה. קצת נבהלתי. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
נשיפה חזקה מהאף BEN DAVID 09/02/2020 10:15
 • לדעתי זה רק האויר שעבר דרך התעלה שמחברת האוזן ללוע האף. יחד עם זאת יש לבדוק האוזניים

 • + הוסף תגובה
סחרחורות וטינטון זמן רב דודי 20/01/2020 12:14
 • בבדיקה נמצא שיש לי חולשה במבוך אוזן ימין. במשך מספר חודשים קיבלתי כדור דיזותיאזיד שלא הקל עלי מדי פעם מופיע גם טינטון באותה אוזן. מה המלצתך כדי להציל אותי ממש

 • + הוסף תגובה
טנטון וסחרחורת BEN DAVID 20/01/2020 20:26
 • לא כתבת מהתוצאות בדיקת השמיעה האם הטנטון והסחרחורת מופיעים באותו זמן. האם עברת בדיקות כמו BERA או MRI. בן כמה אתה. שחרר יותר מידע ואולי אוכל לעזור.

 • + הוסף תגובה
סחרחורת וטינטון זמן רב מאד דודי משה 20/01/2020 21:46
 • אני בן 64 עשיתי את הבדיקות והמסקנה היתה חולשת מבוך ימני הסחרחורות מופיעות כבר הרבה זמן כשנה,הטינטון מופיע רב הזמן ללא קשר ברור לסחרחורות

 • + הוסף תגובה
טנטון וסחרחורת BEN DAVID 21/01/2020 09:50
 • שלום רב באשר לסחרחורת - כשיש חולשת וסטיבולרית מצד אחד הטיפול הוא פיזיותרפיה שמטרתה לשפר תפקוד המערכת הוסטיבולרית ( לא הטיפול המיועד להחזרת הקריסטלים ) באשר לטנטון הטיפולים שעוזרים הם תרגול קוגניטיבי עם שליטה במתח , בתשומת הלב ובצורת החשיבה. וכן מיסוך חלקי באמצעות רעש לבן בשיטת הTRT. בכל מקרה , הברור המלא למצב של סחרחורת , חולשה קלורית חד צדדית וטנטון הוא MRI מח. ואוזניים עם וללא חומר ניגוד. אם כי ברב המקרים הבדיקה תקינה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!